ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, Jul 14th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Psikoloji Evlilik Nedir


Evlilik Nedir

e-Posta Yazdır

Reklamlar

 

 

 EvlilikEvlilik, karşı cinsten iki kişinin birlikte yaşamak ve yaşantılarını paylaşmak için bir araya geldiği bir yapı olmakla birlikte yasal olarak kurumsallaşmış bir yol, bir ilişkiler sistemidir. Evliliğin gereği ve nedenleri düşünüldüğünde kişilerin biyolojik, sosyal ve psikolojik gereksinimlerini ve güdülerini doyurmayı amaçladığı gözlenmektedir.

 

  Evliliğin temel işlevleri arasında yer alan biyolojik gereksinim, eşlerin cinsel açıdan doyum sağlaması olarak açıklanabilir. Bu bakımdan eşlerin birbirleri ile uyum içinde olmaları beklentilerini karşılamaları, cinsel güdünün doyuma ulaşması önemlidir. Sosyal açıdan bakıldığında eşlerin birlikte güven içinde olma, dayanışma, toplumda belli bir yer edinme, birbirlerini geliştirme durumları önem kazanmaktadır. Evlilikte pek çok psikolojik gereksinim de doyurulmaktadır. Sevilme, ilgi görme, beğenilme bunlardan bazılarıdır.

 

Eş seçiminin doğru yapılması, mutlu bir evlilik için önemlidir. Kişilikleri farklı, değişik çevrelerde belli yaşantılar geçirmiş olan iki kişinin birçok paylaşımı beraber yaşamak üzere bir araya gelecekleri gözardı edilmemelidir. Bu nedenle eşler önce kendilerini sonra da eş olarak seçecekleri kişileri iyice tanıyıp değerlendirmelidirler. Eşler birbirlerinin farklılıklarını, kabul edilebilir görerek, evlilikten ve gelecekten  beklentilerinin ne olduğunu bilerek bu kararı vermelidirler.

 

Ne şekilde olursa olsun evliliğe karar verilip, hayata geçirdikten sonra eşlerin evliliğin seyri ve kendi ruh sağlıkları açısından yapmaları gereken şeyler olduğu muhakkaktır. Bunların en başında doğru ve etkili iletişim gelmektedir. Karşı taraftan gelen mesajı doğru biçimde yorumlayarak uygun geribildirimler vermek olarak tanımlayabileceğimiz doğru iletişim sayesinde evlilikte düzenlemelerin yapılması, sınırların oluşturulması mümkün olur. Evlilikte eşlerin duygu ve düşüncelerini birbirlerine yanlış veya eksik iletiş tarzı, birçok uyumsuzluk ve geçimsizliklerin ana sebebidir. İletişimde oluşan yanlış ifade ve yorumlar, en basit konuların bile çatışmalara, dargınlıklara dönüşmesine yol açabilir, eşlerin birbirleri ile duygu ve fikir alışverişlerinin zayıflamasına neden olabilir.

 

Başarılı bir evlilik sürdürebilmek için eşler, beraberliklerini zedelemeksizin, kendilerinin ve karşı tarafın kişilik gelişimlerine olanak vermelidirler. Kendi gelişimlerini sürdürürken işbirliğini de sürdürmeli, birbirlerine saygılı davranmalı, sorumluluklarını ihmal etmemelidirler. Sağlıklı evliliklerin özellikleri araştırıldığında karşımıza; duyguların paylaşımı, bireysel farklılıkları kabul etme, ilgi ve sevgi duygusunun iletilmesi, işbirliği, sorumluluk alma, etkili sorun çözebilme, eşlerin birbirine zaman ayırması, toplumsal değerlere sahip olma, iletişim becerileri, takdir duygularını ifade etme, karşılıklı mizah duygusu, temel gereksinimleri karşılama, çatışmaları krize dönüştürmeden aşabilme gibi özellikler çıkmaktadır.

 

Karşısındaki tarafından anlaşılmadığını düşünen veya anlaşılamamaktan korkan, düşüncelerini birbirlerine açıkça söyleyemeyen, eleştiremeyen, tartışamayan eşler birbirlerine yabancılaşma ve ortak noktaların yok olması tehlikesi ile karşı karşıyadırlar. Bu durumda, eşler arasındaki ilişki zorunlu bir ilişkiye dönüşür ve aynı evde yaşamalarına karşın, duygusal boyutu olmayan bir birliktelik ortaya çıkabilir.

 

Evlilik yaşamının doğal bir parçası olan çatışmalar, eşlerde kaygı ve gerginlik yaratır. Bu kaygı, eşler tarafından doğru, sağlıklı ve anlayışlı bir iletişim ve etkileşim nedeni olarak kullanılırsa evliliğin dengesi, düzeni dolayısıyla da uyumu sürekli hale gelir. Bunun tersi durumlarda, evlilikte uyum bozulur zorlanmalar ve yakınmalar ortaya çıkar, sevgi ve saygıdan uzaklaşılır. Eşler çatışmaların artmasına neden olacak şekilde birbirlerine tepkide bulunmaya başlarlar.

 

Yaşanan her çatışma sonunda isteklerin elde edilememiş olması, eşlerdeki gerginliği artırır, uyum ve etkileşimi bozar. Gerginlikler çatışmaların başka boyutlara sıçramasına hem de tekrarlama sıklığının artmasına neden olur. Zaman zaman eşler eski yapılanlar ve söylenenlere dönerek durumu içinden çıkılamaz hale dönüştürebilirler. Hatta aile yakınları hakkında yorumlar yapmak sureti ile sonuç vermeyen tartışmalar uzayıp gidebilir.

 

Eşler çatışmaların yaşandığı kriz zamanlarında sorunlara yenik düşmemek için çatışmalarla baş etme ve sorun çözme yöntemlerini kullanmalıdırlar. Genellikle eşler çatışma durumlarında kendi hatalarını kabul etmez karşı tarafa üstünlük kurmaya çalışırlar. Bu anlayıştan kurtulmaya çalışmak, sorunlara çözüm bulma çabasının temelini oluşturur. Güçlükler ve sorunlar insan yaşantısının doğal bir parçasıdır, ancak bunların üstesinde gelebilmek uygun yöntemler kullanarak sorunları çözmekle mümkün olabilir. Unutulmamalıdır ki bütün sorunların tek bir çözüm yolu yoktur. Kişiler kendi çabası ile içinde bulunduğu olumsuz durumlardan çıkış yollarını bulamıyorsa bu konu ile ilgili kurum ve kişilerden yardım almalıdır.

 

Uzman Psikolog İbrahim Sezmiş

 


Cevaplar (7)Add Comment
sonbahar

...


yazar sonbahar, Şubat 26, 2011
empati yetenegine sahip,olgun,uysal,mantıksal yaklaşımı bilen,kendisine yapılmasını istemediğini başkasına yapmayan,kendisinin değişmeyceği gibi karşısındakininde değişmeyeceginin bilincinde olan insanlar evliliklerinde mutlu olurlar.bencee :)
halil demir

...


yazar halil demir, Şubat 27, 2011
insan gerçekten hayatı boyunca hiç değişmiyor,özellikle evlilik hiç değiştirmiyor kişioğlunu. Değişilemeyeceğinin bilincinde varmak ilişkiyi uzatır. empatiyle mutluluk gelir.
caner

...


yazar caner, Mart 03, 2011
Evlilik sığınmadır, güçsüzlüğün ispatıdır,psikolojik açıdan kendilerini güvende hissetmek için durmadan yiyip şişmanlayan insanlar gibi, evlenip kendimizi tatmin ediyoruz. Benciliz, kendimizi o kadar çok seviyoruz ki, menfaatsiz bir sevgiden bihaberiz. Kendimize aşık olduğumuz için, sevebiliyoruz. Sevdiğimize sahip olma karşılığında sahiplenilmeyi öğreniyoruz.

Çağımızda sözümona dürüst ilişki, her iki kişinin de tüketici olduğu, birbirini tükettiği, birbirinden tükettiği bir ilişkidir.Aile evi, bu durumda, insanların birbirine arzularını, taleplerini bildirdikleri bir geneleve dönüşür.Genelev ev eve taşınmış, adına da aşk denmiştir.
Lale

Evlilik


yazar Lale, Mart 03, 2011
Kendimize güvensizliğimizden mi güvenmediğimiz birini seviyoruz. bu beni daha fazla güvende hissettirmiyor oysa. Doğaya, doğamıza ait olan birşeyi reddederek onun üstesinden gelmiş olmuyoruz. Hayır reddetsek reddetmeyi başarsak kendi hayatımız için diyorum sonuç acaba istenilen sonuç olabilcek mi. Burda nietzsche'yi hatırlamak gerek. Çoğunlukla katılama rağmen bütünüyle ona katılamıyorum.
T.L.F

Boşluk


yazar T.L.F, Mart 21, 2011
Evlilik, büyük bir saçmalıktır.

Doğal olan çiftleşme eyleminin, medeniyetin evrimiyle beraber kültürel bir dogma haline gelmiş halidir. Devlet tabusu, dini temele oturtulmuş legal seks birlikteliği; üremek için zorunluluk haline getirilmiş sistem.

Doğal olana karşı olmaktır evlenmek. Arzuları köreltmektir, tutsak olmaktır. İnsanı köleleştirme yolunda atılacak büyük bir adımdır. Yapay bir bağlılıktır. Başka ne olabilirdi ki?

Psikolog 'Sezmiş' bey, büyük bir şeyi sezememiş. İnsanlar evliliğin sonlanmasının ne kadar kötü bir şey olduğu konusunda o kadar ikna olmuş ki, bu çocuklarının genetiğine kadar işlenmiş(?) Üremek için evlenen tek hayvan ola özelliği ile insan, sanırım diğer hayvanlardan ayrılıyor burada. Aklımız var diye mi övünüyorduk? Evet, kendimize tabular, dogmalar, saçma sistemler, kendi kendimizi köle yapmakta kullandığımız o 'akıl' ile gerçekten hayvanlardan ayrılıyoruz. Kendimize medeniyet denilen büyük bir bok çukuru açmışız, içine girip saraylar yapıyoruz.
0

emir


yazar mehmetakturk, Nisan 21, 2011
bir dünya saçma düşünce özellikle evliliğe saçma denilmesi hayata bir amaç için geldiniz kadın ALLAH ın kendisine verdiği özellikleri kullanır kocasına sadık saygı duyar çocuğunu yetiştirirse erkekde ailesine bakar korur evine karısına sadık olursa o evlilikte mutlu olunmaması imkansızdır insan ilişkileri hayat biçimi planlı ve kusursuzdur ALLAH ın planı kusursuzdur herşey bizim yararımızadır. en kilit noktada şudur

evliliği saçmalık gören insan sana sesleniyorum sen nikahsız karşı cinsle ilişkiye girdiğinde zina yapmış olursun ve ALLAH la bağını koparırsın o zaman şeytanın vesvesesi 2 üniversite 1000 kitap okumuş beyninden eksik olmaz

dinimize göre cahil insan kuran ı hadisleri bilmeyendir.


CANER arkadaşım kadınla erkek eşit değildir kadın erkeğe erkek kadına muhtaçtır tabiki acizlik olacak o zaman ihtiyaç olmazdı o kadar araştırmışsınız okumuşsunuz ama olaylara ilahi manevi yönden bakamıyorsunuz gelecek sizseniz o gelecek gelmesin istemiyorum.
Mehdi

Evlilik saçmalık mıdır?-Mehdi Söğüt


yazar Mehdi, Mart 19, 2012
T.L.F. .. Senin evlilik tasavvurun kadar saçma bi düşünce görmedim..Cinsellik ,toplumun temelini oluşturan "aile" yapısının, dolayısıyla "evliliğin" tetikleyicisi işlevi görmek suretiyle bir "araç"tır..
Keza sizin dediğiniz gibi "Devlet ,legal bir sexs birlikteliğini nüfus için desteklemiş" de değildir.Bu bahiste de ,dar anlamda "evlilik" geniş anlamda "aile" sadece bir araçtır..
İnsâni arzulara ; köstek vurmadan , meşru bir kılıf uydurmadan onların serbest olmasını telkin edersen hatta bazen birkısmını yasaklamazsan işin ucu sana da değer haberin olsun..Sözgelimi yukarda oluşturduğun "dünya"da, sen nefsani arzunu tatmin için gezerken, "gay"in biri sana kilitlerse, bok çukuruna kimin saray inşa ettiğini anlarsın.

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy