ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, Jun 02nd

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Sinema Kült Sinema Eserleri Straw Dogs-Köpekler


Straw Dogs-Köpekler

e-Posta Yazdır

Reklamlar
{mosimage}

 

Köpekler (Orijinal ismi Straw Dogs)

 

Yönetmeni Sam Peckinpah olan 1971 tarihli bir filmdir. Başrollerini Dustin Hoffman ve Susan George paylaşmaktadır. Film, Gordon Williams'ın The Siege of Trencher's Farm isimli romanından uyarlanmıştır.

 

Uyarı:

Film içerdiği şiddet sahneleri nedeniyle oldukça yankı uyandırmıştır. 1984 yılından beri İngiltere'de yayınlanması yasak olan filmin DVD olarak yayınlanmasına 2002 yılında izin verilmiştir.

 

Konusu:

David Sumner, eğitimli ve zayıf bir karakterdir. Olaylara düz mantıkla yaklaşması karısını rahatsız etmekte ve Amy, David’in kendisine karşı ilgisizliğinden yakınmaktadır (halbuki pek te öyle bir şey yok, kadın kuruntusu işte). İçlerinde Amy’nin eski arkadaşı da bulunan kasabanın aylak adamlarını, bahçelerindeki kulübenin çatısını yaptırmak için işe alırlar. Elemanların saygısız ve sorumsuz davranışları ve bakışları Amy’yi rahatsız etmekte ve David buna ses çıkarmamaktadır. Amy, ya David’e inat olsun diye, yahut da farkında olmadan(hiç te öyle değil aslında,perdeyi kapamadan soyunması ve sütyen giymemesi buna bir örnek, hadi mini etek moda diyelim o yıllarda), çalışan elemanları tahrik etmektedir. İçlerinden eski arkadaşı olan şahıs, bir gün fırsatını bulup Amy’nin yanına gelir. Olay buradan sonra başlar. Amy, “senden çekinmiyorum,meydan okuyorum” dermişcesine arkadaşının eve girişine izin verir ve hatta içki ikram eder. Daha sonra kendisine yaklaşmaya çalışan arkadaşını güya engeller. Fakat sinirlenen adam, Amy’ye saldırır ve tecavüz eder. Bu sahneler filmin en fazla konuşulan sahnelerinden biridir ve zamanında feministlerin tepkilerine neden olmuştur. Çünkü Amy burada Peckinpah’ın çekimlerinden de anladığımız kadarıyla kocasını hayal eder. Ama bu hayal ne kadar inandırıcıdır? Acaba bir nevi kendini tatmin mi etmektedir. Tecavüz kaçınılmazsa zevk almaya bak mottosu nasıl bu kadar kolay uygulanabilir merak eder insan.. O olaydan sonra filmin akışı epey değişir. Amy’nin yaptığı hep aklına gelmekte ve bundan huzursuzluk duymaktadır…

Henry Niles, aranan adam, kasabanın ayyaşlarından birinin kızından hoşlanmaktadır. Bir gün onlardan kaçarken David Sumner ve eşi, arabayla ona çarpar. David Niles’ı evine almak ister, Amy istemez. Aralarındaki tartışma burada hararetlenir. Kasabanın serserileri Niles’ı aramaya gelirler ve David ve serseriler arasında epey uzun sürecek ve izleyiciyi son derece geren mücadele başlamış olur(bu sahneler yarım saate yakın sürer ve gerçekten harika çekilmişlerdir). David bir yandan karısının kendisine yardım etmesini isterken diğer yandan kendi karakterini gerçekleştirmeye çalışmaktadır. Karısı Niles’ı ver, bırak uğraşma onlara derken, David kendisini ispatlamaya çalışmakta ve erkeklik gururuyla “Burası benim hanem, ben istemeden kimse buraya giremez” tepkisini vermektedir. Amy, kocasına güvenmeyerek dışarı çıkmak istediğini söyler. Çok sevdiği karısının bu lafına şok olan David okkalı bir tokatla cevap verir. Artık Amy yardım etmeye mecburdur. Uzun süren mücadeleler sonucu şiddete alışan karakterimiz herkesi mağlup eder. Sonunda Niles’ı evine götürmek istediğinde Niles’ın “Eve nasıl gideceğimi bilmiyorum” lafı üzerine David, “Ben de bilmiyorum” der, gülümser. David, kendini bulmuştur artık. Karısını da terketmiştir.

Filme iki açıdan bakılabilir. Erkeklik gururu ve kadının itaatsizliği. Ama filmin sonunun David’in lehine olduğunu gördükten sonra filmin daha çok bir erkek filmi olduğunu ve alttan alta kadın düşmanlığı hissettirdiğini anlayabiliyoruz. Zaten kadınların filme karşı çıkmasının sebebi de bu olsa gerek. Karakterlerin orjinalliği ve başarılı oyunculukları sayesinde Straw Dogs muhakkak görülmesi ve gösterilmesi gereken bir film.

nihilant.org.alıntıdır...

Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy