ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Saturday, Jul 11th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMTSigur Rós

e-Posta Yazdır

Reklamlar

                                                                         

Grubun ismi Sigur Rós Türkçede sigür rous (Sigur’daki g yumuşak, hatta ğ’ye yakın bir şekilde)şeklinde telaffuz edilir ; melodik, klasik ve minimalist öğeler kullanan, İzlandalı bir post-rock grubudur. Grup, özellikle de havai sesleri ve vokal yapan Jónsi’nin falsettosuyla anılmaktadır. Gruptan etkilenerek müzik yapan gruplar arasında, Múm ve Amiina rahatlıkla sayılabilir. Bu grupların hepsi İzlanda’nın yaratıcı ve renkli müzik sahnesinden gelişmiştir.                          

Jón Þór (Jónsi) Birgisson, Georg Hólm ve Ágúst Ævar Gunnarsson grubu 1994 Ağustos’unda Reykjavík’te kurdu. İsimleri, Jónsi’nin grubun kurulduğu günde doğan kız kardeşi Sigurrós’tan gelmektedir. Kısa zaman içersinde, Sugarcubes’un Bad Taste adlı plak şirketinden anlaşma ayarlayabildiler. 1997’de, Von’u (Umut), 1998’de de albümdeki parçaların remixlerini barındıran Von brigði çıkardılar. Remixlerin bulunduğu albümün adı İzlandaca bir kelime oyunudur: «Vonbrigði», «hayalkırıklığı» anlamına gelirken, «Von brigði», «umut değişimi» anlamına gelmektedir.

Uluslararası başarıları, 1999’da Kjartan Sveinsson’un gruba katılımından sonra çıkardıkları Ágætis byrjun’la (Fena olmayan bir başlangıç) geldi. Grubun müziği hakkındaki konuşmalar, albümden sonraki iki sene boyunca ortalıklarda dolaştı. Grubun albümü, grup Radiohead ve diğer büyük isimlerle çalmaya başlayınca, eleştirmenler tarafından döneminin en iyi albümü olarak görülmeye başladı. Üç şarkı (Ágætis byrjun’un isim parçası, onun ilk single’ı olan «Svefn-g-englar» ve daha sonra yayımlanınca «Untitled #4» adını alacak olan canlı «Njósnavélin»), Cameron Crowe’nin filmi Vanilla Sky’da yer aldı. Bunun arkasından birçok dizi ve filmde, grubun müzikleri kullanılmaya başladı.

Ágætis byrjun’un çıkmasından sonra, grup, Jónsi’nin bir çello yayını gitarında kullanarak akışkan ve havai bir ses çıkarmasıyla da ünlüdür.

Davulcu Ágúst, Ágætis byrjun’un kayıtları bittikten sonra grubu tert etti ve onun yerini Orri Páll Dýrason aldı. 2002’de, oldukça ilgi gören albümleri ( ) yayımlandı. Albüm ilk çıktığında, şarkıların hepsi isimsizdi; ancak daha sonra isimleri, grubun internet sitesinde yayınlandı. Albümdeki tüm şarkılar, volenska (bazen Hopelandic olarak da anılmakta) adı verilen İzlandaca’ya benzeyen seslerden oluşan anlamsız vokalizasyonların varolduğu bir dilde söylenmiştir. Bunun bir yapılma amacının da dinleyicinin, dinlediklerinden kendi anlamlarını çıkarıp, albüm kitapçığındaki boş sayfalara yazması olduğu söylenmiştir.

Sigur Rós, 2003 Ekim’inde Radiohead’e katılarak Mere Cunningham’ın dans parçası olan Split Sides için üç parça besteledi. 2004 Mart’ında piyasaya sürülen bu şarkılar («Ba Ba», «Ti Ki» ve «Di Do») bir araya getirilerek Ba Ba Ti Ki Di Do adlı bir EP halinde çıkarıldı. Aynı yıl, grubun çıkış albümü Von, nihayetinde Amerika ve İngiltere’de de yayımlanabildi.

13 Eylül, 2005’te piyasaya çıkan son albümleri, Takk… (Teşekkürler…), ikinci albümlerindeki tarzlarını, daha rock-vari ve planlanmış bir müziğe dönüştürdü. Albümün ilk single’ı «Glósóli», 15 Ağustos’ta internetten indirilebilir bir hale geldi. Kuzey Amerika’daki hayranlar içinse, 16 Ağustos’ta ilk önce «Sæglópur» adlı parça indirilebilir hale geldi. Takk…’tan ikinci resmi single olan «Hoppípolla», dana önce Von’da yayımlanmış olan «Hafsól» adlı parçanın yeni bir versyonuyla 28 Kasım’da piyasaya çıktı. «Hoppípolla», BBC’nin oldukça ses getiren belgesel serisi Planet Earth’te kullanıldı. Aynı zamanda birkaç popüler spor karşılaşmasının televizyon yayınlarında da yer aldı. Parça, Children of Men adlı filmde de kullanılınca, EMI tarafından daha yaygın hale getirildi.

Genişletilmiş bir Sæglópur EP’si 10 Temmuz, 2006’da piyasaya sürüldü. Aslında, bu EP’nin çıkış tarihi 5 Mayıs’tı, ancak «Hoppípolla»ya duyulan ilgi yüzünden tarih biraz ertelendi. Bu EP’de, üç yeni parça («Refur», «Ó Fridur» ve «Kafari») bulunuyordu.

Sigur Rós, 2006 Temmuz’unda Avrupa, Amerika, Kanada, Avustralya, Yeni Zellanda, Hong Kong ve Japonya’yı da içine alan büyük bir dünya turnesini bitirdi. Bunun arkasından, daha sonra bir DVD olarak piyasaya sürülmek için kamerya alınan, İzlanda’da bir dizi açık hava konserleri verdiler. 2006’nın sonu itibariyle de, Takk…’tan sonraki bir albümü kaydetmek için stüdyoya girdiler. 2007 bitmeden, albümün kayıtlarının biteceğini düşünmekteler.Grup, bugün itibariyle 2 milyondan fazla bir satış yakalamıştır.

Bahsedilen DVD sigur ros - Heima adı altında müzik marketlerde bulunabilir…{mosimage}Grup Üyeleri:
Jón Þór «Jónsi» Birgisson - Gitar
Georg «Goggi» Hólm - Bas gitar
Kjartan «Kjarri» Sveinsson - Klavye
Orri Páll Dýrason - Bateri


Albümler:
Von, 1997
Von brigði, 1998
Ágætis byrjun, 1999
( ), 2002
Takk…, 2005

Single ve EPler:
Svefn-g-englar, 1999
Ný batterí, 2000
Steindór Andersen / Rímur EP, 2001
Untitled #1 (a.k.a. Vaka), 2003
Ba Ba Ti Ki Di Do, 2004
Hoppípolla, 2005
Sæglópur, 2006

Diğer çalışmalar:
Smekkleysa í hálfa öld, 1994
Popp í Reykjavík (albüm), 1998
Popp í Reykjavík (film), 1998
Englar alheimsins (albüm), 2000
Englar alheimsins (film), 2002
Hlemmur Film Müzikleri, 2002
Hrafnagaldur Óðins, 2002
The Loch Ness Kelpie Film Müzikleri, 2004


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy