ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, Jun 02nd

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Sinema Kült Sinema Eserleri The King Fisher-Balıkçı Kral


The King Fisher-Balıkçı Kral

e-Posta Yazdır

Reklamlar
{mosimage}şehirdeki inanç kavramını olağan üstü bir anlayışla  işleyen ‘’The Fisher King-Balıkçı Kral’’ .

Orta çağ ve New York. Yönetmen Terry Gilliam kendine özgü mizah anlayışıyla gerçek hayat olaylarını ve fanteziyi harmanladığı filmi balıkçı kral. Film aynı zamanda yönetmenin şehir için duyduğu yoğun sevginin bir göstergesi olarak değerlendirelebilir

Kayıp iki ruhun, kaderin bir cilvesiyle New York cangılında karşılaşması ve birbirlerini empati ile iyleştirmeleri. Hiristiyanlığın temel inancı da olduğu gibi, günahların yaratığı acılara katlanarak sonunda kurtuluşa ermeleri. Ve kutsal kase burada sembolik bir görev üstlenmiştir. O yeryüzünde tanrının kutsal simgesidir. O kaybolduğunda ekinler büyümez, güneş parlamaz, hastalık, kıtlık ve kötülük alır başını gider.

Efsaneye gelince.

Balıkçı Kral ona kutsal kaseyi sunan ışıklı görüntü karşısında kendini tanrı gibi yenilmez hisseder. Elini uzatığında kase kaybolur ve oda yaralanır. Kral büyümeye başlar, yarası her gün derinleşir. Sonunda ahmak bir gezgin Balıkçı Kral’a bir kase su uzatarak en usta hekimlerin bile yapamadığını yapar ve
Kralın yaralarını iyleştirir.

Jack boş boğazlığı nedeniyle bir trajediye neden olur ve Balıkçı Kral gibi yaralınır. Tedavi Kutsal Kasenin sembolik gücü ile gelir ve Jack ile Parry’nin yaralarını sarar. Bunlar olurken sevgiye muhtaç iki kadın onları beklemektedir. Başlangıçta Jack Tv yıldızı olma yolunda bir radyo sunucusudur. Dengesiz bir dinleyiciyle alaycı bir ifadeyle konuşur. Dinleyeci bu sözlerin rehberliği ile şehrin en başarılı insanlarının bir araya geldiği bir restorana gider ve rastgele ateş açar. Olayı Tv den öğrenen Jack’in dünyası yıkılır.

Böylece üç yıl geçer.

Jack amaçsız bir şekilde yaşamaktadır ve yaşadığı kadının Anne’nin sırtından geçinmektedir. Anne gerçekçi ve hayat doludur; her şeyi düzeltmek ister, fakat Jack o kadar umursamazdır ki ona aldırmaz. Sonunda bir gece intaharın eşiğine gelir.

Parry üç yıl önceki olayda güzel karısını kaybetmiş, bir akıl hastanesine düştükten sonra sokaklarda dolaşan eviz barksız bir berduş olmuştur. O gece Jack’in hayatını kurtarır. Jack,Parry’nin yakın geçmişini öğrenince kendini olanlardan sorumlu hisseder. Parry’nin çizdiği mesihsel karakter onu sözde
kasenin peşinden koşmaya zorlar. Başlarda Jack isteksizdir ve ona inanmaz. Para yardımında bulunur. Anne’le birlikte sevdiği kadınla onu tanıştırır. Ama hayalet atlı Kızıl Şövalye’nin bitmemiş bir hesabı vardır. Parry bir gece saldıraya uğrar ve komaya girer .

Sonunda Jack Yaratığı şeytanla yüzleşmek zorunda kalacaktır. Bir milyonerin kitaplığında duran Kutsal Kasey’i alıp Parry’nin ve kendisinin acılarına son verecektir. Basit bir final ile de film sona erecektir.

KENTLİ ORG.ALINTIDIR…

Yönetmen : Terry Gilliam
Senaryo : Richard LaGravenese
Oyuncular : Jeff Bridges, Robin Williams, Mercedes Ruehl, Amanda Plummer, David Hyde Pierce
Filmin Türü : Drama, Romantik
Orijinal Adı : The Fisher King
Yapımcı Firma : Columbia Pictures Corporation [us]
Yapım Yılı : 1991
Yapım Ülkesi : ABD
Orijinal Dili : İngilizce
Filmin Süresi : 137 dakika


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy