ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Wednesday, Oct 27th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMTIan Scott Anderson

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Ian Scott Anderson Ian Scott Anderson

(d. 10 Ağustos 1947, Dunfermline, Fife)

İskoç bir şarkıcı, söz yazarı, gitarist ve flütçüdür. Anderson Jethro Tull adlı rock grubunun başı olarak tanınmaktadır.
Anderson çok özgün bir sanatçı olmayı başarmış ender sanatçılardan biridir ve tek bir tümceyle rock grubunun çılgın, tek bacaklı, uzun sakallı flütçüsü olarak tanımlanabilir. Jethro Tull’ın 1967′den beri büyük destekçisi olmuştur ve az sayıda solo çalışması kaydolmuştur.

Anderson flüt konusunda kendi kendisini yetiştirmiş, tarzı, çoğunlukla dil vuruşunu da içeren ve ara sıra şarkı söyleyen ya da mırıldanan (hatta bazen öfke belirten) bir ses olmuştur. Çalarken Roland Kirk’ten etkilenmiş ve bir besteci olarak da açık bir şekilde kendi kişisel seslerini çeşitli stiller deneyerek çok başarılı bir şekilde kaynaştırmıştır (folk, caz, blues, rock ve pop). Şarkı sözlerinin çoğunlukla karışık olması, grubunun bilinirliğini artırmıştır. Bestelerinde çoğunlukla ele alınan konular alaycı, küçümseyici ve birçok absürd kendi yarattığı kurallardan oluşur (Sossity, You’re a Woman, Hymn 43; Thick as a Brick).

Anderson’ın şarkı sözleri genelde farklı tema ve motifleri bir arada toplamaktadır. Folk, mitolojik, fantastik (The Minstrel in the Gallery, Jack-in-the-Green, Broadsword and the Beast). (Old Black Cat, Rocks on the Road). Ayrıca akustik ve elektrik gitar, bas gitar, saksafon, Hammond orgu, davul, klavye, trambon, armonika, ıslık ve keman gibi birçok enstrüman çalmaya oldukça yatkındır.

Ian Anderson 4 farklı solo albüm çıkarmıştır 1983 *Walk into light* , *1995 Divinites* ,*2000 The secret language of birds . *2003 Rupı’s Dance dir Grubun yaptığı müzikte flüt sololarının bol bulunması nedeniyle çoğu zaman “Jethro Tull” flüt çalan ve zıplayan Ian Anderson’la özdeş tutulabilmektedir.

Jethro Tull 1968 de iki blues kökenli yerel ingiliz grubu olan john Evan Band ve McGregor’s Engine’nin birleşmesiyle oluştu İngiltere’de kurulan bir progresif rock grubudur. halen kariyerinde ilerlemekte olan jethro tull toplam 30 albüm çıkarmış ve Londra’nın meşhur marquee klubündeki ilk performanslarından bu yana 60 milyon albüm satmıştır 30 yılda 40 ülkede 2500 den fazla verdikten sonra şimdilerde dünya çapında her yıl 100 konser veriyor.

Grup adını on sekizinci yüzyılda yaşamış olan, tarımda en çok ihtiyaç duyulan tarım makinesini yaratan İngiliz bir çiftçinin isminden almaktadır. Grubun kurucusu ve solisti Ian Andersondır.

Grubun parçaları karmaşık ve alışılmışın dışında bir alt yapıya sahiptir.


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy