ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, Apr 20th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Sinema Sinema Yönetmenleri Quentin Jerome Tarantino


Quentin Jerome Tarantino

e-Posta Yazdır

Reklamlar

{mosimage} (doğum tarihi: 27 Mart 1963) ABD'li film yönetmeni, aktör ve ar ödüllü senarist. 1990'ların başında doğrusal olmayan öykü akışını, diyalogları ve kanlı şiddet sahnelerini cesurca kullanmasıyla kısa sürede ünlenen Tarantino, bilinen Amerikan film klişelerine yeni bir soluk getirmiştir.  1990'lardaki bağımsız sinema kuşağının genç yönetmenleri arasında en tanınmış olanıdır. Tarantino hem popüler hem de art-house sineması hakkında ansiklopedik bilgiye sahip, ağzı çok laf yapan ve son moda konuları takip eden bir hipster olarak tanınır. 

 

 Yaşamı 

 

Tarantino knoxville, Tennessee'de doğdu. Babası İtalyan asıllı aktör ve müzisyen Tony Tarantino, annesi de yarı İrlandalı yarı Çeroki (Cheerokee) kızılderilisi olan Connie McHugh'tır. Quentin'in doğumundan kısa süre sonra annesi, müzisyen Curt Zastoupil ile evlenmiştir. Daha sonraları Quentin üvey babasıyla çok güçlü bağlar kurmuştur.  

1971 yılında aile Los Angeles'in South Bay bölgesindeki El Segundo'ya taşındı. Tarantino buradaki Hawthorne Hıristiyan Okulu'na devam etti. On altı yaşında Harbor City, Kaliforniya'daki Narbonne Lisesi'nden ayrılarak oyunculuk öğrenmek için James Best tiyatro grubuna katıldı.

 

  22 yaşında ilk senaryosu olan Captain Peachfuzz and the Anchovy Bandit 'i yazdı. 1984 yılında Manhattan Beach'teki tanınmış Video Archives adlı video kaset dükkanında kasiyer olarak çalışmaya başladı. Burada çalışırken tanıştığı roger avary ile daha sonraları birlikte çalışacaktı. Aktörlük üzerine Beverly Hills'teki allen Garfield'in Actor's Shelter 'ında çalışmaya devam etse de daha çok senaristliğe yoğunlaştı.  1993'de gösterime giren True Romance'in satışıyla dikkatleri topladı. Bir Hollywood partisinde tanıştığı Lawrence Bender Tarantino'yu bir film yazması konusunda cesaretlendirdi. Sonuç olarak ortaya son akımları takip eden, oldukça nükteli, kana bulanmış bir soygun filmi olan Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs) (1992) çıktı. Bu film Tarantino'nun sonraki filmlerinin tarzının da öncüsü olacaktı. Senaryoyu okuyan yönetmen Monte Hellman Live Entertainment 'ın filme para yatırmasını sağladığı gibi Tarantino'nun yönetmenliğine de yardımcı oldu. Lawrence Bender ile aynı kursa giden eşinden projeyi öğrenen Harvey Keitel de senaryoyu okuduktan sonra hem filmde rol aldı hem de yapımcılığı üstlendi.  Rezervuar Köpekleri 'nin başarısından sonra Hollywood yapımcıları Tarantino'ya Speed ve Men in Black gibi filmlerin de dahil olduğu bir dizi proje sundu. Tarantino ise Ucuz Roman (Pulp Fiction) senaryosu üzerinde çalışmak için Amsterdam'a gitti. Film 1994 Cannes Film Festivalinde Altın Palmiye ödülünü kazandı. Steven Soderbergh'in Altın Palmiye ödüllü Seks, video ve yalanlar ve Michael Moore'un Roger and Me filmleriyle birlikte bağımsız sinema endüstrisine yeni bir soluk getiren bu film, bağımsız filmlerin de gişe başarısı kazanabileceğini gösterdi. Ucuz Roman, karmaşık kurguya sahip ve benzer şekilde acımasız nüktesi olan bir filmdi. Oyuncularının başarılarıyla da ilgi çeken film John Travolta'nın kariyerini de canlandırmıştır. Ucuz Roman Tarantino ve Avary'ye En iyi özgün senaryo Oscar'ını da kazandırmış ve en iyi film Oscar'ına aday olmuştur.  Ucuz Roman 'dan sonra, Allison Anders, Alexandra Rockwell ve Robert Rodriguez ile ortaklaşa yapılan Dört Oda (Four Rooms) 'un dördüncü öyküsünü ve Alfred Hitchcock Presents'te Steve McQueen'in rol aldığı öykünün yeniden çekimi olan The Man from Hollywood 'u yönetti.  

 

Sonraki filmi, akıl hocası Elmora Leonard'ın Rum Punch adlı romanından uyarladığı Jackie Brown 'dır. Siyah sömürü sineması (Blaxploitation) sinema tarzına atıfta bulunan bu filmde, 1970'lerde bu tarz filmlerin yıldızlarından olan Pam Grier de rol almıştır. Tarantino 1998'de Broadway sahneleriyle ilgilenmeye başlamış ve tekrar sahnelenen Wait Until Dark 'da rol almıştır.

 

  Daha sonra İnglorious Bastdarts adlı bir savaş filmi yapmayı planladı ancak bu projeyi Kill Bill filmini yazıp yönetmek için erteledi. Kill Bill Vol.1 ve Vol. 2 adıyla iki ayrı film olarak gösterime girmiştir. Bu film Wuxia (Çin dövüş sanatları filmi),Japon Sineması, Spaghetti Westernler ve İtalyan korku filmi ya da giallo tarzının geleneksel tarzlarını harmanlayan stilize bir intikam filmidir. Filmin üzerine kurulduğu ana karakter, Pulp Fiction çekilirken Uma Thurman ve Tarantino tarafından kurgulanan Gelindir (The Bride.)  2004 yılında Tarantino Cannes Film Festivali'nde jüri başkanlığını üstlendi. Kill Bill yarışma adayları arasında değildi ancak final gecesinde üç saati aşkın orijinal versiyonuyla gösterildi. Altın Palmiye ödülü Tarantino'nun Oldboy üzerindeki ısrarına karşın Michael Moore'un Fahrenheit 9/11 adlı filmine verildi.2005 yılındaki neo-noir film Sin City'de Clive Owen ve Benicio Del Toro arasındaki arabalı sahneyi yönetmesi nedeniyle "Özel Konuk Yönetmen" olarak onurlandırıldı.Tarantino, 2005 yılındaki Empire Awards 'ta Icon Of The Decade ödülünü kazandı. 

 

 Filmografisi

 

 Yönetmen olarak 

 

My Best Friend’s Birthday (1987)

Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs) (1992)

Ucuz Roman (Pulp Fiction) (1994)

ER (1995) 1. Sezon; 24. Bölüm: "Motherhood"

Dört Oda (Four Rooms) ("The Man from Hollywood" kısmı) (1995)

Jackie Brown(1997)

Kill Bill (Vol. 1 (2003) ve Vol. 2 (2004))

Sin City (2005) (Konuk yönetmen) CSI: Crime Scene Investigation (2005) '"Grave Danger: Vols. I & II" (Konuk yönetmen)

Grind House  ("Death Proof" kısmı) (2007) Inglorious Bastards resmî dağıtım tarihi bildirilmedi, 2007'de dağıtılması olası.   

 

 Senarist/yazar olarak  

My Best Friend’s Birthday (1987)

Past Midnight (1992) (adı geçmiyor - yeniden yazım)

Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs) (1992)

True Romance (1993)

Ucuz Roman (Pulp Fiction) (1994)

Katil Doğanlar (Natural Born Killers) (1994)

(Öykü, orijinal taslağın yazarı) It’s Pat  (1994) (adı geçmiyor - yeniden yazım)  

Crimson Tide (1995) (adı geçmiyor - yeniden yazım)

Dört Oda (Four Rooms) ("The Man from Hollywood" kısmı) (1995)

Gün Batımından Şafağa (From Dusk Till Dawn) (1996)

Curdled (1996) (adı geçmiyor - Gecko kardeşler hakkındaki haber)

Jackie Brown (1997)

Spice World (1997)

Kill Bill (Vol. 1 (2003) ve Vol. 2 (2004))

CSI: Crime Scene Investigation (2005) '"Grave Danger: Vols. I & II" (Senaryo yazarı) Hostel (2006) (adı geçmiyor - yeniden yazım)

Grind House ("Death Proof" kısmı) (2006)    

 

 

Meraklısına:


Nerdeyse her filminde azalarak tamamen kesilen ve sonra tekrar duyulmaya başlayan bir müzik sahnesi olur,
Karakterleri sıklıkla kapı ağzında, kapıları açarken ve kaparken görüntüler,
Filmlerinin çoğunda çanta ve valizler önemli rol oynar,
Dolaylı da olsa önceki filmleri ile sıklıkla bağlantılar kurar,
Filmlerinin çoğunda üç ya da daha fazla karakter aynı anda birbirlerine silah doğrultur,
Filmlerinde sıklıkla küçük bir rolde oynar,
Karakterlerin konularını ve motivasyonlarını geliştirmek için sıklıkla geçmişlerini de çeker,
Filmlerinde ana karakterler genelde ölür ve Chevrolet and Cadillac gibi arabalar kullanır.
Yönetmen Oliver Stone ile Natural Born Killers (1994) filmi sebebiyle süregelen husumetleri var, Tarantino bu filmin senaryo yazarları arasındaydı ve Oliver Stone'nun senaryoyu yanlış uyguladığını düşünüyor.


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy