ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, Jul 14th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Sinema Sinema Yönetmenleri Kazım Öz - Munzur Dağlarından Bir Masalcı


Kazım Öz - Munzur Dağlarından Bir Masalcı

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Kazım ÖzKazim ÖZ,1973 yılında, Tunceli-Pertek’te doğdu.1992 yılından itibaren dört yıl Mezopotamya Kültür Merkezi bünyesinde Teatra Jiyana Nû' da oyunculuk ve rejide çalıştı.1998 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi’nden mezun oldu.2003 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi SinemaTV Bölümü Yüksek Lisans programından mezun oldu.Şu anda Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi SinemaTV Bölümü Doktora programına devam etmektedir.1996 yılından beri Mezopotamya Sinema Kolektifi’nde çalışmaktadır. FİLMOGRAFİ1996, Destên Me Wê Bibin Bask Emê Bifirin Herin...(Ellerimiz Kanat Olacak, Uçup Gideceğiz…) Belgesel,27 dk. Hi-8 (Dorothie Kiest ile birlikte yönetmenlik) 1998, Güneşe Yolculuk, Yön: Yeşim Ustaoğlu, Uzun Metraj, (Yönetmen Yardımcılığı1999, Ax (Toprak) ,16mm,27 dak. (Ax, zamanın menteşelerinden çıktığı bir coğrafyada girişilen bir bellek sineması örneğidir. Hayat konuşmayı terk etse de kendi öz güçlerini doğurabilecek dinamizmi doğanın inorganik belleğine dek yayarak ses-dışı bir çığlığı işe koşmaktadır.)

2001, Fotograf,35mm,65dk (Bir savaşın karşıt saflarına giden iki gencin tesadüfen çakışan öykülerinin filmidir "Fotoğraf". İkisi de aynı otobüsle, yan yana koltuklarda ve gidiş nedenlerini birbirinden gizleyerek yol alırlar. Aralarında yolculuklara özgü bir tanışma, bir sıcaklık gelişir. Paylaşılan yol, sigara ve sıkıntıdan kalan bir iz, yoğun savaşın cephesinde, dostluğun düşmanlığa dönüştüğü fotoğrafın üstünde bir ezgi olarak devam eder. Donuk bir kare haline gelen o an, vücuda yayılan bir virüs gibi iletişim yollarından, büyük bünyeye yayılmaya başlar. "Fotoğraf", dostluk olasılığı, militarizm, kirli savaş gerçekliği ve gözlerden uzak yaşanan acıların topluma bırakacağı silinmez lekeler üzerine tartışmak isteyen bir film.

 


2005, Dûr(Uzak) , DV,70 dk, belgesel film (Film Tunceli-Pertek'in bir köyü olan Kürmeş'te, genç kuşağın metropollere ve Avrupa ülkelerine göçmesinin ardından geriye kalan yaşlı kuşağın yalnızlığını ve köyden uzakta yaşayanların köy özlemini anlatıyor.


2007, Fırtına , Bahoz.   Yönetmen       (Cemal, büyük bir heyecanla beklediği üniversite sınavını kazanarak, küçük taşra kasabasından İstanbul'a gelir. Büyük şehrin kalabalığı içindeki yalnızlığı, aylar sonra tanıştığı sistem karşıtı devrimci bir grup ile birlikte sonra erer. Grubun öncülerinden Helin ile yasadığı çatışma kimliğini keşfetmesi için de bir başlangıç olur. Cemal'in içinde başlayan yangın onu okumaya, araştırmaya ve zamanla kendi kimliğini bulmaya iter. Benzer bir süreci yaşayan Rojda ve Orhan da zamanla değişip grubun aktif birer üyesi olurlar. Henüz on sekiz - on dokuz yaşlarında olan bu gençler, "Devrim" fikri içlerindeki genç ve dinamik enerji ile birleşerek eyleme dönüşür. Bu proje; Cemal, Rojda ve Orhan'ın geçirdikleri hızlı değişim sürecini ve öğrenci grubunun başından geçen olayları anlatır. ) 2009,Son mevsim-Şavaklar,( Kazim Öz, hayvancılıkla geçimlerini sağlayan Şavaklılar ile birlikte bahar yağmurları altında Dersim’in köylerinden dağlarına doğru yola koyuluyor. Dağların serin zirvelerinde son bulan bu çetin yolculuk yazın en sıcak günlerinin yaylada yoğun bir çalışmayla geçirilmesinin ardından sonbaharda tekrar başlıyor. Kervan bu kez köye dönmek üzere yola çıkıyor. Sürülerle haftalar alan yolculuk bittiğinde Şavaklılar köylerine varıyor ve döngü yeniden başlıyor. İnsana, doğaya, ve emeğe dair cümlesini yaratıcı ve estetik bir dille söyleyen Kazim Öz, Son Mevsim/Şavaklar’la izleyiciyi de daha önce hiç çıkmadıkları türden bir yolculuğa davet ediyor. Masalla başlayıp masalla biten bu yolculuk, Şavaklar’ın zengin kültürel dünyasına ve zorlu yaşam koşullarına doksan dakikalık bir pencere açıyor. ) 

 

ÖDÜLLER ;
AX(Toprak) filmi
2001 En İyi Kısa Film, Tebessa Uluslararası Film Festivali / Cezayir
2000 En İyi Kısa Film, Arıburnu Ödülleri / Türkiye
2000 En İyi Film, Modena Uluslar Arası İnsan Hakları Film Festivali / İtalya
2000 Özel Ödül, Huesca Uluslar Arası Film Festivali / İspanya
1999 François O’de Özel Ödülü, Hamburg Uluslar Arası Kısa Film Festivali /Almanya
1999 Kısa Metraj 99, Milano Uluslar Arası Film Festivali / Italya

 

fırtına                                              

son mevsim –şavaklar- ax-toprak uzak                       

GÜN


Cevaplar (1)Add Comment
0

ulupınar adaları


yazar nurcan, Aralık 16, 2010
What iS THE cApital ciTiy oF tUrKey !

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy