ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Friday, Jul 10th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Müzik Müzik Sanatçıları ve Grublar Godspeed You! Black Emperor


Godspeed You! Black Emperor

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Godspeed You! Black EmperorDaha çok enstrumental parçalara ağırlık vermiş Kanadalı bir rock grubu. John Peel sayesinde duyulmuşlardı. Zaten John Peel’in duyurduğu diğer grupların kalitesi düşünülürse, bu grup da onların ayarında en az.

Tüm şarkıları birer sanat eseri değerindedir, uzun bir kompozisyon gibi her hecesi minimalize edilerek hesaplanmıştır. Ve grup üyeleri grubun ismini 2003 yılında müzeye kaldırmışlar, başka isimler ve projelerle müzik hayatlarına devam etmişlerdir.

Grup Hakkında

Godspeed You! Black Emperor, 90’ların ortalarında, Kanadalı 9 genç tarafından kuruldu. İsmini bir Japon sokak çetesinden alan grup, pek benzeri bulunmayan bir müzik icra ediyor. Genel olarak «rock» sınıfına girse de, türün oldukça uç bir noktasında olduğunu söyleyebiliriz. Hatta müzik kavramının sınırlarını oldukça zorlamakta.

Grup, müziğinde, elektronik efektlerin de etkisiyle derin ve etkileyici bir atmosfer yakalamış. 2 set davul, toplam 5 gitar ve 2 adet yaylı çalgıdan oluşan grupta vokalist bulunmuyor. Fakat vokal olarak olmasa da sözler, diyaloglar ve monologlar şeklinde parçalara yerleştirilmiş. Parçalar genel olarak düşük tempoda ilerliyor. Müzik kimi zaman hızlanarak yön değiştiriyor ve farklı bir forma bürünüyor. Örneğin 7 - 8 dakika kadar oldukça düşük tempoda seyreden bir parça aniden yüksek ses ve tonlara ulaşıyor ve dinleyicide tarifi zor bir etki bırakıyor. Enstrümanların birbirleri ile olan uyumu da fazlasıyla iyi. Ayrıca sound - melodi uyumu da üst seviyede. Parçaların temposu, soundu, kullanılan efektler ve monologlar, dinleyiciye bir film atmosferi sağlıyor.

Yaptıkları müziğin türüne mutlaka bir kalıp oluşturmak istenirse eğer «space rock» ya da «art rock» olarak denebilir. Bu türde müzik yapan gruplara destek veren Constellation Record, Godspeed You! Black Emperor’un da müzik firması. Grubun ayrıca başta A Silver Mount Zion, Fly Pan Am ve Set Fire To Flames olmak üzere çeşitli yan projelerde de çalışmaları ve katkıları mevcut.

Godspeed You! Black Emperor, ilk albümünü demo olarak yayınladığı 1994 yılından bu yana toplam dört adet albüm çıkardı. Demoları hariç bütün albümlerinde kendilerine has özelliklerini ve kalitelerini korumuş durumdalar. Grubun diskografisi şu şekilde:

 

1- all lights fucked on the hairy amp drooling - Demo [1994]
2- F#A#oo [1997 - 1998]
3- Amazezine(7» split, 1998)
4- Slow Riot for New Zero Kanada - E. P. [1999]
5- Lift Your Skinny Fists Like Antennas to Heaven [2000]
6- Yanqui U.X.O. [2002]


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy