ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Friday, Jul 10th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMTB.B. King

e-Posta Yazdır

Reklamlar

B.B. KingRiley B. King 16 Eylül 1925 tarihinde, Alfred King ve Nora Ella King çiftinin çocuğu olarak Itta Bena, Mississippi, A.B.D.’de dünyaya geldi. İlk gitarını 12 yaşındayken alan King, 1953 yılında Itta Bena’dan ayrılarak Memphis’e yerleşti. Bu şehirde bulunan WDIA adlı blues radyosunda çalıştığı yıllarda, B.B. King lakabını kazandı.

İlk grubu olan B.B. King Review’i 1949 yılında kuran gitarist, 1950-1956 yılları arasında başarılı single çalışmalarına ve konserlere imza atmış olsa da, 1956 yılında çıkarttığı Singin’ the Blues albümüne kadar stüdyo albümü çıkartmadı. İlk albümünün getirdiği büyük başarı ve olumlu eleştiriler ile beraber çıktığı ilk büyük A.B.D. turunda, bir yıl içerisinde 342 konsere imza atarak alanında kırılması zor bir rekora imza attı.

1950’li yıllardan günümüze kadar Blues müziğin en önemli simalarından birisi olmuş olan B.B.King, 50’ye yakın stüdyo ve canlı performans albüme imzasını attı ve de 2000 yılında, Riding with the King albümüyle iki Multi-Platin plak kazandı. Please Love Me, When My Heart Beats like a Hammer, Whole Lotta Love, You Upset Me Baby, Sneakin' Around, Ten Long Years, Bad Luck gibi müzik listelerinin en üst sıralarında yer alan onlarca hit şarkı ile blues dünyasının yaşayan en büyük efsanesi olan King, 29 Mart 2006 tarihinde, 80 yaşındayken aktif müzik kariyerini sona erdirdiğini açıkladı ve de Hallam Arena’da verdiği konser ile veda turnesine çıktı. King, bu turne dışında, sadece hayır işleri için düzenlenen özel konserlerde sahne aldı.

Brown, Yale gibi pek çok ünlü üniversiteden fahri doktora ünvanı verilen sanatçı, 1987 tarihinde kurulan Rock & Roll Hall of Fame’e kabul edilen ilk isim oldu. Time dergisinin 2009 tarihinde düzenlediği Tarihin En İyi 10 Gitaristi listesinde 3. sırada gösterilen King, sanat yaşamı süresince onu En İyi Blues Albümü kategorisinde olmak üzere 15 Grammy ödülü kazandı.

B.B. King, 52 yıllık sanat yaşamı boyunca 15.000’den fazla konserde sahne aldı. 1946 ve 1958 yıllarında iki defa evlenen müzisyen, iki evliliğini de yoğun müzik yaşamı yüzünden eşlerine vakit ayıramaması yüzünden sürdüremedi.

Ünlü sanatçının otobiyografisinde belirttiği üzere en sevdiği müzisyen Frank Sinatra ve en sevdiği albüm ise In the Wee Small Hours. İlk olarak 1991 yılında, Memphis’de açtığı, 2009 yılında ise sayısı yediyi bulan B.B. King’s Blues Club adlı müzik klüplerinin de işletmecisi olan sanatçı, genç müzisyenlerin eğitimi için kurulan Little Kids Rock adlı derneğin de aktif bir üyesi.


Cevaplar (1)Add Comment
0

...


yazar blues, Mart 20, 2011
o büyük bi üstad...keşke Türkiye'de görebilseydik.

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy