ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Thursday, Apr 15th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Sinema Metropia


Metropia

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Metropiaİsveç-Danimarka-Norveç ortak yapımı Tarik Saleh filmi.

Venedik Film Festivali'nden Future Film Festival Digital Award alan Metropia 2009 yapımı bir animasyon.

Dünyada petrol giderek azalıyor ve Avrupa'nın altında devasa bir metro ağı kuruluyor. Bu yakın gelecekte geçen hikayede, her şey kahramanımızın kafasında bir ses duymasıyla başlıyor.

Metropia'nın tekniği biraz ilginç. Fotoğraflardan alınan görüntüler cut out tekniğiyle çıkartılmış, hareketlendirilmiş ve 2D animasyonlar yapılmış.İfistanbul programında gördüm, merak ettim.

... Metropia, çok da uzak olmayan bir geleceğin Avrupa’sında geçiyor; herkesin İngilizce konuştuğu, hem tanıdık hem de çok ürkütücü bir Avrupa’da... Petrol rezervleri tamamen tükenmek üzere, her tarafta gözetim kameraları var ve yerin altından geçen devasa bir ağ ile tüm şehirler tren hatlarıyla biribirine bağlanmış durumda. Roger, Stockholm banliyösünde oturan sıradan bir adam. Büyük şirketlerin egemenliğindeki dünyada birçok şey onu ürkütmekte; tüylerini ürperten yeraltını kullanmamak için bisikleti- yle işe gelip gidiyor mesela. Kafasının içinde bir takım garip sesler duymaya başlayınca Roger’ın tedirginliği giderek paranoyaya dönüşür: Birileri onu kontrol etmeye mi çalışıyor?..


(2010.ifistanbul.com'dan)


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy