ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Sunday, Apr 18th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMTSamuel Beckett

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Samuel BeckettSamuel Beckett

İrlandalı romancı, oyun ve senaryo yazarı, öykücü, şair, denemeci ve çevirmen (1906-1989). Dublin'in bir banliyösünde doğdu. Protestan bir ailedendi. 1927'de Dublin'deki Trinity College'in Roman Dilleri bölümünden mezun oldu. 1928'de Ecole Normale Superieure'de İngilizce okutmanı oldu. Burada Joyce Joyce'la tanıştı. Joyce'un ileride Finnegan's Wake adıyla yayımlanacak romanının bir bölümünün Fransızcaya çevrilmesine yardım etti. 1930'da Whoroscope (Oroskop) adlı bir şiiri yayımlandı. 1932-1937 arasında Londra'da yaşadı. Bu dönemde yazdığı öykülerden oluşan ve Joyce'un etkisini yansıtan More Pricks Than Kicks 1934'te; akıl hastanesinde bakıcı olmasını konu alan Murphy 1938'de Londra'da yayımlandı. 1937'de Paris'e yerleşti.

II. Dünya Savaşı sırasında Fransız direniş grubuna katıldı. 1942'de Gestapo'dan kurtulmak için Fransa'nın güneyine, Vaucluse'e kaçtı. Burada kaldığı iki yıl içinde gündüzleri tarım işçiliği yaptı, geceleri Watt'ı yazdı. Savaş sona erdikten sonra Paris'e döndü. Bundan sonra yapıtlarını daha yalın yazabildiğini düşündüğü Fransızcada kaleme almaya başladı ve 1946-1950 yılları arasında Molloy (1951), Malone Meurt (1951; Malone Ölüyor) ve L'innommable (1953; Adlandırılmayan) adlı romanlardan oluşan üçlemeyi tamamladı. Beckett'in en önemli yapıtları olarak görülen her üç roman da tek bir kişinin çeşitlemeleri denebilecek bir dizi karakter tarafından anlatılır. Anlatıcılar hızlı bir fiziksel çöküş içindedir, var olduklarının tek kanıtı zihinleridir. Adlandırılamayan'da bu çöküş, anlatıcının bir ağız ve zihne indirgenmesiyle doruğa ulaşır. Beckett'ın pek çok yapıtında olduğu gibi burada da anlatıcı sessizliğe ve hiçliğe tahammül edebilmek için hikâyeler uydurur ve uzun, karmaşık monologlara girer.

En attendant Godot(Godot'yu Beklerken) Ocak 1953'te Paris'te Theatre Babylone'daki ilk temsili ile büyük başarı kazanınca Beckett dünya çapında üne kavuştu. 1966'dan sonra oyunlarından birçoğunu dünyanın çeşitli ülkelerinde kendisi sahneledi. Her türlü radyo ve televizyon programından, gazetecilerden, fotoğrafçılardan özenle kaçındı. 1969'da kendisine verilen Nobel Edebiyat Ödülü'nü kabul etti. 1938'te tanışıp daha sonra evlendiği Suzanne Dumesnil ile birlikte, ölene kadar Paris'te yaşadı.

Samuel Beckett, 20. yüzyılın en büyük yazarları arasında, edebiyata yaklaşımındaki uzlaşmaz arılıkla öne çıkar. Beckett'ın yoğun bir kara mizahla beslenmiş olan yapıtları, insan deneyiminin ve insan bilincinin işleyişinin paha biçilmez belgeleridir. Bir eleştirmen şöyle yazmıştır: (Beckett) "edebiyatın gırtlağını keserek ve okurlarını, salt varoluşun yalın koşullarıyla, yapmacık bir neşeye ya da mutsuzluğa kapılmadan, soğukkanlılıkla yüz yüze gelmeye zorlayarak insanlığın önündeki imkânları açık tutmuştur."

 

Başlıca Yapıtları:

 

Düz Yazılar:
More Pricks Than Kicks (Aşksız İlişkiler, Çev. Uğur Ün, Ayrıntı Yayınları, 1998), Murphy (Çev. Uğur Ün, 1994, Ayrıntı Yayınları), Watt (Çev. Uğur Ün, 1993, Ayrıntı Yayınları), Mercier ile Camier (Çev. Uğur Ün, 1998, Ayrıntı Yayınları), Molloy (Çev. Uğur Ün, 1997, Ayrıntı Yayınları), Malone Dies (Malone Ölüyor, (Çev. Uğur Ün, 1997, Ayrıntı Yayınları), The Unnamable (Adlandırılamayan, (Çev. Uğur Ün, 1997, Ayrıntı Yayınları), Texts For Nothing/Stories-First Love, The Expelled, The Calmative, The End (Hiç İçin Metinler ve Uzun Öyküler, Çev. Uğur Ün, 1999, Ayrıntı Yayınları), How It Is; The Lost Ones; Fizzles; Company (Eşlik), Çev. Seniha Akar, 1990, Düzlem Yayınları), I'll Seen I'll Said; Worstward Ho. (Tüm Düşenler); Act Without Words II (Sözsüz Oyun I); Act Without Words II (Sözsüz Oyun II); Rough For Theatre I (Tiyatro Oyunu Taslağı I); Rough For Theatre II (Tiyatro Oyunu Taslağı II), Krapp's Last Tape (Krapp'ın Son Bandı);Embers (Korlar); Happy Days (Mutlu Günler); Words And Music (Sözler ve Müzik); Rough for Radio I (Radyo Oyunu Taslağı I); Rough for Radio II (Radyo Oyunu Taslağı II); Cascando; Play (Oyun); Film; The Old Tune (Eski Şarkı); Come And Go (Geliş ve Gidiş); Eh Joe (Söyle Joe); Breath (Soluk); Not I (Ben Değil); That Time (Bu Kez); Footfalls (Adımlar); Ghost Trio (Hayalet Üçlüsü); ...but the clouds... (...ama bulutlar...); A Piece of Monologue (Solo); Rockaby (Beşik); Ohio Impromptu (Ohio Doğaçlaması); Quad; Catastrophe (Felaket); Nacht Und Traume; What Where (Ne Nerede); (Oyunlarının tümünü Akşit Göktürk, Güven Turan, Şadan Aydın, Uğur Ün, Şerif Erol, Levent Mollamustafaoğlu ve Mustafa Küpüşoğlu çevirdi ve 1993 yılında Mitos Boyut Yayınları iki cilt halinde yayımladı.)

Şiirler:
Echo's Bones (1935; Yankının Kemikleri), Poemes (1939; Şiirler)

 

Türkiye'de Yayınlanan Eserleri

Acaba Nasıl? - Yazar (Ayrıntı)

Dünya ve Pantalon - Yazar (Sel)

Godot'yu Beklerken - Yazar (Kabalcı)

Hiç İçin Metinler ve Uzun Öyküler - Yazar (Ayrıntı)

Mercier ile Camier - Yazar (Ayrıntı)

Murphy - Yazar (Ayrıntı)

Oyun Sonu - Yazar (Mitos Boyut)

Proust - Yazar (Metis)

Quad ve Diğer Televizyon Oyunları - Bitik - Yazar (Norgunk)

Tüm Kısa Oyunlar - Yazar (Mitos Boyut)

Watt - Yazar (Ayrıntı)

Yankının Kemikleri - Yazar (Periferi)


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy