ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Thursday, Mar 04th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Sosyal Ağ
Tartışmayı Yanıtla
Angelica, Salı, 06 Nisan 2010 01:24
Angelica
Gaia, Kronos'u ikna etti kendine zulm eden Uranos'un erkeklik organanı kesmesi için. kadın hep kışkırtıcıydı zaten. Kronos bunu yaptı ve Uranos'un her yere saçılan kan damlalarından Erinyler ortaya çıktı. Gaia, daha sonra aynı şeyi yaptığında Zeusa o, Kronos'a acıdı biraz daha. tek amacı tüm kadınların kendine kalmasıydı. ahhh Zeuuuuuusssss, adını yanında görmediğim bir kadın yok. hayır, o caaaaanım Prometheus'tan ne istedin. ukala şey, bir de tutmuş bütün yiyecekleri gömmüş toprağın altına. hiç aklına geldi mi sen bu kadar çapkınken bu insanlık sana saygı duymaz!!! bencil ve korkak bi tanrısın sen Zeus, nasıl da korktun Hera'dan hep. indir o şimşeğiiiiii, bak Hera arkanda!!!!!!
 
sibumi, Salı, 02 Mart 2010 14:06
sibumi
bir tanrıya bu kadar çapkın ve sinirli olmayı hiç yakıştıramıyorum..
 
quietus*, Pazartesi, 23 Kasım 2009 18:50
quietus*
emirlerini insanlara kartalıyla gönderir.uçuşuna göre kartalın emir iyiye yahut kötüye yorulur.akhalar kötü durumdayken zeVs a şöyle yalvarır agemmemnon;
"Böyle dedi,ZeVs acıdı onun gözyaşına
yok olmasın istedi ordusu,işmar etti,
gönderdi kartalı,kuşların en şaşmaz olanını
bir yavru geyik vardı kartalın pençesinde,
kartal attı onu ZeVs'un güzel sunağı önüne,
orada Akhalar her şeyi bilen Zeus'a kurban keserlerdi
Anladılar ZeVs'tan geldiğini görünce kuşu,
Saldırdılar Troyalılar doludizgin
hepsinin savaştaydı aklı,fikri."

(orjinali zeVs dir.yunan alfbesinde u harfi yoktur nitekim.homerostan bize miras kalan zeUs artık.)

 
seraphim, Pazartesi, 23 Kasım 2009 15:21
seraphim
hades'in ve poseidon'un kardeşi hera'nın kocası herakles ve leonardonun ünlü tablosu ''leda ve kuğu''ya konu olmuş güzeller güzeli helen'in babasıdır bu gürlek kişi.tahtından edilmekten korkarak yavrucuklarını bir bir kemiren titan baba kronos(ki zeus tarafından tahtından edilecektir gerçektende) ile rhea'nın meyvesidir.özetçe budur soykütüğü.
 
teoman , Çarşamba, 18 Kasım 2009 22:51
teoman
zeus greek panteonunda baş tanrıdır. sözü geçer, ama ilyada da olduğu gibi bazen gücü yetersiz kalır ve istemdiği kararlar verir, dünyayı kardeşleriyle yönetir...bütün tanrısal ve insani ögeleriyle zeus greek mitoslarında günümüze kadar ulaşan arketipler içinde yer almayı başarmıştır.