ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Thursday, Apr 15th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Sinema Sinema Yönetmenleri Bernardo Bertolucci


Bernardo Bertolucci

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Saygın şair ve film eleştirmeni bir babanın oğlu olan Bertolucci, henüz yeni yetme yaşındayken yapıtı basılmış bir yazar ve amatör bir film yapımcısıydı. Sinemaya Pier Paolo Pasolini’nin asistanı olarak başladı, ilk filmi “La Commare Secca”yı da Pasolini’nin yazdığı senaryoyla 1962 yılında çekti. İlk başarısına, festivalde izleyeceğimiz “Prima della revoluzione/ - Devrimden Önce” ile kavuşan İtalyan yönetmeni “Son İmparator” benzeri son dönem filmleriyle tanıyanlar, böylece çok renkli Bertolucci yelpazesini, “1900” “Paris’te Son Tango”, “Örümceğin Stratejisi”, ve “Gülünç Bir Adamın Trajedisi” isimli filmlerle genişletebilirler. 

 

 

Bernardo BertolucciDevrimden Önce (Prima Della Rivoluzione)

Yönetmen: Bernardo Bertolucci

Oyuncular: Adriana Asti, Francesco Barilli, Allen Midgetteİtalya,

196435 mm. / Siyah-Beyaz/ 112' İtalyanca, İngilizce altyazılı  Fabrizio, tipik bir burjuva ailesinden gelen, 20 yaşında, Parmalı bir entelektüeldir; Marksist ideolojiyle flört ettikten sonra böylesi bir çelişkinin doğal sonucu olan politik ikilemle karşı karşıya kalır. Delikanlı, orta sınıftan varlıklı bir ailenin kızı olan sevgilisi Clelia'ya kendisinden ayrılmak zorunda olduğunu söyler. Fabrizio'nun iki dostu vardır; bunlardan biri kendisine Marksist ideoloji konusunda yol gösteren öğretmen Cesare, diğeri ise zengin bir fabrikatörün dikbaşlı oğlu olan Agostino'dur. Fabrizio'nun ailesi, annesinin Milano'da yaşayan genç kız kardeşi Gina'yı bir süre evlerine konuk olmaya davet eder; genç kadının oğullarıyla aralarının eskisi gibi iyi olmasına yardımcı olacağını ummaktadırlar. Agustino trajik bir biçimde boğularak öldüğünde, Fabrizio birdenbire dert ortağını yitirir ve arkadaşlık girişimine sıcak bir ilgiyle karşılık veren teyzesi Gina'yla yakınlaşır…  Avrupa politikası ve Marksizm üzerine şaşırtıcı ve etkileyici bir çalışma olan Devrimden Önce , Bertolucci'nin uluslararası sinema alanında ilgi uyandıran ilk filmidir. 

 

 

 

 

Örümceğin Stratejisi (Strategia Del Ragno)

 

Yönetmen: Bernardo Bertolucci

Oyuncular: Giulio Brogi, Alida Valli, Pippo Campaniniİtalya,

197035 mm. / Renkli / 97'İtalyanca,

İngilizce altyazılı  

1936'da faşistlerce öldürülmüş bir anti-faşist kahramanın aynı adı taşıyan oğlu Athos Magnani, yıllar sonra, babasının doğduğu, yaşadığı ve öldüğü Padana Ovası'ndaki Tara kasabasına gelir. Delikanlı, babasının ölümünden sonra doğmuştur ve babasının eski sevgilisi Draifa onunla tanışmak istemektedir. Böylece Athos, babasının üç eski arkadaşıyla tanışma ve, yıllar önce kasabanın tiyatrosunda opera mevsiminin açılışı nedeniyle yapılan gösteride, babasının Mussolini'yi öldürme girişiminin öyküsünü öğrenme olanağını bulur. Ne yazık ki bomba patlamadan bulunmuş ve babası da vurulmuştur. Ama üç adamın anlattığı bu öykü Athos'u pek tatmin etmez; genç adam daha aynı gün öğleden sonra Draifa ile konuşurken bunun bilincine varır. Ertesi gün, Athos babasının ölümü hakkında hiç de beklemediği bir gerçeği öğrenecektir… Bertolucci'nin görsel açıdan en hayranlık uyandırıcı başarılarından biri olan Örümceğin Stratejisi psikanaliz, politika, tarih, yazınsal eleştiri ve cinsellik gibi, yönetmenin meslek yaşamı boyunca ele almayı sürdürdüğü temaların tümünü içerir.  

 

 

 

 

Paris'te Son Tango (Ultimo Tango A Parigi)

 

Yönetmen: Bernardo Bertolucci

Oyuncular: Marlon Brando, Maria Schneider, Jean-Pierre Léaud

Fransa-İtalya, 197235 mm. / Renkli / 129'

Fransızca-İngilizce

'73 New York Film Eleştirmenleri Ödülü: En İyi Erkek Oyuncu (Marlon Brando)

'73 ABD USA Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği Ödülü: En İyi Erkek Oyuncu (Marlon Brando) 

 

 Paul, Paris'te yaşayan 45 yaşında bir Amerikalı'dır. Karısının intiharının ardından duygusal bir sersemlik içinde bocalayan adam, evlenmek üzere olan ve bir daire arayan Jeanne adında güzel bir genç kızla tanışır. Boş dairede tesadüf eseri karşılaşmalarının üzerinden birkaç dakika bile geçmeden, geniş ve boş mekânda sevişmeye başlarlar. O andan sonra bu iki yabancı, iki sevgili haline gelir; ama yine de birbirine yabancı bir sevgililiktir bu, çünkü Paul geçmişi hakkında herhangi bir şey anlatmaya yanaşmaz ve yeni partnerini tanımak konusunda da en ufak bir ilgi göstermez. Genç kadın bu durumdan memnun değildir, ama dünyadan soyutlanmış, boş dairede onunla buluşmaya devam eder; Paul'le yaşadığı özgür sekse bir uyuşturucuymuşcasına bağımlı hale gelmiştir. Bu arada Jeanne'ın bir tür siyasi cinéma vérité yapan genç nişanlısı Tom, ekibiyle birlikte Jeanne'ın peşinde dolaşıp onunla olan aşkını, yaklaşan evlilik için hazırlıklarını ve düşüncelerini filme çekmektedir…  

Bu sıradışı ve büyüleyici başyapıt, Bertolucci'nin de dediği gibi "erotik bir film değil, yalnızca erotizm üzerine bir film"dir.

 

 

1900 (Novocento)

Yönetmen: Bernardo Bertolucci

Oyuncular: Burt Lancaster, Robert De Niro, Gérard Depardieu, Stefania Sandrelli

İtalya-Fransa-Almanya,

197635 mm. / Renkli Color / 167' (1. Bölüm ); 159' (2. Bölüm )

İtalyanca, İngilizce altyazılı  

 

27 Ocak 1901'de, kuzey İtalya'nın taşra bölgesi Emilia Romagna'daki aristokrat bir çiftlikte, iki çocuk doğar: biri "kölelerin" tarafında, diğeri ise "efendilerin" tarafındadır. Alfredo Berlinghieri zengin dedesinin uçsuz bucaksız topraklarının mirasçısıdır, Olmo Daco ise bu toprakların köylü denetçisinin piç torunudur. Çocuklar birlikte, ama tamamen farklı dünyalarda büyürler. Yine de bir şekilde çok iyi arkadaş olurlar. Ancak aralarındaki sınıf farkının hiçbir zaman üstesinden gelemezler ve büyüyüp orta yaşlarına yaklaştıkça, birbirlerine karşı giderek düşmanca tavır alırlar. Olmo bir eylemciye dönüşürken, Alfredo pasif bir izolasyona çekilir. Yükselen Faşist siyasi iklimi dolaylı olarak da desteklemesi, eşi Ada'yı kaybetmesine malolur. Bu arada Olmo hem serbest aşk yanlısı bir Sosyalist, hem de kasaba okulunun öğretmeni olan Anita'yla ilişkiye girmekle kalmamış, faşizme karşı yerel mücadeleye de katılmıştır: Genç adam Alfredo'nun babasının işleri yürütmesi için tuttuğu kötü ruhlu işçibaşı Attila'ya karşı, köylü isyanının başındadır…  Yönetmenin tüm temalarını ve motiflerini içeren 1900, tam bir Bertolucci filmidir. Onun hem kollektif hafıza deposu görevi gören sinema için, hem de toprakta komün halinde yaşayanların hayatı için yazdığı bir aşk şiiridir adeta.  

 

 

Gülünç Bir Adamın Trajedisi (La Tragedia Di Un Uomo Ridicolo)

Yönetmen: Bernardo Bertolucci

Oyuncular: Ugo Tognazzi, Anouk Aimée, Victor Cavallo

İtalya 198135 mm. / Renkli / 118'

İtalyanca, İngilizce altyazılı

'81 Cannes En İyi Erkek Oyuncu (Ugo Tagnazzi) 

 

 Primo Spaggiari yoksul bir aileden gelip sivrilmiş, küçük bir fabrikatördür. Aldığı sütten peynir üreterek satar. Bu, ona sürekli topraktan geldiğini anımsatmaktadır. Primo'nun karısı ise burjuva kökenli, çok kibar ve ince bir kadındır. Primo'nun sakin yaşamı, oğlunun kaçırılışıyla birden alt üst olur. Karı koca, oğulları Giovanni'nin kaçırılışına farklı tepki gösterirler. Primo, yaşam biçimini ve işini tehlikeye sokacak hiçbir şeyi kabul edemez. Karısı ise dünyada herşeyin satın alınabileceğine inanır; ister peynir olsun, ister bir villa, ya da oğlu. Bu yüzden de "Onlara parayı ver, oğlumuzu geri alalım" der. Primo, içindeki köylü ruhuyla teröristlere boyun eğme fikrine şiddetle karşı çıkar. Üstelik bu işte oğlunun da parmağı olduğunu sanmaktadır. Böylece hayal gücünü çalıştırır ve kendisine boyun eğdirecek şiddetin mantığını yalanlayan, kendine göre bir plan yapar…  Bertolucci filmi için : "Bu, para ve onun nasıl kullanıldığı hakkında bir film. Bu film ayrıca, mantıksız görünen günlük gerçeklerle başa çıkmanın olanaksızlığını yansıtır" diyor.

 

 

 

ÖDÜLLER / AWARDS
1988: OSCAR - Best Director - The Last Emperor
1998: National Board of Review - Freedom Of Expression Award - The Last Emperor
1997: Venice Film Festival - Pietro Bianchi Award
1997: Locarno International Film Festival - Leopard of Honor
1997: Italian National Syndicate of Film Journalists - Pietro Bianchi Award
1989: BAFTA Film Award - Best Film - The Last Emperor
1988: Golden Globe - Best Director+Best Screenplay - The Last Emperor
1988: César - Best Foreign Film - The Last Emperor
1988: David di Donatello Awards - David - Best Director+Best Screenplay - The Last Emperor
1988: DGA Award - Outstanding Directorial Achievement in Motion Pictures - The Last Emperor
1988: Italian National Syndicate of Film Journalists - Silver Ribbon Best Director - The Last Emperor
1988: European Film Awards - Special Prize of the Jury - The Last Emperor
1977: Bodil - Best Non-American Film - 1900
1973: Italian National Syndicate of Film Journalists - Silver Ribbon Best Director - Last Tango in Paris
1972: NSFC Award - Best Director - The Conformist
1970: Berlin International Film Festival - Interfilm Award - Recommendation+Journalists' Special Award - The ConformistF
İLMOGRAFİ / FILMOGRAPHY

YÖNETMEN / DIRECTOR
2003:
The Dreamers/Hayalciler: Tutkular ve Suçlar
2001: Heaven and Hell / Cennet ve Cehennem
1999: Paradiso e inferno
1998: Besieged / The Siege
1996: Stealing Beauty / Çalınmı
ş Güzellik
1993: Little Buddha / Küçük Buda
1990: The Sheltering Sky / Çölde Çay
1987: The Last Emperor / Son
İmparator
1984: L'Addio a Enrico Berlinguer
1981: La Tragedia di un uomo ridicolo / Tragedy of a Ridiculous Man
1979: La Luna / Luna / Ay
1976: 1900 / Nineteen Hundred
1972: Ultimo tango a Parigi / Last Tango in Paris / Paris'te Son Tango
1971: La Salute è malata o i poveri morirono prima
1970: Il Conformista / The Conformist
1970: La Strategia del ragno / The Spider's Stratagem
1969: Amore e rabbia / Love and Anger
1968: Partner
1966: Il Canale
1965: La Via del petrolio
1962: La Commare secca / The Grim Reaper
1962: Prima della rivoluzione / Before the Revolution


SENAR
İST / WRİTER
2001: The Triumph of Love
1998: Besieged / The Siege
1996: Stealing Beauty / Çalınmı
ş Güzellik
1993: Little Buddha / Küçük Buda
1990: The Sheltering Sky / Çölde Çay
1987: The Last Emperor / Son
İmparator
1981: La Tragedia di un uomo ridicolo / Tragedy of a Ridiculous Man
1979: La Luna / Luna / Ay
1976: 1900 / Nineteen Hundred
1972: Ultimo tango a Parigi / Last Tango in Paris / Paris'te Son Tango
1970: Il Conformista / The Conformist
1970: La Strategia del ragno / The Spider's Stratagem
1969: C'era una volta il West / Once Upon a Time in the West
1968: Partner
1962: Prima della rivoluzione / Before the Revolution


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy