ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, Jul 27th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Psikoloji Davranış Nedir


Davranış Nedir

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Davranış nedir?


Davranış, bireyin yapabileceği veya deneyebileceği herşeydir. Demek ki davranış bir organizmada yer alan ve organizma tarafından yapılan her türlü eylemdir.

Buna örnek verecek olursak, konuşmak, yürümek, televizyon seyretmek, yemek, okumak, dans etmek gibi organizma tarafından yapılan her türlü eylem de davranış olarak kabul edilmektedir. Organizmanın yürümek, yemek gibi başkaları tarafından görülebilir davranışları olduğu kadar; düşünme, hissetme, sevilme, üzülme, hatırlama, unutma, öğrenme, rüya gibi tümüyle bireyin içinden geçen ve başkaları tarafından doğrudan görülemeyecek olan iç yaşantıları vardır. Bunların tümü davranıştır.


Kaç tür davranış vardır?

Davranışları üç grupta toplayabiliriz.

1 - Bunlardan ilki doğrudan gözlenebilen davranışlardır. Jestler, mimikler, konuşma buna örnek gösterilebilir. Bu davranışlar gözlenebilir ve sayısal olarak ifade edilebilirler.

2 - İkincisi dolaylı olarak gözlenebilen davranışlardır. Bu gruptaki davranışlar doğrudan gözlenemez ancak sadece tahmin edilir, hissedilir. Örneğin, sevilme, anlama, unutma gibi davranışlar.

3 - Üçüncüsü de sinir sistemi nedeniyle meydana gelen davranışlardır. Bunlar kaslar aracılığıyla duyu  organlarında meydana gelir.


Cevaplar (1)Add Comment
0

sen


yazar karabela, Eylül 24, 2012
dru ilk yorumu ben yaptım hıhıhıhıhıhıh

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy