ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Sunday, Oct 24th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Şair ve Yazar Biyografileri Antonio Machado


Antonio Machado

e-Posta Yazdır

Reklamlar

antonio machadoİspanyol şair Antonio Machado y Ruiz 26 Temmuz 1875'te Sevilla'da doğdu, 21 Şubat 1939'da Colliuse'da öldü. Madrid'te Institucion Libre de Ensenanza'da ve Paris'te Sorbonne Üniversitesi'nde edebiyat üzerine öğrenim gördü. Çevirmenlik ve öğretmenlik yaptı.

İç Savaş sırasında Cumhuriyetçilerin safındaydı, 1939'da annesiyle birlikte başka mültecilerle sınırı geçip Fransa'ya sığındığı yıl öldü. İspanyol edebiyatında döneminin umutla umutsuzluk arasındaki gerilimini yansıtan ürünler vermiş,1898 Kuşağı denilen hareketin önemli temsilcilerindendir.

Şiiri, içindeki insanla bir konuşmadır; demişti ki: "öldür sözlerini ve kendini dinle".

Şiir kitapları, Soledades, 1903 <Yalnızlıklar>; Soledades, galerias y otros poemas, 1907 <Yalnızlıklar, geçitler ve diğer şiirler>; Campos de Castilla, 1912 <Kastilya kırları>; ve Nuevas canciones, 1924’<Yeni şarkılar>tür. Özel olarak iç yaşam kitaplarıdır. İlki, Soledades ve Galerias, sevecenlik ve içebakan karasevda ile doludur. Şair, bir çeşit manastırda yaşar ve şiirleri, düş ve gizem notlarıdır.

Campos de Castilla’da şair, değişmiştir. Bu kitap, 1898 ruhu için anahtardır; Kastilya’nın keşfidir. Şair, dışındakine dalıp gitmektense iç dünyasına girer, çünkü Kastilya, bir ruh ve gizemler manzarasıdır. İspanya’nın en etkileyici manzarasıdır, bir büyük kıraç düzlükler memleketi, heybetli, ağlatılı bir görüntü. Bu, bir betimleme kitabı değildir; ciddi ve derin şeylerle meşgul olma gösterir.

Son döneminde Machado, iç insan şiiri evresini aşar, şimdi alaycı bir felsefedir. İç dünyayı anlatır, ama şiiri, daha az his öğesine sahiptir. Şiirler çok kısa, büyük yoğunlukta ve biçim olarak vecizelidir. Söylenmek için yazılmış üç, dört ya da beş dizeli revaçta şarkılar gibidirler; halk şiirini oluşturan alaycı felsefe türünden. Verdikleri izlenim, büyük yalınlık ama büyük derinliktedir. Endülüs’te doğmuş özlü zarifliğe ve Kastilya’nın derinliği ve yalınlığına sahiptirler. Hiç bir zaman anlamsız değildirler. İnsana, belli bir şekilde, Çin’in ve Japonya’nın şiirlerini anımsatırlar.

 

Antonio Machado der ki: "Tapıyorum güzelliğe," ama süsü sevmez, ya da dediği gibi, "şakıyan kuşlar, şakır yalnızca." Yapay okula ait değildir, sesle yankıyı ayırır, şiirini, akan nehirde değil, kalp kayasından çıkan ırmağın kaynağında bulur. Özyaşamöyküsünde sorar: "Bir klasikçi miyim yoksa coşumcu mu? Bilmiyorum." Doğruya, doğala, en saf, en derin dışavurumla göz diker. Der ki: "Yankılar dursun, sesler başlasın!"

 

Unamuno gibi, etkinliği, ruhtandır, gizemli bir şairdir, içeriye bakar. Machado okunduğunda, akla, eski çağın büyükleri gelir. İspanya’nın büyük ressamı Velazquez’in şerefine ve ciddiliğine sahiptir.

 

YAPITLARI

 

Soledades (Yalnızlıklar, 1903)

Soledades, galerias, y otros poemas (Yalnızlıklar, Galeriler ve Başka Şiirler, 1907)

Campos de Castilla (Kastilya Kırları, 1912)

Nuevas canciones (Yeni Şarkılar, 1924)

Poesias completas (Bütün Şiirler, 1928)

Hora de Espana (İspanya Zamanı, 1936)

 

Türkçe'de Machado :

 

Seçme Şiirler, Antonio Machado, Çev: Adnan Özer-Eray Canberk-Vildan Başaran,

Yön Yayıncılık, İstanbul, 1994

Kastilya Kırları (1907-1917), Antonio Machado, Çeviren: Ayşe Nihal Akbulut,

İmge Kitabevi Yayınları, İstanbul, 1997


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy