ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, Jan 19th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Sosyal Ağ Gruplar Etnoarkeoloji Paylasim Grubu Tartışmalar insan doğanın öznesi olabildi mi?
insan doğanın öznesi olabildi mi?
Tartışma teoman tarafından, 11 Kasım 09:44 ÖS tarihinde başlatıldı.
insansıların homo sapiens'e uzanan öyklüsü milyanlarca yıllık bir bir süreçte anlatılıyor. agır adımlarla yola koyulan dünyaya yayılan ve hiç durmadan kendini güvence altına almak için çalışan insan gerçekten doğaya başat olabildimi, doğaya hükmedebiliyor mu?
Cevaplar
Cevap yazabilmeniz için ilk olarak bu grubun aktif üyesi olmanız gerekmektedir.
dheria, Çarşamba, 21 Temmuz 2010 05:18
dheria
tanrım hiçliğin sessizliğini bozmaya nasıl kalkıştın...?
 
okuz, Pazar, 22 Kasım 2009 21:27
okuz
doğa'ya hakim olma çabası, insanın hiç bıkmadan hiç bırakmadan devam ettiği bir fiil. insan, milyonlarca yıldır uğraşmasına rağmen hala doğaya hakim olamamıştır. doğa bir tanrıdır. hükmedilmeyi hazzedemez.
 
teoman , Çarşamba, 18 Kasım 2009 22:36
teoman
insan br kuştan bir kelebekten farksızdı, taki kendinin farkına varana dek. farkında olduğu şey doğanın milyonlarca yılı bulan evrim sürecinde verdiği akıldı. insan alet yapmaya başladı,cılızlığına, gücsüz bedenine bakmadı, taştan alletlerle kocaman hayvanları avalamaya çalıştı, bunu başiardıda. insan kendi aklının farkıdaydı. aslında ihtiyacı olan besin gelişmenin, kültürlenmenin koşutuydu. farkındalığının ta kendisiydi. üşümemek için kalın postu yoktu: kendine posttan giysi yaptı, büyük yırtıcı dişleri yoktu: kendisine aletler yaptı, evler yaptı, geçitler yaptı, çözümler buldu.... derken geldi bu güne, evriminin son halkasına, nerden geldiğinin unuttu. sınrlar çekti, tabular yıkılırken; kendisi yenilerini yarattı ve bunların farkında değildi. ''önüm, arkam, sağım, solum beton dereken' doğayı bu oyunda kaybetti.saklandığı yerden doğa hep izledi. artık sıra ona geldi, kasırgalar, eriyen buzullar, yok olan ormanlar, soyu tükenen hayvanlar hepsi v e daha fazlası.... insan doğanın nesnesi ve öylede kalacak.
 
beste, Salı, 17 Kasım 2009 15:08
beste
İnsan doğanın öznesi olabildi mi? Elbette hayır. Doğanın kendisi insan değildir. buna rağmen doğaya hükmetme istediğini asla dizginleyememiştir. Doğayı kontrol edeyim derken doğanın dahada kontrolünden çıktığını herseferinde yaşadığı ve yaşayacağı felaketlerde anlaşılmaktadır. Edebiyatım o denli iyi değil ancak nesnesi mi desek?