ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Monday, Oct 18th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Kitap Kolera Günlerinde Aşk


Kolera Günlerinde Aşk

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Kolera Günlerinde AşkNobel ödüllü yazar Gabriel Garcia Marquez’in 1985’te yayımlanan daha sonra sinemaya da uyarlanan- romanı “Kolera Günlerinde Aşk” yirminci yüzyıl başlarında karmaşık karakterlerin yıllar süren sıra dışı aşk hikayesini anlatıyor.

 

ROMAN

İlk kez 1985 yılında okur önüne çıkan Kolera Günlerinde Aşk (Love in Time of Cholera), 1880’lerden 1930’lara kadar uzanan '51 yıl dokuz ay, dört gün'lük zaman dilimine yayılan ve terk edilmiş bir sevgilinin, yeniyetmelik yıllarından başlayarak yaşlılığın alacakaranlığına dek süren yarım yüzyıllık aşk üçgenini konu alıyor.

Romancı Gabriel Garcia Marquez’in, öncülüğünü yaptığı büyülü gerçeklik akımı içindeki büyük ustalığı, bu romanı tam bir destana dönüştürüyor: Aşkın, deli-akıllı, yabanıl-evcil, tensel-romantik tüm biçimlerinin pastoral bir şiirsel büyüye büründüğü bir destan.

19. yüzyılın 20. yüzyıla dönüştüğü bir zaman dilimini kapsayan bu bitmeyen aşkın gerisinde, çağdaşlaşma çabası içindeki bir toplumun çeşitli yönlerini, özellikle taşra kentsoyluluğunun saçmalıklarını ince bir alayla gözler önüne seriyor yazar. Roman boyunca, aşk acılarının lirik esintileri arasında Gabriel Garcia Marquez’in insancıl mizahı sürekli olarak duyuruyor kendini. Bu nitelikleriyle, “Kolera Günlerinde Aşk”, bu büyük yazarın başyapıtı kabul edilen “Yüzyıllık Yalnızlık”ın yanında tartışılmaz bir biçimde hak ettiği yeri alıyor.

YAZAR

Marquez bir edebiyatçı olarak genelde sinema sanatına mesafeli durmuştur. Ona göre sinema izleyicisi tutsaktır, okur ise özgürdür. Okur zihninde roman kahramanlarını istediği gibi canlandırıp istediği mekanlara yerleştirebilir ve taşıyabilir. Bir roman filme uyarlandığında ise roman kahramanı artık kendisini canlandıran oyuncuyla hatırlanmaya mahkumdur. Marquez bu gibi gerekçelerle romanlarının filme alınmasına genelde ayak diretmiş, bunun yerine senaryo yazmayı daha uygun bulmuş ve sinema ile olan tek ilişkisinin bundan ibaret olduğunu belirtmiştir.

Gabriel Garcia Marquez’den yapılan bazı uyarlamalar şunlardır:

“Şer Saati”:1962’de romanı yayımlandı, 2004’te filmi gösterildi.

“Albaya Mektup Yazan Kimse Yok”: 1961’de öyküsü yayınlandı, 1999’da filmi gösterildi.

“Kırmızı Pazartesi”: 1981’de roman olarak yayınlandı, 1987’de filmi gösterildi.


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy