ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Thursday, Apr 15th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMTErick Zonca

e-Posta Yazdır

Reklamlar

1956'da Orleans'da doğdu. 15 yaşında film yönetmeni olmaya karar verdi. Bir yıl sonra Paris'e taşındı. Amerikan filmlerini keşfetti. Lee Strasberg yöntemlerini kullanan bir oyunculuk kursuna kaydoldu. Yaşamını "ne iş bulduysa yaparak kazandı". 20 yaşında Paris'ten ayrılarak New York'a yerleşti.

New York'da Mercel Cunningham grubundan bir dansçıyla evlendi. Herbert Bergoff Studio'unda sinema kurslarına katıldı. Avrupa sinemasını ke
şfetti. ‘Seule’, ‘La Vie rêvée des anges – Meleklerin Düş Yaşamı’, ‘Le Petit voleur’ adlı filmlerin senaryolarını yazdı ve yönetti.

‘La Vie rêvée des anges – Meleklerin Dü
ş Yaşamı’ ile Cannes Film Festivali’nde ‘Altın Kamera’ ve ‘En İyi Senaryo’, ‘En İyi Yönetmen’ dallarında Cesar Ödülleri’ne aday gösterildi 

 

Meleklerin Düş Yaşamı

  

 Isa, 20 yaşında tüm eşyalarını sırt çantasına sığdırmış şehirden şehire dolaşmaktadır. Her şehirde ufak tefek işler bularak yaşamakta ve yaşamın güçlüklerine iyimser bir dünya görüşüyle karşı koymaya çalışmaktadır. Nereye giderse gitsin, kendi doğallıyla içinde taşıdığı umutları, cömertliği ve sabrıyla bir şeyler inşaat etmeye çalışır. Son durağı Lille kentidir. Kendisi gibi yalnız ve yaşıtı Marie ile karşılaşır. İki genç kız birlikte yaşamaya başlarlar. Marie kişilik olarak Isa’dan çok farklıdır. İçine kapanık tepkisel ve isyankardır. Bar sahibi genç bir adamla girdiği ilişkide yaşamını daha da karışık hale getirir. Film iki genç kızın dış dünya ile kurdukları ilişkileri ve kurmaya çabaladıkları yaşamı anlatır. Ülkemiz sinemalarında "Meleklerin Düş Yaşamı" adıyla gösterilmeye başlanan "The Dream Life Of Angels"ın (La Vie Revee des Anges) başarılarına bir yenisini daha ekledi. Yönetmenliğini Fransız Yönetmen Erick Zona'nın üstlendiği film, Altın Küre ödüllerinin Fransa'daki eşdeğeri olarak kabul edilen Lumiere ödüllerinde en iyi film başta olmak üzere üç ödül birden kazandı. Paris'te düzenlenen ödül gecesinde "The Dream Life Of Angels", 1998 yılının en iyi filmi seçilirken aynı zamanda en iyi yönetmen ve en iyi kadın oyuncu ödüllerinin de sahibi oldu. 41 yaşındaki Erick Zonca'nın ilk yönetmenlik denemesi olan "Meleklerin Düş Yaşamı", Cannes Film Festivali'nde de eleştirmenlerin hayranlığını kazanmıştı. Zonca'nın filmi bu yılki Oscar ödüllerinde en iyi yabancı film kategorisinde Fransa'yı temsil etti.  

 

 

 

 

 Filmin Künyesi

Yönetmen: 

Erick Zonka
Oyuncular: Elodie BouchezNatacha Regnier
Tür: Drama
Senaryo: Erick Zonca, Roger Bohbot
Müzik: Yann Thiersen
Görüntü Yön.: Agnes Godard
Kurgu: Yannick Kergoat
Prodüksiyon
Tasarimi: 
Jimmy Vansteenkiste
Sanat Yön.: Jimmy Vansteenkiste
Kostüm: Françoise Clavel
Süre: 113 dk.
Yapim Yili: 1998
Ülke: Fransa
Gösterim Tarihi: 26.09.2000
  

Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy