ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Thursday, May 06th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Sinema Türk Sineması Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak


Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

e-Posta Yazdır

Reklamlar
{mosimage}

Filmin Konusu:
Ahmet Uluçay’ın bu ilk uzun metraj filmi, 1960’lı yıllarda Kütahya’nın Tepecik köyünde yaşamakta olan iki çocuğun sinema projeksiyon makinesi yapmaya çalışmalarını konu ediyor. Recep ve Mehmet, yazları köylerinin yakınındaki Tavşanlı kasabasında çıraklık yapan iki köylü çocuğudur. Recep bir karpuzcunun, Mehmet ise bir berberin yanında çalışmaktadır.

Bu iki genç işten kalan zamanlarında köye bir sinema kurmak için uğraşmaktadır. Projeksiyon makinelerinin pahalı olmasından dolayı kendileri bir makine yapmaya karar verirler. Köyün delisi Deli Ömer’in de yardımıyla geceleri makine yapmak için uğraşmaya başlarlar.

Diğer yandan Recep kasabada iki kızıyla birlikte yaşayan ve ineklerine yedirmek için ham karpuzları toplamaya gelen Nezihe ile tanışır. Karpuzları götürmek için sık sık onun evine giden Recep, yaşça kendinden büyük olan Nezihe’nin büyük kızı Nihal’e ilgi duymaya başlar. Ancak Nihal her fırsatta Recep’i terslemektedir. Bunun üzerine Recep Mehmet ile birlikte sinemacı olmak ve Nihal’in gözüne girmek için makine yapma çalışmalarına hızla devam eder. Zaman içerisinde sinema bu iki genç için bir tutku halini alır.

Kadrosunun tümünün amatör oyunculardan oluştuğu Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak, İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film, 52. San Sebastian Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, 26. Montpellier Film Festivali’nde En İyi Film ödüllerini almıştı.

Yönetmen : Ahmet Uluçay
Senaryo :
Ahmet Uluçay
Oyuncular :
İsmail Hakkı Taslak, Kadir Kaymaz, Mustafa Çoban, Gülayse Erkoç, Boncuk Yılmaz, Hasbiye Günay, Fizuli Caferof, Ahmet Uluçay
Türü :
Komedi, Drama
Yapımcı Firma :
İstisnai Filmler ve Reklamlar(İFR)
Yapım Yılı :
2004
Ülkesi :
Türkiye
Süresi :
97 dakika


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy