ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, Jun 02nd

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Sinema Kült Sinema Eserleri Dönüş (TheReturn/Vozvrashcheniye)


Dönüş (TheReturn/Vozvrashcheniye)

e-Posta Yazdır

Reklamlar
{mosimage}

Yönetmen Andrey Zvyagintsev’in filmi Akademi Ödülleri’nde Yabancı Dilde En İyi Film Kategorisi’nde Rusya’nın resmi adayı oldu.
       
       Filmin Öyküsü
       Günümüz Rusya’sında yaşayan Vanya ile Andrey, babasız geçen çocukluklarının da etkisiyle, birbirine çok düşkün iki kardeştir. Mahalledeki arkadaşlarıyla kavga ettikten sonra evlerine dönen çocuklar, 12 yılın ardından babalarının döndüğünü görünce çok şaşırır. Annelerinin yarım ağızla da olsa onay verişiyle, Vanya ve Andrey ketum babalarıyla balık tutacaklarını sandıkları birkaç günlük bir tatile çıkarlar.

Yalnızca solgun bir fotoğraftan tanıdıkları babalarına kavuşmak, ilk başta içlerini coşkuyla doldursa da, onca yıllık eksikliğini telafi etme çabasıyla beceriksiz ve giderek zorba tavırlar benimseyen babalarının baskısı, çocukları hayli zorlar.
       Vanya ve Andrey, kendilerini sürekli değişen durumlar ve güçlükler içinde, babaları tarafından durmadan sınanıyor, azarlanıyor, gözlemleniyor ve yok sayılıyor konumda bulurlar.
       Kamyonların mola merkezleri ve kahveler yerlerini yavaş yavaş yağmur altında, ilkel bir güzelliğe sahip vahşi sahillere bırakırken, Vanya’nın babasıyla ilgili kuşkuları da apaçık meydan okumaya dönüşür. Bu arada Andrey’in hiç tanımadığı bir babayla bağ kurmaya yönelik güçlü gereksinimi, onu Vanya’dan uzaklaştırmaya başlar.

 Yıkıldı yıkılacak bir deniz fenerinin sunduğu tekinsiz sığınak, çalınan bir bıçağın verdiği çaresiz güven duygusu, paslanmış bir kasanın akıl çelici gizemi ve alelacele yamanmış bir teknenin ömürsüz emniyeti ...
       
       Yönetmenin görüşlerinden derleme:
       “Bir Rus film yönetmeninin Tarkovski’nin her yana yayılan etkisini hissetmemesi imkansız bir şey, çünkü o belki de sinemamızdaki en derin şahsiyet. Dolayısıyla eleştirmenlerin filmimde -mesela zamanın akış biçiminde- bu gibi benzerlikleri farketmiş olması beni gururlandırdı. Ama Tarkovski’yi taklit etme ya da ona gönderme yapma çabası içinde değildim.”
       
...
       “İnsan kutsal ve derin anlamları açıkça dile getirmemeli, çünkü biz bunlar hakkında gevelemeye başladığımız anda, bütün büyü ve kutsallık hemen uçup gidiyor. Gerçekten önemli olan şeyler dile dökülmemeli, îmâ edilmeli. Ben de filmimde bunu yapmaya çalıştım.”
       ...
       “Hiçbir karşılaşma özünde anlamsız değildir. Elzem olmasaydı, hiç olmazdı. Bir sürü şeyin şans eseri olduğu basit, kişisel bir hikaye değil bu. Burada her şeyin bir anlamı var, her şey önceden belirlenmiş. Bu buluşmanın kimseye bir hayrı oldu mu? Bir rastlaşmayı kutsal bir şey olarak görürsek, o durumda, ona herkesin eşit oranda ihtiyacı vardır. Burada bir Doğu geleneğiyle koşutluk kurabiliriz: Bir buluşma, öğrenci için olduğu kadar hoca için de önemlidir.”

       
       Ödüller:
* 2005 BBC Four “World Cınema” Ödülü
* 2004 En İyi Yabancı Film Dalı’nda Rusya’nın Oscar aday adayı
* 2003 Venedik Film Festivali Altın Aslan Ödülü
* 2003 Venedik Film Festivali En İyi “İlk Film” Ödülü
       
       Not: Katıldığı çeşitli festivallerden 5 kez “en iyi film” ödülünü kazandı.
       
       Filmin Künyesi
       Yönetmen: Andrey Zvyagintsev
       Senaryo: Vladimir Moiseenko,Alex Novototsky
       Görüntü Yönetmeni: Mikhail Kritchman
       Müzik: Andrey Dergatchev
       Kurgu: Vladimir Mogilevsky
       Yapımcı: Dmitry Lesnevsky
       Yapım: 2004, Rusya
       Süre: 105 dk.
       Dağıtım: Barbarian Turk

        Oyuncular:

       Vladimir Garin - Andrey
       Ivan Dobronravov - Ivan (Vanya)
       Konstantin Lavronenko - Baba
       Natalia Vdovina - Anne


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy