ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, May 26th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMTJimi Hendrix

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Jimi HendrixBüyük, öncü, ekol, uçuk, efsane…

O’nun için ne derseniz deyin az kalacaktır. O elektro gitarı, distorsion u, feedback i ve notaları yeniden yorumladı. Hendrix ekolünü yaratti. Hangimiz onun kimi zaman acı, kimi zaman aşk, kimi zaman da coşku taşıyan melodilerini dinlerken etkilenmedik.

Düşünün ki, o bir efsane olurken nota okuyup yazmayı bile bilmiyordu. Onun başarısın en büyük sebebi bence içindekileri notalara olduğu gibi dökebilme yeteneğinden kaynaklanıyordu, bu da tanrının ona verdiği bir hediyeydi. O bunu bizlerle paylaşma nezaketini gösterdi. Onun müzik anlayişi George Clinton’dan Miles Davis’e, Steve Vai’den Jonny Lang’e coğu müzisyene ilham verdi.

Johnny Allen Hendrix 27 Kasim 1942 saat 10:15′te Seattle’da King Country hastanesinde doğdu. Babasi ,James Al Hendrix, ona daha sonra James Marshall adını verdi. Jimmy’nin nota okumaktaki eksikliği onun duyabildiği tüm müziklere oldukça iyi konsantre olmasını sağladı, hatta belki de B.B. King’den, Buddy Holly ve Muddy Waters’dan bile daha iyi.

Babası Al, Jimmy’nin gitara olan ilgisini farkettiğinde ona bir tek telli kitara aldı. Hatta böylece onun odasını süpürmesini bile sağlamıştı. Bu etkiyi gördükten sonra bir arkadaşından Jimmy’e 1958′de 5 dolara ikinci el bir akustik gitar aldi.

Bundan hemen sonra Jimmy ilk grubu olan The Velvetones’a katildi.Uç ay gibi bir süre sonra kendi yoluna devam etmek icin ayrildi. 1960 ve işte olan oldu Al ,Jimmy’e The Rocking Kings’e katıldığında bir Supro Ozark 1560S elektro gitar aldi.

Jimmy 1961de Amerikan ordusuna katıldı. Bir sene sonra “Screaming Eagles” adlı paraşüt birliğine katılma hakkını kazandı. Kentucy Fort Campbell’e yerleşti ve burada basçi Billy Cox’la The King Casulas’i kurdu. Bir atlayiş sonrasında geçirdiği sakatlıktan dolayı ordudan ayrıldı. Bundan sonra Jimmy James adıyla çalmaya başladı.

1965 sonlarında Tina Turner, Sam Cooke, The Isley Brothers ve Little Richard’inda olduğu birkaç çadır oyununda çıktı. Daha sonra Jimmy kendi grubu Jimmy James and The Blue Flames’i kurmak icin Little Richards ile yollarını ayırdı. Sahneler artık tam anlamıyla spotların altında parlayan siyah gitaristlerine kavuşmaya başlamıştı.

1965′in sonlarindan 1966′nin ortalarina kadar basist Chas Chandler ile Greenwich Village’da küçük barlarda çalisti.Bu çalisma sirasinda Jimmy’nin performansindan oldukça etkilenen Chandler 1966 sonunda bir anlasma ile Jimmy’in karsisina çikti.Bu anlasma geregi Jimmy’nin Londra’ya tasinmasi gerekiyordu ve O’da bunu yapti.Yeni grupta Mitch Mitchell(davul) ve Noel Redding(basci) vardi. Chadler Jimmy’e daha etkili oldugunu düsündügü için o efsane “Jimi” ismini verdi.

Hendrix Experience cok kisa bir zamanda tüm Londra’nin konusu haline gelmisti.lk singlelari olan “Hey Joe”(benim favorim) 67′in baslarinda 10 hafta listelerde kaldi ve altinciliga kadar yükseldi.

Bu çikisdan sora hemen ilk album geldi: “Are You Experienced”.Are You Experienced tüm zamanlarin en popüler rock albumu olmustu.”Purple Haze”, “The Wind Cries Mary”, “Foxy Lady”, “Fire” ve “Are you Experienced” gibi parcalar bu albumdeydi. Ingilterede çok buyuk bir basari elde etmis olmasina ragmen, bu basari tam olarak Hendrix efsanesini baslatmaya yeterli degildi.

O’nun asil basarisi 67 Haziraninda Amerika’da Monterey ınternationaldaki pop festivalinde “The Wild Thing” performansiyla geldi.

Hendrix Are You Experienced’i 68′de Axis : Bold as Love ile takip etti. Hendrix artik kendi müzigine tam anlamiyla hakim olmustu, onu istedigi gibi yönlendiriyordu.Hayalindeki bir tonu yakalayabilmek için bile bir ayar dügmesi ile günlerce ugrasiyordu.

Amerikaya döndügünde kendi studyosunu insa etti(Electric Lady Studios, New York City) . Bu projenin adi daha sonra Hendrix’in yeni albümüne isim babaligi yapacakti(Electric Ladyland).
1968de turne ihtiyaci ve studyo çalismalari arasindaki çakismalardan dolayi Experience dagildi.

Hendrix 1969 yilinda Woodstock Müzik ve Sanat Festivaline katildi.Burada Gypsy Sun&Rainbows’a dahil oldu ve bu toplulugun içinde Mitch Mitchel, Billy Cox, Juma Sultan ve Jerry Velez gibi oldukça basarili insanlar vardi.Woodstock’daki en buyuk basari “Star Spangled Banner”‘in yorumu oldu.Bununla bircok cilgin rocksevere camur ve yagmur banyosu yaptirdilar.

1969′un getirdigi baska bir müzik olayi daha var ki bu olayda Hendrix acisindan en az Woodstock kadar önemlidir.Hendrix, Billy Cox ve Buddy Miles bir araya gelerek Band of Gypsys’i kurdular.Bu uçlunun yaptigi calismalar daha sonra 1970′in ortasinda Band of Gypsys adi altinda bir albumde toplandi.

Ayni yil albümün cikarilmasindan kisa bir süre sonra Hendrix eski arkadasi olan Mitch Mitchell’i tekrar gruba dahil etti ve basta Billy Cox’la beraber tekrar Hendrix Experience’i kurdular.Grup hemen yeni album çalismalarina basladi ve First Rays of Rising Sun’in birkac parcasini kaydettiler. Fakat Hendrix butun turnenin ayarlanmis olmasina ragmen bu albumun yarattigi olayi goremedi.

18 Eylül 1970′deki ani ve trajik olumu arkasinda biraktigi Hendrix kitlesi tarafindan büyük bir üzüntüyle karsilandi. Onun olumunden sonra, gitar ve müzik dolu konserlerde hatirlanmaya çalisildi ama herkes biliyorduki bir daha ayni ruhu tasiyan biri daha gelmeyecekti.

1997 yilinda ailesinin ve o zamanki studyo muhendisi Eddie Kramer’inda katkilariyla 1997′de The Rays of The Rising Sun yayinlandi.

Hendrix kisa kariyerinde arkasinda, demo kayitlarindan tamamlanmis yapitlara kadar uzanan muhtesem bir miras birakti.Onun muzigi blues, rock, ballad ve jazzin bir senteziydi.Onun muziginde güzel olan herseyden bir parca vardi ama o Hendrix’in müzigiydi ve asla taklit olmadi.

Bu sebepten dolayı, Hendrix’in müziği farklı tarzda müzik zevkine sahip insanların bile beğenisini kazanmıştı.


Cevaplar (2)Add Comment
feylesof

...


yazar feylesof, Mayıs 11, 2010
"Aşkın gücü, güce aşık olmanın önüne geçtiği zaman, dünya barışı tanıyacak." sözü ile nasıl bir karaktere sahip olduğunu çok güzel göstermiştir.
ErkaN

...


yazar ErkaN, Şubat 26, 2012
Gelmiş geçmiş en büyük gitar virtüözlerinden biridir süphesiz .

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy