ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Monday, Jun 01st

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Sinema Kült Sinema Eserleri La Historia Oficial-Resmi Tarih


La Historia Oficial-Resmi Tarih

e-Posta Yazdır

Reklamlar
{mosimage}

ALİCİA SENDROMU

Alicia, yabancı şirketlere danışmanlık yapan hukukçu kocası Roberto ve 5 yaşındaki evlatlık kızları Gaby ile mutlu, huzurlu, güvenli ve refah içinde yaşayan bir tarih öğretmenidir. Mesleğine inançla bağlıdır ve öğrencilerine, belleğin hem insanların hem de toplumların en güçlü dayanağı olduğunu anlatmaya çalışmaktadır.

 

Ancak öğrencilerinin ders kitaplarındaki bilgilere olan güvensizliklerine bir türlü anlam verememektedir. Öğrenciler tarih kitaplarının gerçekleri değil askeri cuntanın yalanlarını anlattığını, Arjantin’in tarihinin öğretmenlerinin sandığı gibi olmadığını söylemektedirler.

Bu itirazları gerçekdışı bulan Alicia, yaşadığı Buenos Aires’in sokaklarında neredeyse hiç yürümemektedir, hep otomobilinin içindedir. Kocasıyla birlikte katıldığı davetler dışında bir hayatı yok gibidir. Bir de ara sıra kendisi gibi kadın arkadaşlarıyla şehrin korunaklı lüks kafelerinde gevezelik etmektedir. Alicia, kocasının, erkeğinin ona kurduğu gerçeğin içinde mutlu, mesut yaşamaktadır.

 

Günün birinde uzun yıllardır sürgünde olan eski bir arkadaşıyla karşılaşır. Ona bir veda bile etmeden yedi yıl önce gittiği için sitem ederken, yavaş yavaş ve fakat acımasızca arkadaşının başına gelenleri öğrenmeye başlar. Cunta tarafından gözaltına alınan ve ağır işkencelerden geçen arkadaşı ülkeden kaçmak zorunda kalmıştır.

 

Alicia, sokaklarda yürümeye başlar. Daha önce otomobilin içinden/uzaktan gördüğü Plaza del Mayo kadınlarıyla tanışmaya başlar. Alicia’yı buna iten arkadaşının Cunta tarafından işkence edilen, kaybedilen, öldürülen çok sayıda muhalif kadının çocuklarının doğum kayıtlarında oynanarak, zengin ailelere evlatlık verildiğini öğrenmesidir. Kendi kızları Gaby’de evlatlıktır ve kocası geçmişte Gaby’nin ailesi hakkında ona üstünkörü bilgi verilmiştir.

Alicia, içine düşen şüpheyle kızı Gaby’nin gerçek ailesini, kocasının tüm engellemelerine karşın araştırmaya başlar. Bu araştırma Alicia’yı sonunda hem Cunta tarafından öldürülen Gaby’nin öz anne ve babasına ve aynı zamanda da tarihini anlattığını sandığı ülkesinde gerçekte neler olduğuna götürür. Tarih öğretmeni öğretmeye çalıştığı tarihin koca bir yalan olduğunu öğrenmeye başlar. Kızı Gaby’nin büyükannesini, Plaza Del Mayo’nun diğer annelerini ve ülkesinin gerçek ve kanlı tarihini bulur.

 

Onu “Resmi Tarih”in içine hapseden erkek/koca/baba Roberto, kadın/anne/Alicia’nın hakikatle yüzleşme çabası ve talebine gerçek bir şiddetle yanıt verir. Resmi tarihin resmi öğretmeni, o tarihin erkeklerce yazılmış ve barbarlığı gizleyen bir masal olduğuyla yüzleşir.

“La Historia Oficial”, Luis Puenzo’nun 1985 tarihli en iyi yabancı film Oscar’ı dahil bol ödüllü filmi. Alicia’nın sürgünden dönen arkadaşıyla konuştuğu, Gaby’nin büyükannesiyle karşılaştığı ve Roberto’nun onu dövdüğü sahneleri sinema sanatı yönünden muhteşem bölümler. Türkiye’de kısa bir süre kaldığı vizyonda yine de çok etki yaratmıştı.

 

SELÇUK CANDANSAYAR


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy