ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Saturday, Feb 29th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Sinema Kült Sinema Eserleri My Sassy Girl


My Sassy Girl

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Güney Kore sinemasının etkileyici yapımlarından biri olan My Sassy Girl, gerçek bir hikayeden kitaplaştırılmış ve sonrasında sinemaya uyarlanmış bir yapım. İki saat boyunca sizi doyasıya eğlendiren ve hüzünlendiren filme, IMDb’de ve forumlarda oylayan kullanıcıların yarısından fazlası gibi, ben de tam not verdim.

Uzakdoğu sinemasının böylesine mükemmel yapımlarına karşı, popülaritesinin düşük olmasını nimet bilen Amerikan firmaları, bu filme de el atmış ve yeniden çevrimine başlamış. Bunu duyunca içim cız etti; bırakın aynı konuyu işleyen bir filmi, aynı isimde bir film olmasına bile gönlüm el vermez. Hele bir de Ji-hyun Jun ve Tae-hyun Cha‘nın yerini başka bir ikilinin alması ise kaldıramayacağım bir yük.:) My Sassy Girl’ü Koruma ve Yaşatma Derneği’ni göreve çağırıyorum. Bu zulme engel olun!:)

Altyapı açısından da oldukça sağlam olan film, detaylarında ilginç ve kaliteli notlara yer veriyor. Esaslı bir romantik bir film olmasına karşın hiç öpüşme sahnesi içermemesi, kızın isminin hiç telaffuz edilmemesi, ‘Kader; sevdiğin kişi için, tesadüflerden bir köprü inşa etmektir’ sözü bunlardan bazıları.

sinemablog'tan alıntıdır.

Orjinal ismi Yeopgijeogin geunyeo olan My Sassy Girl romantik bir komedi…

Bu film, oyuncular ve hikaye bakımından, Güney Kore filmlerinin son zamanlarda kazandıkları popülaritenin boş olmadığının bir göstergesi.

Filmin hikayesi gerçek bir ilişkiye dayanıyor, Ho-sik Kim yaşadıklarını Internette yayımlıyor, sonrasında bu küçük hikayeler roman haline getirilmiş. Ardından da 2001 yılında filmi çekilerek, gösterime girmiş.

Zıt karakterli kız ve çocuğun yaşadıklarını yüzümde gülümseme oluşarak izledim, eğer çok ‘duygusal’ iseniz bazı sahnelerde gözünüzden yaş gelmesi kaçınılmaz…

Filmdeki bir konuşmadan alıntı;

- Gökyüzü neden mavi biliyor musun?
- Çünkü güneş ışınlarının yansıması…
- Hayır! Benim için… Ben mavi istiyorum, mavi oluyor. Ateş neden sıcak biliyor musun? Hepsi benim için. Sıcak olmasını istiyorum, o yüzden sıcak. Kore’de niçin 4 mevsim de var biliyor musun?
- Senin için?
- Doğru!

ozan güven alıntıdır.
Film: Yeopgijeogin geunyeo
Yönetmen: Jae-young Kwak
Gösterim Tarihi: 27 July 2001 (South Korea) / Diğer Ülkeler
Tür: Comedy / Drama / Romance
   
Süre: Korea:123 / South Korea:137 (director’s cut)
Ödüller: 5 wins&1 nomination
Oyuncular: Tae-hyun Cha, Gianna Jun, Jin-hie Han, Sook-hee Hyun, Il-woo Kim

Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy