ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Monday, Jan 18th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMTYavuz Çetin

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Yavuz Çetin1970 yılında Samsun'da doğan Yavuz Çetin, gazeteci olan babasının işi nedeniyle, çocukluğunu Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde geçirir. Müziğe olan ilgisi küçük yaşlarda başlayan Yavuz Çetin, ilk enstrümanı curayla on yaşında tanışır. Müzik aletlerine olan ilgisi, curadan sonra bağlama öğrenmeye başlamasıyla devam eder. Bir süre sadece müzik dinler ve bu süre zarfında, gitar ilgisini çekmeye başlar. Yavuz

Çetin, 1985 yılında akustik gitar ile tanışmasının ardından elektrogitarla çalışmalarına devam eder.

On yedi yaşında profesyonel müzik yaşamına geçişiyle birlikte, İstanbul'da ve Türkiye'nin güney bölgelerinde çalışarak hayatını sürdürür. Öğrenimini, hayatının akışını şekillendiren o çok sevdiği müzik üzerine yapar. Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü'ne girer ve 1988 senesinde Zafer Şanlı, Gültekin Kaçar'ın kurduğu Labirent grubuna dahil olur .O sene katıldıkları o zamanın çok önemli yarışması Yıldız Üniversitesi Müzik Yarışması'nda grup olarak en iyi icra, en iyi gitarist dalında Gültekin Kaçar, en iyi beste ve solist dalında da Yavuz Çetin birincilik ödülü alır.Daha sonra grup kadrosuna Murat Özbey'i de dahil ederek, cover band olarak 1989 ve 1989 yıllarında Istanbul ve Bodrum`da programlar yaparlar.

1990 senesinde klavye ve saksafonda Ali Otyam, gitarda Burak Gültekin, basgitarda Zafer Şanlı, davulda Tanju Eksek, gitar ve vokal olarak da Yavuz Çetin ile Grup Pi dönemi başlar.Grup Pi ile İstanbul / Taksim'de Matine-Suare barda 1991 senesi ocak ayına kadar cover band olarak performans yapıp konserler verdiler.

1991 yılında Batu Mutlugil, Zafer Şanlı, Yavuz Çetin ve Cenap Oğuz ile "Blue Blues Band" i kurdular. Bir süre sonra Cenap Oğuz ve Zafer Şanlı gruptan ayrılınca, gruba katılan Kerim Çaplı ve Sunay Özgür ile yollarına devam ettiler.

1990'lı yılların ortalarında Fuat Güner ile tanışmasıyla birlikte "stüdyo müzisyenliğine" başlar. Fuat Güner'in stüdyosunda sürdürdüğü çalışmalarında televizyon ve radyolar için reklam müziklerini gitarıyla seslendirir. Birçok sanatçının albüm kayıtlarına da gitarıyla imzasını atar. Gitarıyla eşlik ettiği albümler arasında, İzel'in " Bir Küçük Aşk", Kıraç'ın "Deli Düş","Bir Garip Aşk Bestesi" ve "Zaman", Soner Arıca'nın "Ayrılık", Turgut Berkes'in albümündeki "Miranda" ve "Mindos" isimli şarkıları ve Göksel'in "Sabır" adlı şarkısı en bilinenleridir. Göksel'in şarkısındaki "Talkbox" performansıyla Türkiye'de bir ilk olması, ona, "Talkbox" kullanan ilk gitarist sıfatını kazandırır. 1996 yılının ortalarında "MFÖ" grubuyla çalışmaya başlar. Grupla turnelere gider ve katıldığı tüm konserlere gitarıyla eşlik eder. Bir yandan bar müzisyenliğine devam eder.

1997 yılında ilk albümü için çalışmalara başlar. "İlk" adlı albümünü Stop Müzik'ten çıkarır. Albümünde yer alan, "Erkeğin Olmak İstiyorum" ve Sinan Çetin'in yönettiği "Propaganda" filminde kullanılan, Erkan Oğur'un perdesiz gitar performansının da yer aldığı "Dünya" isimli enstrümantal şarkısı en bilinenleridir. MFÖ ile konserlerde çalmaya ve "Yavuz Çetin Group" ile bar performansını devam ettiği süre içerisinde, ikinci albüm çalışmalarına da başlar.

2000'li yılların sonlarında TMC Film Müzik ile anlaşır. Ve ikinci albümü "Satılık" için stüdyoya girer. Sözü, müziği ve düzenlemeleri kendisine ait bir çalışmaya son kez imza atar. Eylül 2001 tarihine çıkması planlanan albüm için tüm çalışmaları bitirir. Ama ne yazık ki yaptığı bu son çalışmanın müzikseverlerle buluştuğunu göremeden, 15 Ağustos 2001 tarihinde hayata veda eder.

Yavuz Çetin'den bize kalan son hatıra olan "Satılık" albümü, 12 Kasım 2001 tarihinden itibaren TMC Film Müzik etiketiyle müzik marketlerde yerini aldı. TMC Film Müzik, ailesi ve yakın arkadaşlarından elde ettiği görsel malzemeler ve arşivinde bulunan videoları harmanlayarak "Cherokee", "Yaşamak İstemem" ve "Oyuncak Dünya" isimli parçalara klip hazırladı.

Müzikle şekillenen yaşamı boyunca gitarını elinden hiç bırakmayan Yavuz Çetin, 1960'lı ve 70 yılların rock ve Blues müziklerinden etkilenir. Daha sonraları yaptığı beste ve söz çalışmalarına rock ve blues müziğinin ruhunu yansıtır. Jimi Hendrix'i ve dünyaya mal olmuş blues şarkılarını da yorumlamaktan her zaman büyük bir keyif alır.

Albümleri:

İlk (Stop Productions) (1997)


   1. Erkeğin Olmak İstiyorum
   2. Bilmem Neden İnat Ettin
   3. Sahil
   4. Bodrum Gecesi Yüzünden
   5. Kimse Bilemez
   6. Gecenin Rengi
   7. Ağlamayı Sevmem
   8. Çok İstiyorum
   9. Onun Şarkısı
  10. Hisset Beni
  11. Fanki Tonki Zonki (Enstrümantal)
  12. Dünya

Satılık (Tmc Müzik) (2001)

   1. Cherokee
   2. Benimle Uçmak İster misin?
   3. Oyuncak Dünya
   4. Bul Beni
   5. Sadece Senin Olmak
   6. Yaşamak İstemem
   7. Kurtar Beni
   8. Köle
   9. İstanbul'a Ait
  10. Herşey Biter


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy