ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, Jun 02nd

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Sinema Che-vrim


Che-vrim

e-Posta Yazdır

Reklamlar
{mosimage}
BİR FOTOĞRAFIN HİKâYESİ
   

1960 yılında Kübalı fotoğrafçı Alberto Korda, Ernesto ‘Che’ Guevara’nın bir fotoğrafını çekti. Bu fotoğraf değişimin simgesi haline geldi. Che Guevara’nın efsane fotoğrafı, küreselleşen dünyada t-shirtlerden bikinilere, bira markalarından dudak parlatıcılarına kadar pek çok üründe kullanıldı. Che Guevara’nın pozundan yola çıkılarak çekilen belgesel, 20. yüzyılın sembolü ve dünya üzerindeki en ünlü fotoğrafın, tüketim toplumunun bir parçası haline gelişini gözler önüne seriyor.

 

CHE’NİN FİKİRLERİNE TERS

 

Belgeselin yapımcısı Trisha Ziff, eğer yaşasaydı Che’nin kendi devrimci fikirlerine tamamen ters olan tüm bu kapitalist hareketlere karşı çıkacağını söylerken Alberto Korda’nın karesi, dünyada tüketim ürünleriyle beraber çoğalmaya devam ediyor.

 

Trisha Ziff ve Luis Lopez’in yönettikleri belgesel Che-vrim, 1960 yılında Kübalı Fotoğrafçı Alberto Korda tarafından çekilen, Ernesto ‘Che’ Guevara’nın ünlü fotoğrafını anlatıyor. Belgesel, Che’nin görüntüsünün Havana’dan Avrupa sokaklarına ve daha da ötesine doğru yaptığı yolculuğun ayrıntılarını gözler önüne seriyor. Ayrıca bu yolculuk sırasında bu fotoğrafın, ilerleyen yıllar ve değişen dünya şartlarıyla uğradığı anlam değişikliğini gösteriyor.

 

CHE-VRİM    24 / 20:00

Orijinal Adı: Chevolution Yönetmen: Luis Lopez, Trisha Ziff Oyuncular: Gael Garcia Bernal, Antonio Banderas, Gerry Adams, Tom Morello Türü: Belgesel / Biyografi Yapım Yılı: 2008


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy