ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, Jul 07th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMTPaavoharju

e-Posta Yazdır

Reklamlar

PaavoharjuPaavoharju (Paavoharyu şeklinde telaffuz ediliyor.) Finlandiya’nın Savonlinna kentinden çıkan -şayet belli bir tür ismi vermek gerekirse- deneysel müzik, saykodelik folk ve zaman zaman da ambient türlerinde eserler veren bir gruptur. Temelde Lauri Ainala ve Olli Ainala isimli iki kardeş tarafından oluşan ve kurulan gruba arkadaşları da (Jenni Koivistoinen, Toni Kähkönen, Emmi Uimonen, Gabriel Ainala…) katılmıştır; Joose Keskitalo’nun da grupta önemli bir yeri vardır.

Paavoharju 2005 yılında Fonal Records etiketinde ilk albümleri Yhä Hämärää’yı çıkarmıştır. Albümlerinde kilise orgu, doğadan sesler, psychedelic tonlar, kesik, aksak ve cızırtılı ritmler ve oldukça farklı vokaller kullanmışlardır. 2008 yılında ise Laulu Laakson Kukista isimli ikinci stüdyo albümlerini yayınlamışlardır. Bu albüm de ilk albüm gibi Fince’dir ve yoğun Paavoharju tarzının biraz daha melodik olanını içermektedir.

Kendi tarzlarını oluşturma yolunda büyük adımlarla ilerleyen grup bunu yaparken yüzeysel olarak birbirinden farklı görünen ancak özünde birbirinin aynısı olan birçok türden/akımdan kendini sıyırarak Paavoharju ismini kısa zamanda ilgililerin hafızalarına kazımıştır. Grup kendilerine yeni nesil hippi damgasının yapıştırılmasından rahatsız olmakla birlikte yaptıkları müziğin belli bir kesime hitap ettiğini, romantik, karanlık, değişken ve Hristiyan kültüründen etkilenmiş bir müzik anlayışlarının olduğunu söylemektedirler.

Lauri Ainala’ya göre: «Paavoharju gerçek bir grup değil, asla olmadı.»


*Albümleri:
2005 - Yhä Hämärää (Hâlâ Karanlık)
2008 - Laulu Laakson Kukasta EP (Vadinin Çiçeği Hakkında Bir Şarkı)
2008 - Laulu Laakson Kukista (Vadinin Çiçekleri Hakkında Bir Şarkı)

*Konser kayıtları:
2006 - Tuote Akatemia - Unien Savonlinna EP


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy