ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Thursday, Jul 02nd

Son Guncelleme09:38:41 AM GMTZach Condon

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Zach CondonAsıl adı Zachary F. Condon olan New Mexico doğumlu müzisyen müzikle uğraşmaya 15 yaşında, Rufus Wainwright, Tom Waits, Magnetic Fields, en çok da jacques brel gibi sevdiği isimlerin şarkılarını çalarak başladı. Balkan usulünü ise, 16 yaşında okuldan atılmasının ertesinde yaptığı Avrupa seyahatinin Amsterdam ayağında tanıdı.Daha sonra Beirut adlı solo projesinde üflemeli enstrümanları, Balkan usulüyle pişirip, üzerine biraz mariachi sosu ekleyerek folk tabağında servis etti ve ilk albümü olan The Gulag Orkestar’ı çıkardı. Sanatçı bu albümünden sonra son dönem Kuzey Amerika akımlarını ve Barok-pop’u da skalasına ekleyerek ikinci albümü olan The Flying Club Cup’ı çıkardı.

Zach Condon'un kendi müziği ve grubuyla ilgili yorumu:

 

‘Paris'den bir trompet, bir farfisa org (bir çeşit elektronik org), akordeon, piano, ukelele (gitarın daha küçük ve 4 telli versiyonu), mandolin, glockenspiel (küçük zil sesi veren kanun şeklinde vurmalı bir alet), keman, çello, tef, 12. sokakta aldığım bir hava-kaynaklı org, komşularım tarafından hediye edilen bir Kongo davulu... New Mexico Üniversitesi'nden çaldığım bir bozuk mikrofon...

 

Kayıt yaparken genelde kendimi çevreden soyutlarım; ama buna rağmen bir orkestranın benimle birlikte konserlerimde çalmasını çok severim. Yani akordiyonlar, piyanolar, perküsyonlar..’

 

Beirut, 19 yaşındaki Brooklyn’li Zach Condon'un kurduğu bir grup. A Hawk, A Hacksaw ve Neutral Milk Hotel'in kimi üyelerinin yardımıyla kurulan Beirut'un ortaya koyduğu Gulag Orkestar, 'eski dünya' görüş açısını ve sound'unu içeriyor.

 

Gitarsız kurulan grup, mandolin, ukulele, keman ve glockenspiel gibi enstrümanlardan oluşan bir orkestrayla müziğini şekillendiriyor.

 

Kurucu Zach Condon, liseyi yarıda bıraktıktan sonra Doğu Avrupa'ya gidip 'eski dünya' müziği ve kültüryle yakından ilgileniyor. Zaten MySpace'deki sayfasında da kendi müziğini 'Göçebe Yahudiler' olarak adlandırıyor.

 

2006 çıkışlı Gulag Orkestar albümü, geleneksel tınılı Doğu Avrupa folk müziğini içermekle birlikte folk müziği ve caz arasındaki ayrım çizgilerini belirsizleştiren oldukça kendine özgü bir tarza sahip.

  

Beirut ikinci albümü "The Flying Club Cup"ı 9 Ekim 2007'de piayasaya sürdü. Albümün aranjmanları Final Fantasy grubundan tanıdğımız Owen Pallett tarafından yapıldı. Grup Kasım ayında albümün tanıtımı için Avrupa turnesine çıktı.

 

Düzenleyen : Özgen Kaybaki


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy