ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Wednesday, Feb 19th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Sinema Kült Sinema Eserleri The War-Kevin Costner


The War-Kevin Costner

e-Posta Yazdır

Reklamlar
{mosimage}

Ünlü film Kızarmış Yeşil Domatesler'in yönetmeni Jon Avnet'in filme aldığı The War, Hollywood'ın bir türlü vazgeçemediği objelerden birine, Vietnam'a yaslıyor hikayesini. Özellikle içe işleyen duygusal sahneleriyle romantik/dram seven izleyicileri memnun edecek olan film, Missisipi'de yaşayan ve birbirlerine sıkıca bağlı olan bir ailenin 1970 yazında yaşadıkları farklı bir öyküyü anlatıyor. Filmde evin babası rolündeki Kevin Costner'ın Vietnam'dan döndükten sonra hayatını ve ailesini yeniden eski haline getirme çabaları, başarılı bir dille beyazperdeye yansıtılıyor.

KENDİYLE VE DÜNYAYLA ANLAŞMA MASASINA OTURMAK

Filmin konusu ise kısaca şöyle: Stu (Wood) ve Lidia Simmons (Lexi Randall) arkadaşlarının da yardımıyla muhteşem bir ağaç ev yapmaya karar verirler. Savaştan yeni dönmüş olan Vietnam gazisi babaları Stephen (Costner) da aynı umutla hayatını yeniden kurmayı ve ailesinin hayallerini gerçekleştirmeyi planlamaktadır. Ama Stephen önce, oğlu ve arkadaşlarının başka bir grup çocukla aralarındaki savaşı anlaşmayla bitirmek zorundadır. Bu arada Vietnam deneyiminden kaynaklanan kişisel problemleri ve işsizlik sorunu da başka bir savaş olarak kendi içinde yaşanmaktadır ve Stephen bunları da bir anlaşmaya vardırmak zorundadır.

Cast'inde Mare Winningham, Christopher Fennell, Brennan Gallagher gibi tanınmamış olmasına rağmen başarılı oyuncuların da bulunduğu film, daha sonra çekeceği Waterworld, Tin Cup ve The Postman gibi filmleri gişede hezimete uğrayacak olan Kevin Costner'ın bu fimlere oranla daha başarılı bulunduğu bir yapım.
SAVAŞ
Orj. Adı: The War Yön: Jon Avnet
Oyn: Alijah Wood, Kevin Costner, Mare Winningham, Lexi Randall, La Toya Chisholm, Christopher Fennell, Donald Sellers
Yapım Yılı: 1994 Türü: Dram/ Savaş Süre: 127 Dakika

Kevin Costner'in başrolde oynadığı 94 yapımı bu film belki de Costner filmografisinin en gözden kaçan filmlerinden biri. Sonraki yıllarda arka arkaya fiyasko filmler çevirince bu film de onların arasına gizlenmiş olabilir.

İki kardeşin(biri erkek, biri kız) arkadaşlarının da yardımıyla ağaç ev yapma planları ve bu planda Vietnam gazisi babalarının onlara yardım etme serüveni anlatılıyor.

Çocuklardan erkek olanını daha sonra Yüzüklerin Efendisi serisi ile uluslararası çapta tanınmış Elijah Wood canlandırıyor.

Filmi seyrettiğinizde ağzınızda kekremsi bir tat bırakıyor. çocuk olmak, savaşın acımasızlığı ve bir savaş gazisinin hayata adapte olma çabası masalsı bir şekilde anlatılmış.

Filmden bir kaç diyalog:
-Doktorlar diyor ki...savaşa giden adamların çoğu eski hallerinden farklı dönüyormuş
Ama ben öyle değilim.
Ben giderek düzeliyorum.

-Ülkem cesaretimden dolayı bana Mor Yürek madalyası ve Bronz Yıldız verdi.
+Neden onu da almaları için diretmedin baba?
-Çünkü aklımı yitirmiştim. Savaş bizi bitirmişti, hepimiz delirmiştik. İşte bunca yıldır bununla mücadele ediyorum.Kendimi bağışlamaya,ülkemi affetmeye çalışıyorum.
-Sana dövüşme diyemem Stu.Ama fikrimi sorarsan bence insanları gerçekten güvende tutan ve mutlu eden tek şey sevgidir. Bence cesaret bundan kaynaklanır. Ülkeler güçlerini bundan alır. Tanrı da bize mucizelerini böyle gösterir.
-Sevginin olmadığı yerde ise Stuart hiçbir şey yoktur.Bu dünyada hiçbir şey uğruna savaşmaya değmez.

alıntıdır...

Savaş üzerine söylenmiş en güzel sözler bu filmdeydi...


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy