ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Sunday, Apr 18th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Sinema Niçin Sinema Yapıyoruz


Niçin Sinema Yapıyoruz

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Çev. Yalçın Onur

 

Libération, Mayıs 1987, Özel Sayı

 

JOHN HUSTON: Niçin olmasın!

 

ROBERT ALTMAN: Bu benim işim. Sorunun da çok aptalca olduğunu düşünüyorum. İçimden cevaplamak gelmiyor.

 

ROBERT BENTON: Yaşamımı başka türlü kazanmayı hiç beceremedim. Ama yapabilseydim de, başka bir şeyle uğraşmayı denemek istemezdim. Film çekmek, rüyalar aleminde yaşamak için para almak gibi bir şeydir. Bundan daha güzel bir şey olmadığı için film çektim.

 

JOHN CARPENTER: Gerçekten başka seçeneğim olmadığı için film çektim. Beni, iç dünyamı sinema yoluyla ifade etmeye iten bir güç var.

 

FRANCIS FORD COPPOLA: Başka filmler yapabilmek, bu arada da çektiğim filmlerin biriken borçlarını ödemek için film çekiyorum.

 

JONATHAN DEMME: Temel saplantılarımı, seslere ve görüntülere olan engellenemez bağımlılığımı film çekerek tatmin ediyorum. İnsan ilişkileriyle mucizeler yaratıp, hayatta kalabilmek için gerekli olan temel gereksinimlerimi karşılamamı sağlıyor.

 

SYDNEY POLLACK: Yanıtını bilmediğim bir sorunun iki ayrı nok-tasından hareket edip, cevaba ulaşmayı deneyerek film çekmeye başladım.Yani gerçeği bir yandan olaylardan yola çıkarak yakalamak ve bir de düşlediğiniz gerçeği yakalamak. Bunu iyi becerirseniz, her iki gerçeği de yakalarsınız.

 

MARTIN SCORSESE: En eski hatıralarım arasında ailemle sinemadan çıkışım vardır. Sinemaya girişte ayağınızı bastığınız o yumuşak halı, koltuklar, büfeden gelen güzel kokular ve tabii ki ekranın büyüsü... Kendimi güvende hissettiğim, düş kurabildiğim bir yer. O dönemde sinema bana ailemden bile daha yakındı. Sanırım bendeki bu film çekme dürtüsü, tüm yeniden canlanan tüm bu hatıraların etkisi sayesinde ve onlardan aldığım ilhamla düş kurabilmem sayesinde ortaya çıktı. Film çekmemin sebebi belki de bu kadar basittir. Kimbilir, belki başka sebepleri de vardır.
Çoğu zaman resim yapmak zorunda kalsaydım, gitar çalsaydım ya da ölüleri diriltebilseydim diye düşünürüm. Şüphesiz o zaman kendimi çok daha fazla tatmin etmiş olurdum. Tıpkı film karelerini birbiri arkasına ekleyen ve onları izlemekten çok büyük bir zevk alan bir bağımlı gibi. Bu düşünce beni her zaman çok etkilemiştir.

 

OLİVER STONE:

1- Çünkü bu, benim etrafımı çevreleyen ve içeri-sinde yaşadığım dünyayı keşfetme biçimim.
2- Çünkü bu yaptığım iş teknik ve artistik olanın görsel ve sözel olarak birleşmesidir.
3- Çünkü bir film tüm dünyada izlenir. Bütün dillerde, bütün halklarca, göreceli olarak kısa bir zamanda...Yani filmin dünyasal bir etkisi vardır.
4-Çünkü tüm evren üzerinde sevgi,eğitim ya da tanışıklık sağlayan bir güç olabilir.
5-Çünkü dünyada sevdiğim her şeyin üzerindedir.

 

WOODY ALLEN: Filmlerin neden olduğu problemler zaten zihnimi meşgul ederek çok zamanımı alıyor ve bu durumda hayatın korkunç gerçekleriyle ilgili düşünecek fazla vaktim olmuyor.

 

JİM JARMUSCH: Eğer gerçekten yukarıdan bizim davranışlarımızı izleyen uzaylılar varsa, yaptığımız en gülünç şeyin sinema olduğunu düşünüyorlardır. Öncelikle ışığın etkisiyle filmlere "hayatın yeniden yapılandırılması" gibi bir takım görüntüler kaydediliyor. Ardından bu malzeme birçok pahalı, karmaşık ve kullanılamaz makineler marifetiyle yeni bir sürece sokulup işleniyor. Son olarak da o malzeme yeniden işlenip büyük ve karanlık salonlarda bekleyen izleyicilere gene eski püskü bir makine yardımıyla sunularak bu "yaşam taklidi" sahnelere tanıklık etmeleri sağlanıyor.
Gerçekten ne diye sinema yaptığımı bilmiyorum!

 

DAVİD LYNCH: Bir dünya yaratmak ve deneyler yapabilmek için...

 

ELIA KAZAN: Çünkü bana göre filmler yaşadığımız dünyanın dialogları gibidir.Hepimiz birbiri ardına bir şeyler söylüyoruz.
Zaman zaman benim de söyleyecek şeylerim oluyor ve bu sayede çıkıp lafımı ediyorum.

 

BLAKE EDWARS: Yetişkin bir insan olduğumdan bu yana ben de bu sorunun cevabını aramaktayım. Ama asla bulamadım. Kendimi memnun etmek için bu soruya cevap olarak, bu işi yapmayı çok sevdiğim için ve eğer yapmasaydım şu andaki gibi tamamen mutlu bir insan olamayacağım için film çekiyorum diyebilirim. Ve bir de şu ana kadarki faturalarımı ödemeye yarayan bir iş tabii ki. Bu sorunuza daha belirgin bir cevap isterseniz psikanalistimle konuşun ve ne cevap verdiğini bana da anlatın.

 

JAMES IVORY: Beni eğlendirdiği için, yoksa dünyayı değiştirmek değil. Bazen bu işin kötü örneklerinin, bazı insanları eğlendirdiği için. Sürekli film çekiyor olmamın nedeni bunun benim işim olması ve şu ana kadar asla başka bir iş sahibi olmamış olmam. Başka bir iş yaparak belki daha mutlu olabilir ya da o işi mutlu olmadan da yapabilirdim. Yazar ya da mimar olabilirdim ki bu iki meslek için de uygulamacının özel yeteneklere sahip olması gerekiyor. XVIII. Yüzyılın modasına göre bizim gibi eyleme yönelik insanların bir çok alanda faaliyet göstermesi gerekiyormuş -tarım, şiir, iş dünyası, politika-. Öyle sanıyorum ki günümüzde bu adamların yerini biz yönetmenler dolduruyoruz. (birisi yönetmenler için günümüzün çılgın imparatorları demişti)
Sinema yönetmeni olduğumu düşünüyorum, çünkü bu meslek sayesinde olgunluk çağlarınızda bile çocukluk fantezilerinizi ve o zamanların oyun oynama zevkini hayata geçirebiliyorsunuz. Çocukluğumun en güzel zamanlarını okuldan ve teneffüs saatlerinden uzakta,evimin arka bahçesinde ya da evin içinde kendi yarattığım ve hayalgücümün bir ürünü olan bir dünyayla ve bu dünyanın olay ve insanları arasında geçirdim. Eğer arkadaşlarım benim yarattığım bu ortamda oyuncu olmak istemez ve bana katılmazlarsa ben de kızkardeşimin oyuncak bebeklerinden, ipte asılı mandallardan, plastik askerlerden, çiçeklerden ve taşlardan faydalanırdım.Babam bana tüm ayrıntıları düşünülmüş bir tiyatro inşa etmişti: Aşağıdan yukarıya doğru çekilebilen perdesi, dekorları ve benim tarafımdan tasarlanan diğer aksesuarlarıyla tam bir tiyatro sahnesi. Farwest'de büyümekle tüm diğer çocuklar gibi kızılderililerden ve kovboylardan çok etkilendim ve bunlara okuduğum klasik romanları ve sanki içlerine girmişim gibi Holywood filmlerini de ekledim. Daha büyüdüğüm zaman da bu eğlenceli alışkanlıkları sürdürmem gerektiğini düşündüm.Tüm ölçülerimi korudum ve geriye sadece, bir şeyler söyleyip oluşturmak kaldı. 

 

 

 

(sinemasal dergisi)


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy