ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, Jun 02nd

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Sinema Kült Sinema Eserleri Kramer Kramere Karşı


Kramer Kramere Karşı

e-Posta Yazdır

Reklamlar

{mosimage}Türü : Dram
Yönetmen : Robert Benton
Senaryo :
Robert Benton , Avery Corman (Kitap)
Görüntü Yönetmeni : Néstor Almendros
Müzik : Herb Harris ,  John Kander
Yapım : 1979, ABD , 105 dk. 

 

 

Oyuncular :

Dustin Hoffman (Ted Kramer) , Meryl Streep (Joanna Kramer) , Jane Alexander (Margaret Phelps) , Justin Henry (Billy Kramer) , Howard Duff (John Shaunessy) , George Coe (Jim O'Connor) , Jobeth Williams (Phyllis Bernard)

 

Avery Corman’ın romanından uyarlanan filmde Ted ve Joanna’nın boşanmalarıyla beraber başlayan velayet kavgasının bir anne ve babaya ebeveyn olmayı öğretmesini seyredeceksiniz.

Joanna kocası Ted’i terk ederek onu oğulları Billy ile tek başına bırakır. Hayatında, belki de en beklemediği anda yaşanan bu gelişme işkolik bir adam olan Ted’in tüm düzenini altüst eder. Daha yalnızlıklarının ilk gününde baba ve oğul birbirlerini aslında hiç tanımadıklarını görürler. Çocuğuyla o güne kadar hiç yalnız kalmamış olan Ted ona sabah kahvaltısında ne yedirmesi gerektiğini bile bilmemektedir. Günlük hayatın en basit alışkanlıklarının nasıl bir drama dönüşebileceğini izleyeceğiniz Kramer Kramer’e karşıda bu ilk kahvaltı sahnesi, Dustin Hoffman’ın sadece bir tost yapabilmek için verdiği uğraş, dram sinemasının klasikleri arasında sayılabilir.

Zamanla baba ve oğlun arasında gelişen ilişki sayesinde Ted baba olmayı öğrenmeye başlar ve hiç beklemediği halde bundan keyif alır. Ancak Joanna’nın aniden dönüp gelmesi ve oğullarının velayetini istemesi üstüne ikili arasında kıyasıya bir savaş başlar.

Dustin Hoffman – Meryl Streep ikilisinin üstün performanslarıyla akıp giden film boyunca ebeveyn olmanın tüm dezavantajlarına rağmen hayatınıza kattıklarını ve nasıl vazgeçilmez bir güzellik haline geldiğini keşfedeceksiniz.


 

 

 Dönemin yıldızı Dustin Hoffman ile çıkıştaki bayan oyuncusu Meryl Streep’in buluştuğu 5 Oscar ödüllü “Kramer Versus Kramer” öncü bir film niteliğindedir. Oscar Ödülleriyle ses getirmiş olan film, özellikle oyuncularının popülaritesini artırmış ve hikayesini de izleyicilerine kabullendirmeyi büyük bir oranda başarmıştır.

Aile dramı diyebileceğimiz filmde aslında artık bir aile olmayan kişilerin ilişkisi göz önünde. Mutsuz anne Joanna Kramer; yanlış kişiyle evlilik yaptığı düşüncesinde “anne” olmayı bile tam anlamıyla başaramamış, yeni heyecanlar arayan, “gözü dışarıda” olarak tanımlayabileceğimiz biridir. Durum böyle olunca da ailenin ömrü uzun sürmez, zira filmin başında Joanna’yı Ted’i terk edişini izleriz. Ted Kramer; iyi bir kariyer sahibi, işinde başarısını sürdüren ama başını işinden kaldırıp ailesine bakmayan, ilgisiz ve ailesine karşı duyarsız biridir. Ted’in terk edildiği sahnenin hemen başındaki telefon konuşmasında Ted’in duyarsızlığını açıkça görürüz. Filmin başında yönetmen Benton’un basit ama bir o kadar da gerekli ve açık bir şekilde gösterdiği ailenin içerisinde bulunduğu hal; ailenin geçmişi hakkında kolayca tahmin yürütmemize yardımcı olur. Karakterleri de tanımaya başlarken, Ted ile Bill’in yalnız kalışına şahit oluruz ve etkileyici bir baba-oğul ilişkisiyle karşı karşıya kalırız, anne Joanna’nın terk edişi karşısında. Robert Benton’un teknik olarak mükemmele yaklaştığı kamera kullanımı, film boyunca bizleri unutamayacağımız planlarla karşı karşıya getirmiş. Özellikle Ted’in Bill’i hastaneye taşıdığı sahne, birçoğumuzun halen aklındadır. İşin de son derece başarılı Ted’in Bill’in hem annesi hem de babası olma durumunda olması sonucunda işindeki başarısı da her geçen gün düşmeye başlamıştır. Hiçbir zaman geçirmediği kadar oğlu Bill ile zaman geçiren Ted, ona her geçen gün daha da bağlanır ve hayatının tek anlamının oğlu olduğunun farkındadır. Bu mutluluk, eski karısı Joanne’nin oğullarını velayetini almak için açtığı mahkemeye kadar sürecektir. “Baba” olmanın ne demek olduğunu tam anlamıyla öğrenen Ted; bunun yanında, Joanne’nin geri dönmesini istemediğini belirtse de, kocasından boşanmış komşusuna tekrar birleşmeyi düşünüp düşünmediklerini öğrenmeye çalışır. Yönetmen Benton’un Avery Korman’ın romanından uyarladığı filmin senaryosu oldukça başarılıdır ki; basit gibi gözüken ve ilerleyen hikayesi birçok mesajı detaylarıyla izleyicinin önüne sunmuştur. Filmin ana hikayesi daha sonraki yıllarda çekilmiş filmlere esin kaynağı olmuştur. Bu yüzden “Kramer Versus Kramer” öncü bir film niteliğindedir. Bu öncü filmin oyuncularının kariyeri açısında da film bir dönüm noktası konumunda demek pekala mümkündür. Dustin Hoffman’ın popülaritesinin en üst düzeyde olduğu dönemde yer aldığı bu film, birçok kez aday olduğu Oscar’ına ulaşmasını da sağlamıştır. Mükemmel bir performans sergileyen Hoffman’ın yanında oğlu Bill’i canlandıran Justin Henry Akademinin aday gösterdiği en genç oyuncudur. Diğer yandan yetenekli oyuncu Meryl Streep de başarılı bir oyunculuk sergilediğini düşünürken aldığı Oscar ödülünü hak etmediğini düşünmekteyim.

Her yönden üst düzey bir film olan “Kramer Kramer’e Karşı” belli bir kesime göre anti-femist yaklaşımda bulunduğu savunulsa da her sinemaseverin izlemesi gereken bir film... En azından Dustin Hoffman'ın oyunculuğu için izlenmeli.

beyazperde.mynet alıntıdır...


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy