ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, Jul 07th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Sinema Kült Sinema Eserleri Esaretin Bedeli - The Shawshank Redemption


Esaretin Bedeli - The Shawshank Redemption

e-Posta Yazdır

Reklamlar

{mosimage}

Yönetmen Frank Darabont

 

Senaryo  Stephen King

 

Görüntü yönetmeni Roger Deakins

 

Müzik  Thomas Newman

 

Tür: Dram

 

Yapım: ABD 1994 142 dakika

 

Dil: İngilizce, İtalyanca

 

Yapımcı Firmalar: Columbia Pictures Corporation, Castle Rock Entertainment

 

Korku Sizi Tutsak Eder, Umut İse Özgür Bırakır.

En İyi Film, En İyi Oyuncu (Morgan Freeman) dahil 7 Dalda Oscar Ödülü Adayı olan bu muhteşem filmde, umut, arkadaşlık ve yüksek korumalı bir hapishaneden kaçışın olağanüstü hikayesini bulacaksınız. Karısını ve sevgilisini öldürmekten iki kez idama mahkum edilen Andy Dufrense (Tim Robbins) 1947 yılında Shawshank hapishanesine gönderilir. Sakinliği ve olaylar karşısındaki dayanma gücü ona kısa sürede saygınlık ve hapishane tamiratçısı Red (Morgan Freeman) ile güçlü bir arkadaşlık kazandırır. Ayrıca bankacılık tecrübeleri sayesinde hesaplardaki açıkları kapatmasıyla gardiyanlar ve cezaevi müdürü arasında popüler biri haline gelir.

Andy'nin haksız mahkumiyetindeki bu sabırlı tutumu özgürlüğüne ulaşma ve kaderini değiştirme yolunda en önemli anahtarı olacaktır.

{mosimage}

Ayrıca film bir Stephen King öyküsünden uyarlanmıştır.Gerçi alışılmış King tarzının dışında bir öyküdür ama sinemaya uyarlanıpta en çok ses getiren Stephen King eseridir.Bunun yanında bu filmden sonra birçok başarılı işe imza atan usta yönetmen Frank Darabont farkı da göze çarpmakta.Oyunculara ise yapılabilecek yorum yok{mosimage} elbette; Tim Robbins ve Morgan Freeman bu mükemmel senaryonun hakkını en iyi şekilde veriyor.Tüm bunlar bir araya gelerek kaçırılmaması gereken bir yapıtı meydana getiriyor.


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy