ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Monday, Jun 01st

Son Guncelleme09:38:41 AM GMTLoreena McKennitt

e-Posta Yazdır

Reklamlar
 Kanadalı şarkıcı/besteci Loreena McKennitt, albümlerinin prodüksiyonunu kendisi yapmaktadır ve uluslararası başarıya sahip kayıt markası Quinlan Road’un, sahibi ve yöneticisidir. Yaklaşık 20 yıla yayılan bir albüm kariyerinde, McKennitt’in “eklektik Kelt” müziği, dünya çapındabeğeni toplamış ve, dört kıtadaki onbeş ülkede,altın, platin ve multi-platin ödüller almıştır.

Kanada’nın, Manitoba eyaletinde doğup, büyüyen Loreena, 1981 yılında, hala yaşamakta olduğu, Kanada’nın Ontario eyaletinin Stratford şehrine taşındı. Kanada Stratford Festivali’nde, TheTempest (1982)’ ten, The Merchant Of Venice (2001)’e kadar, bir çok sahne yapımında rol aldı, şarkı söyledi, müzik besteledi.

Kendisinin müzik yapım kariyeri, 1985 te, Elemental (Temel) isimli albümü ile başladı. Loreena, kendi markası olan Quinlan Road’ un işlerini, başlangıçta mutfak masasında, albümlerini posta siparişleri ile yürütüyor, ülke çapında, yaptığı konser turnelerini, kendi imkanları ile gerçekleştiriyordu. Şimdi, Quinlan Road Kataloğu dünya çapında, The Verve Music Group (ABD), Universal (Kanada ve İtalya, İspanya dahil olmak üzere başka bölgelerde) ve Keltia Music (Fransa), SPV (Almanya) gibi, bir çok bağımsız firmalar tarafından piyasaya sürülmektedir.

Loreena hala, kariyerini Stratford’ daki ofisinden idare etmektedir. Cemiyetinin faal bir üyesi olup; Suda tehlike ve güvenlik, aile ve çocuk destek hizmetleri gibi mühim konularda hayır cemiyetleri başlatmış ve halen devam ettirmektedir.

Ödüller/Fahri Ünvanlar

Juno Best Roots/Traditional Album Ödül 1992, The Visit için
Juno Best Roots/ Traditional Album Ödül 1994, The Mask And Mirror için
Billboard International Achievement Ödülü, 1997
HRH Kraliçe 2. Elizabeth ve Prens Philip adına düzenlenen 50.Yıldönümü Kutlamalarında Ana Sanatçı, Province of Manitoba, 2002
Fahri Edebiyat Doktoru Unvanı, Wilfrid Laurier Üniversitesi, 2002
Manitoba Eyalet Hükümeti Şeref Ödülü , Temmuz 2003
Kanada Federal Hükümeti Şeref Ödülü Üyesi, Temmuz 2004
Manitoba Üniversitesi Fahri Hukuk Doktoru Ünvanı, Haziran 2005
ahri Kanada Elçisi, Hans Christian Andersen 200.üncü Yıl Kutlamaları, Haziran 2005
Queens Üniversitesi Fahri Hukuk Doktoru Ünvanı, 2005


Hayır Hizmetleri/Sosyal Hizmetler

1998’de Cook-Rees Denizde Arama ve Deniz Güvenliği Vakfı’nı kurdu ve Vakıfın deniz güvenliği eğitimi, araştırma ve ülke çapındaki denizde arama ve kurtarma birimlerine destek olma gibi alanlardaki girişimleri için bugüne kadar 4,000,000 Kanada Doları tutarında para toplayan, bir bağış toplama kampanyasını idare etti. CR Vakfı için toplanan paranın büyük bir kısmı, Loreena McKennitt’in Live In Paris And Toronto adlı albümünün satışlarından elde edildi.
Live In Paris And Toronto’nun Türkiye ve Yunanistan’daki satışlarından elde edilen bağışlar Türk Kızılay’ına (Deprem Yardım Derneği) ve Yunan Kızıl Haçı’na (Deprem Yardım Derneği) verildi.
McKennitt 2000 yılında Stratford’daki Falstaff Okulu’nu satın aldı ve 2002’de, gönüllü ve ticari amaç taşımayan, kimi toplum ve aile gruplarına, yer ve çeşitli olanaklar sağlayan Falstaff Family Centre’ı kurdu.
McKennitt Kültürel, çevresel, tarihi ve sosyal gruplara para bağışlayan bir hayır kurumu olan The Three Oaks Vakfı’nın kurucusudur.


Diskografi

Elemental (Quinlan Road, 1985)
To Drive The Cold Winter Away (Quinlan Road, 1987)
Parallel Dreams (Quinlan Road, 1987)
The Visit (Quinlan Road, 1991)
The Mask And Mirror (Quinlan Road, 1994)
A Winter Garden: Five Songs For The Season (Quinlan Road, 1995)
The Book Of Secrets (Quinlan Road, 1997)
Live In Paris And Toronto (Quinlan Road, 1999)
An Ancient Muse (Quinlan Road, 2006)
Nights from the Alhambra(Perseus Productions/Quinlan Road, 2007)
A Moveable Musical Feast (Perseus Productions/Quinlan Road, 2008)
A Midwinter Night’s Dream (Quinlan Road, 2008)


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy