ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, Jul 14th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMTReplikas

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Replikas; Gökçe Akçelik, Barkın Engin, Orçun Baştürk, Selçuk Artut ve Burak Tamer’den oluşmaktadır.

 

Replikas’ın ilk albümü “Köledoyuran” 2000 yılında, ikinci albümü “Dadaruhi” ise 2002 yılında yayınlandı. Müzik eleştirmenlerinin beğenisini toplayan albümler en iyi yerli yapımlar arasında gösterildi. Yurtdışında da ilgi ile karşılanan albümler, yabancı plak şirketleri tarafından satışa sunuldu ve çeşitli radyoların listelerine girdi.

“Dadaruhi” Amerika'da yayın yapan WXYC isimli internet radyosunun listelerinde 2 numaraya kadar yükseldi. Village Voice dahil olmak üzere çeşitli dergilerde Replikas ile ilgili röportajlar ve makaleler yayınlandı.

 

Replikas, albümlerin yanı sıra film müziği çalışmaları da gerçekleştirdi. Bu alandaki ilk projesi 2001 yılında Serdar Akar’ın “Maruf” isimli filminin müzikleriydi. 2005 yılında Kutluğ Ataman’ın “İki Genç Kız” isimli filminin müziğine imza atan Replikas, filme yaptıkları müziklerle 2006 yılında “SİYAD En İyi Film Müziği” ödülünü almıştı. Grup ayrıca Fatih Akın’ın “İstanbul Hatırası” isimli belgesel çalışmasında da yer aldı.

 

Replikas, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa'nın önemli kentlerinde sahne aldı. 3. albüm Avaz, daha önce Sonic Youth, Pussy Galore, Helmet ve Dinosaur Jr. gibi isimlerle çalışmış olan Wharton Tiers’in prodüktörlüğünde kaydedildi. Albüm Mayıs 2005 tarihinde yerli ve yabancı müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Ekim 2006 yılında Film Müzikleri toplaması yayınlandı.

 

Replikas beşinci albümü Zerre'yi Kasım 2008 yılında yayınladı. Müzikal anlamda tüm detayların düşünülerek oluşturulduğu albüm için kayıtlar Türkiye’deki stüdyolarda elde edilebilecek seslerin ötesine geçebilmek ve farklı mekanların akustiğinden yararlanabilmek adına stüdyo dışına taşındı.

 

Gökçeada’da eskiden yarı açık cezaevi olan bir bina stüdyoya dönüştürülerek kayıtlar gerçekleştirildi. Tüm müzik prodüksiyon ve miks süreçleri Replikas üyeleri tarafından gerçekleştirilen ve mastering’i New York’ta daha önce Radio 4, Franz Ferdinand, Animal Collective, The Liars, Trans-Am gibi grupların çalıştığı “West West Side” mastering stüdyolarında yapılan albüm Peyote Müzik tarafından yayınlandı.

 

                                                                                                              www.replikas.com

 

 


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy