ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Friday, Mar 05th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMTFarid Farjad

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Farid FarjadFarid Farjad, 1938 yılında Tahran’da doğdu. 1966 yılında Tahran Müzik Konservatuar’ında klasik müzik üzerine mastır yaptı. Bundan sonraki dönemde Tahran Senfoni Orkestra’sında önemli görevler aldı. Fars Halk Müziği’nde çok derin bir birikime sahip olan Farjad, keman ile Batı Klasik Müziği üzerinde de çalışmalarda bulundu. Batı Klasik Müziği üzerindeki çalışmaları Fars müziğinin gelişiminde büyük öneme sahiptir.

Şu anda dünya üzerindeki en iyi keman virtüözlerinden biri olan Farjad’ın An Roozha I, An Roozha II, An Roozha III, An Roozha IV olmak üzere dört albümlük albüm serisi yayımlandı. Ayrıca sanatçının Golha Orkestrası adlı kolektif bir albümde de eserleri yayımlandı.


Parçalarında kendisine piyanoda eşlik eden isim Abdi Yamini’dir. Anroozha serisinin ilk dördünde işittiğimiz piyano ezgileri de Abdi Yamini’ye aittir. Daha sonraları ise kendisine piyanoda eşlik eden bir başka isim de eşi Mitra Tavakkoli Farjad’tır.

Eserlerinde sadece keman ve piyano Kullanan Farid Farjad . Keman ile piyanonun müthiş harmonisinden oluşturduğu An-Roozha (O Günler) adlı 5 CD’den oluşan seri albümü vardır.

Eserleri hüzünlü bir hava estirir. An-Roozha’nın 4.cdsindeki «Taghtam deh» adlı eseri çok ünlü olup,dinleyen insanı kendinden geçirir.

Taghtam deh isimli parçayı buradan dinleyebilirsiniz;

http://www.dailymotion.com/video/x7hrxl_farid-farjad-taghtam-deh_music


Cevaplar (3)Add Comment
pnemua

...


yazar pnemua, Mayıs 11, 2010
http://www.youtube.com/watch?v=YB1d0lcQfWc

Goleh Pamchal

bir kadın ile bir erkeğin konuşmasıdır.enstrumantal aşk.
feylesof

...


yazar feylesof, Mayıs 11, 2010
Goleh Pamchal çok iyi.. gerçi bu adamın bütün eserleri harika.
belirsiz

...


yazar sefa olgac, Şubat 02, 2011
Kemanı ağlatan adam olarak nitelendirilir Farid Farjad fakat aslında ağlayan dinleyicilerdir.

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy