ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, Feb 25th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Sinema Kült Sinema Eserleri The Last Samurai


The Last Samurai

e-Posta Yazdır

Reklamlar

 Yönetmen:
Edward Zwick

Senaryo:
John Logan, Edward Zwick, Marshall Herskovitz

Görüntü yönetmeni:
John Toll

Müzik:
Hans Zimmer, Blake Neely, Geoff Zanelli

Tür:
Aksiyon, Macera, Dram, Savaş

Yapım:
ABD, Japonya, Yeni Zelanda 2003 154 dakika (Renkli)

Dil:
İngilizce, Japonca

Yüzbaşı Nathan Algren (Tom Cruise) akıntıya kapılmış bir adamdır. Bir zamanlar katıldığı savaşlar artık uzak ve anlamsız görünmektedir. Kuzey-Güney Savaşı'ndan bu yana geçen yıllarda dünya değişmiştir. Cesaretin yerini pragmacılık ve kişisel çıkarlar almıştır ve onur kavramı hiç bir yerde yoktur; özellikle de, Batı'da, yüzbaşının Kızılderili Kampanyaları'ndaki rolünün hayal kırıklığı ve kederle sona ermesinden sonra.

 

   Bir evren uzakta, bir başka asker, yaşam şeklinin parçalanmakta olduğunu hissetmektedir. Bu kişi, eski savaşçı disiplininden gelen ve yaşamlarını imparator ve ülkelerine adayan savaşçıların son lideri Katsumoto'dur (Ken Watanabe). Tıpkı Batı Amerika'da modern yöntemlerin eskilerinin yerlerini alıp, Kızılderilileri köşeye sıkıştırıp yok etmesi gibi, yeni anlayış geleneksel Japonya'yı da yutmaktadır. İlerlemeyi getiren telgraf hatları ve demiryolu artık Samuray'ların asırlardır uğrunda yaşadığı ve öldüğü değer ve kuralları tehdit etmektedir. Ama Katsumoto savaşmadan yenilgiyi kabul etmeyecektir.
Sonunda iki savaşçının yolları kesişir. Ama daha Batılı ve ticaret dostu bir hükümet kurma uğrunda samurayları ortadan kaldırma çabasında İmparator'a danışmanlık yapan Algren, hiç ummadığı halde samuraylardan çok etkilenir. Samurayların güçlü inançları ona kendi geçmişini hatırlatmıştır ve kendini şiddet yüklü ve destansı bir mücadelenin içinde bulur; bu yoldaki tek rehberi ise onur duygusudur.


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy