ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Thursday, Oct 28th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Şair ve Yazar Biyografileri İlk Kadın Şair Sappho


İlk Kadın Şair Sappho

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Esbos adasında yaşayan Sappho, antik yunanda ilk ve en önemli kadın şairlerinden biridir. Şiirlerinde güzellik, evlilik, ayrılık ve kadınlar arası aşktan bahseder. M.Ö. 7. yy'da yaşayan bir kadın için şiir yazmak son derece zor bir iş. Hele ki, bu kadın Sappho gibi asil bir ailenin kızıysa. Ama Sappho'nun şiirleri öylesine etkileyici yazıldığı ve sıradışı bir ritme sahip olduğu için, ünü yüzyıllarca sürmüş ve bir çok kişiyi etkilemiştir.

Güzelliği; vazolara, mühürlere konu olan Sappho, Solon ve Platon gibi kendine hayran olanlar tarafından "Onuncu Muse" die adlandırılmıştır. Bir çok romalı şairi etkilemiştir Sappho. Kesin olarak bilinmese de, Sappho'nun lesbos adasında bir çeşit kız yetiştirme yurdunu yönettiği düşünülüyor. Bu yurtta kızlar ailelerinden uzak bir yerde evliliğe ve ev hanımlığına hazırlanıyorlardı. Burada din ve sanat derslerinin yanında, dans etmek ve şarkı söylemek de öğretiliyor. Sappho, burada okuduğu şiirlerle genç kızların sanatsal eğitimine katkıda bulunuyordu. Bu çevreler içinde Sappho'nun şiirlerinde belirlenen homo-erotik ilişkilerin olup olmadığı bilinmiyor (Erkek çocuk eğitiminde de bu olay alışılmamış bir durum değildir zaten) . Şiirlerindeki iması, tutkusu ve şanı, hayatı hakkında ateşli destanlara yol açmıştır. Diğer yandan Sappho'nun bir balıkçıya duyduğu karşılıksız aşk yüzünden intihar ettiği söylenir.

1.    uçuşan sözlerle
şarkıma başlarım
ben..

tanrılar korusun seni.
iyi yürekli,bir sevgilinin kollarında uyu.

ey altın saclı afrodit!
kaç kez yakarmisimdir.
benim alın yazım da
öyle olsun diye!

gene eros,
elimi kolumu çözen.
hem tatlı, hem acı eros,
o karşı gelinmez yaratık,
sarsıyor beni.
"aşık mıydım neydim...

2. kasıga nasıl sökerse
meşeleri kökünden
öyle sarsıyor yüreğimi aşk…

sappho-yunanistan- iö 610-580

3.Sappho kırklı yaşlarında kendisinden çok daha genç bir erkeğe aşıktı ve bu aşk nedeniyle kendisini kayalardan aşağı atarak intihar etti.'

Elbet seviyorum seni

Ama sen beni seviyorsan

genç bir kadınla evlen

Nasıl katlanırım

birlikte yaşamaya

kendimden genç biriyle

Bu dizeler umutsuz aşkının kanıtı değilse ne?

 


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy