ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Thursday, Jun 24th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Psikoloji Sosyal Psikoloji


Sosyal Psikoloji

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Psikolojinin Alanları 

Sosyal Psikoloji Nedir ?

Sosyal psikoloji, olayları birey ve toplumsal bağlam içerisinde ele alır. Başka bir deyişle, toplumsal bağlam içindeki bireyin ve bireyle toplumsal bağlam arasındaki karşılıklı ilişki ve etkinin bilimsel olarak araştırılmasını inceler.

Sosyal psikologlar itaat, uyma, propaganda, önyargı, saldırganlık, şiddet ve sevgi, yardımlaşma, işbirliği, rekabet, kişilerarası iletişim gibi konuları inceler.

Son yıllarda, önce ekolojik psikoloji, sonra çevresel psikoloji akımlarının ortaya çıkmasıile sosyal psikoloji, insanların günlük yaşamlarınıgeçirdikleri ortamların, yalnızca toplumsal değil, aynı zamanda fiziksel çevrenin özellikleri ve bu çevre ile davranış arasındaki önemli ve çok yönlü ilişkilerin araştırılması gereğini kabul etmiştir.

Çevresel psikoloji, sosyal psikolojinin algı, biliş, tutum v.b. gibi çok temel kavramlarına ve ilgili kuramlarına da dayanarak çevresel algı, çevresel biliş, çevresel tutum, öğrenme, çevresel stres ve bununla başa çıkma yolları, kent yaşamı, gürültü, hava kirliliği gibi pekçok konu üzerinde çalışır.


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy