ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Wednesday, May 27th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Sinema Kült Sinema Eserleri Groundhog Day - Bugün Aslında Dündü


Groundhog Day - Bugün Aslında Dündü

e-Posta Yazdır

Reklamlar
{mosimage}Bugün Aslında Dündü


Bir sabah uyandığınızda bir önceki günün aynısına uyandığınızı anlasanız ne yapardınız? Bu soruyu aklınızda tutun ve kendinize şunu sorun şimdi: Her gün farklı bir güne uyandığınıza emin misiniz? Bu felsefi bir soru değil aslında, sadece hayatınızın akışına ne kadar hakim olduğunuzu gösteren basit bir zihin alıştırması. Harold Ramis imzalı Groundhog Day ise bu alıştırmanın beyazperdeye aktarıldığı gerçek bir komedi klasiği.

Hikaye hava durumu sunucusu Phil Connors, yapımcısı Rita ve kameraman Larry’nin Pennsylvania’nın Punxsutawney kasabasına yaptıkları yolculukla başlıyor. Bu kasabanın özelliği kış aylarının nasıl geçeceğinin tahmin edilmesinde büyük rol oynayan Groundhog Günü etkinliklerinin burada düzenleniyor olması. Tüm kasaba halkı ve bilumum medya mensubu sabahın erken saatlerinden itibaren Punxsutawney’nin Phil adındaki minik maskotunun toprağın altındaki evinden çıkmasını beklemeye başlarlar. İşte bu olayı takip etmek üzere yöreye gelen hava durumu sunucumuz bir gün sonra yine Groundhog gününe uyandığını fark eder.

Groundhog Day, gösterime çıktığı yıl 70 milyon dolar hasılat toplamış ve yılın en beğenilen filmlerinden biri olmuştu. Amerikan Film Enstitüsü “Tüm Zamanların En İyi 100 Komedi Filmi” değerlendirmesinde Groundhog Day’i 34’üncü sıraya koydu. Filmin etkisi o kadar derindi ki çekimlerin yapıldığı ve filmde Bill Murray’in her defasında çamura bastığı noktaya bir levha yerleştirildi ve üzerine “Bill Murray buraya bastı” yazılmıştı. Filmle ilgili bir başka ilginç bilgi de Andy McDowell’ın oynadığı Rita rolü için ilk başta şarkıcı Tori Amos’un düşünülmüş oluşu. Aslına bakarsanız Ramis havadurumu sunucusu Phil rolü için de önceleri Tom Hanks’i düşünmüş ama sonra “fazla iyi” göründüğü için vazgeçmiş.

 

Yönetmen: HAROLD RAMIS

Oyuncular: BILL MURRAY, ANDIE MACDOWELL.

Yapım Yılı: 1993 / 101 dk.


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy