ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Thursday, Jul 09th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Prehistorya Fiziksel Antropoloji


Fiziksel Antropoloji

e-Posta Yazdır

Reklamlar

AntropolojiFiziksel Antropoloji :

İnsanoğlunun fiziksel gelişimini, evrimini inceler. Yani, insanın biyolojik gelişmesinin tarihi ile ilgilidir. İnsanın insan olabilmek için geçirdiği aşamaları ele alır. Çeşitli insanların fiziksel özelliklerini inceler. İnsan ırklarını, insanın doğuşundan modern hale gelinceye değin geçirdiği biyo - fizyolojik değişiklik ve aşamaları, ırk karışımlarını ele alır. Irkların karşılaştırılması ve ırk ilişkileri belli başlı konularıdır. İnsanların hayvanlarla farklılıkları, iskelet ve kaslarında karşılaştırılması da diğer konulardır. (Tezcan, 1996:1)

Fiziki antropoloji insan biolojisinin araştırılmasıdır fakat sadece bioloji konu edinmez. Atalarımızdan kalan fosilleri, dünyanın başlangıçtaki nüfusu boyunca çeşitli genlerin dağılımını, gen mirasının mekanizmasını, farklı bölgelerdeki insanların şekil ve renk farklılığını ya da insanların ve yakın akrabalarının davranış şekillerini inceler. Fiziki antropologlar tüm bu soruların cevabını ararken, nesnelerin yaşadığı tabii ve sosyal hayatla ilgilerini araştırılar. Yani fiziki antropolojinin gerçek çalışma alanı insanların ve onların yakın akrabalarının tabii ve sosyal durumları ya da tabiatları içerisindeki biolojik gelişimi üzerinedir. (Hunter; Whitten 1987:3)


Cevaplar (2)Add Comment
0

darwinizm


yazar mehmetakturk, Nisan 21, 2011
böyle makaleleri yayınlamayın dini ne olursa olsun ALLAH inancı olmayıp saçmalayan hayal aleminde yaşayan insanların yazılarıyla sitenizi kirletmeyin. kopyala yapıştır bile yapmaya değmez
0

Fiziksel Antropoloji


yazar Nalan, Nisan 23, 2011
Neden sizce fiziksel antropolojinin ne olduğunu bilmemiz gerekmiyor mu? Neyden korkuyorsun sen düşünceni koy diğerleride koysun. Düşüncenin bir değerininkinden daha az akla yatkın olduğunu mu düşünüyorsu yoksa? Çekinmem bu nedenle mi? Hem kötü olmazsa iyinin değerini kim nasıl bilecek? Müsade edinde insanlar özgürce fikir paylaşsın. Yermeyin insanları.

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy