ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Saturday, Aug 08th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Sinema Kült Sinema Eserleri Pan'ın Labirenti


Pan'ın Labirenti

e-Posta Yazdır

Reklamlar
{mosimage}

ANTİ-FAŞİST BİR BAŞYAPIT;

Bazen gerçek o kadar karanlıktır ki, fanteziden başka çıkış yolu kalmaz. 'Örümcek Kadının Öpücüğünde' Arjantin faşizmin hapishanesindeki eşcinsel tutuklu hayallerinde nasıl sinemanın fantastik dünyasına kaçıyorsa, 'Labirent'te de İspanyol faşizminin simgesi üvey babasıyla yaşamaya zorlanan yeniyetme Ofelia (Ivana Baquero) masal kitaplarından esinlenerek yarattığı bir hayal dünyasına kaçar. Ama gerçeğin karanlığı fanteziyi de karartır, hayal dünyası da tehlikelerle dolu karanlık bir masala dönüşür.

 

'Labirent', 'Hellboy'dan tanıdığımız Meksikalı yönetmen Guillermo del Toro'nun yönettiği anti-faşist bir başyapıt.

 

Filmin öyküsü 1944'te İspanya'nın kuzeyinde geçiyor. İç savaşın sona ermesinin ve Franco faşizminin zaferinin üzerinden beş yıl geçmesine rağmen hâlâ direnen partizanlar vardır. Bu direnişin arkasında filmde söylenmeyen ama Del Toro'nun, Sight&Sound dergisine söylediği beklenti şudur: Direnişçiler, II. Dünya Savaşı bitince müttefiklerin İspanyol cumhuriyetçilerinin yardımına koşacağına inanmaktadır. Oysa savaş kazanılınca eski Naziler ve diğer ülkelerin faşistlerinden sosyalizm karşıtı mücadelede yararlanmayı seçecektir müttefikler. Kapitalist Avrupa seçimini faşist Franco'dan yana yapar. Gerçek babası ölünce, hamile annesiyle birlikte faşist bir subay olan üvey babası Vidal'in yanına taşınan Ofelia'nın hayattaki seçimleri nasıl olacaktır? Hayal dünyasında Ofelia yeraltı dünyasının kayıp prensesidir. Kendisine yol gösteren Pan'ın dediklerini yaparsa yeraltı dünyasına geri dönüp, bir prenses olarak mutlu bir hayat sürecektir. Ama ne pahasına?

 

Del Toro artık dinin gereklerini yerine getirmeyen bir Katolik (ama bir ateist değil) olduğunu söylüyor. İnanç, ölümsüzlük gibi kavramları önemsiyor. Filmin finalin-deki başkaları için kendi kanını dökmek teması tabii ki İsa'nın öyküsüyle örtüşü-yor. Ama kendini feda düşüncesini sadece Hıristiyanlıkla alakalandırmak yanlış. Nazım Hikmet de "sen yanmasan, ben yan-masam" derken karşı pencereden bakarak aynı şeyi söylemiyor muydu?

 

Büyük sanatçılar benzer düşünür. 'Labirent' yılın en önemli filmlerinden biri. Kaçırmayın.


 

Pan'ın Labirenti
Orijinal Adı: El Laberinto del Fauno

Yönetmen: Guillermo del Toro

Oyuncular: Ivana Baquero, Doug Jones

Türü: Dram, Fantastik

Ülke: Meksika, ispanya, ABD Süre: 112

Cüneyt Cebenoyan


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy