ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Thursday, Sep 19th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Psikoloji Kişilik Testleri


Kişilik Testleri

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Kişilik TestleriKişilik testleri:

Güdüleri ölçmede (özellikle başarı saldırganlık ve birlikte olma gibi güdülerde) daha çok projektif test kullanılır. Güdü araştırmasında en çok kullanılan test, tematik algı testidir. Bu testte deneklere bir dizi muğlak resim gösterilir ve her resimde ne olup bittiğine ilişkin birer hikaye anlatmaları istenir. Bu hikayeler anlattırılarak kişinin gerçek gereksinimleri ortaya çıkarılır.

Güdü ölçmede bir diğer kişilik testi de kişilik envanterleridir. Bunlar ya doğru-yanlış ya da çoktan seçmelidirler.Bu testlerde, bireyin alışkanlıkları, zevkleri ve amaçları ile ilgili sorular yer alır. Edwards kişisel tercih testi bunlardan biridir. Bu test bireyin sosyal gereksinimlerini ölçmek için geliştirilmiştir.

Bir başka test ise Taylor'un görünür kaygı ölçeğidir. Bu test de kaygı düzeyinin genel ölçümünü verir. Kaygı ölçen bir diğer kişilik envanteri ise, Mandler-Sarason test kaygısı anketidir.

Bireylerin güdülerinin gücü hakkında bilgi edinmek amacıyla durumsal test kullanılır. Bu testte denekler gerçek ortamlara konur ve gözlemciler de deneğin ne yaptığını gözler.


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy