ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Monday, Jun 21st

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Sosyal Ağ Gruplar Nietzsche Tartışmalar nietzsche nin besteleri
nietzsche nin besteleri
Tartışma quietus* tarafından, 19 Nisan 05:21 ÖS tarihinde başlatıldı.
Nietzsche'nin besteleri

North Carolina Üniversitesi'nin bastığı 'Friedrich Nietzsche: A Philosophical Biography' adlı kitap sayesinde ünlü düşünürün besteleri ortaya çıktı

Z.HEYZEN ATEŞ (Arşivi)

Dünya tarihini etkileyen ve popüler kültüre kadar işleyen bir filozof, frengi hastası bir çılgın veya ahlaksızlığın mucidi. Ona pek çok sıfat ve görev yüklendi bugüne kadar. Ama besteci? Neden olmasın. Anlaşılan Nietzsche, 1887 şunları yazan Nietzsche’nin bilmediğimiz daha pek çok özelliği varmış: “Özünde benim kadar müzisyen olan başka bir filozof yoktur.” Büyük filozofun Wagner takıntısını biliyoruz. Ama çok azımız, yazma ve konuşma yeteneğini kaybettiğinde bile içindeki müzik ateşinin devam ettiğinden haberdarız ve belki de aramızdan ancak üç beş kişi yazılarında müziğe ait kalıplar kullandığını biliyoruz.
En azından ben Cambridge Üniversitesi adına yapılan bir araştırmayı ve North Carolina Üniversitesi’nin bastığı Friedrich Nietzsche: A Philosophical Biography (Friedrich Nietzsche: Felsefi Bir Biyografi) kitabını okuyana kadar işin müzisyenlik kısmını bilmiyordum. Dahası ilk kez Nietzsche’nin bestelerini dinleme şansı yakaladım. Cambridge’in internet sitesinden www.cambridge.org ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.
Yaşadığı dönemde Nietzsche’nin müzikle flörtünün hoş karşılandığı söylenemez. Franz Liszt’in, filozofu övmek için söylediği birkaç cümle olsa da Hans von Bülow, Nietzsche’nin bestelerine şu eleştiriyi getirmiş: “Uzun zamandır karşılaştığım en zevksiz ve en tatsız, anti-müziksel karalamalar.”
Dinleyip kendiniz karar verebilirsiniz.
Cevaplar
Cevap yazabilmeniz için ilk olarak bu grubun aktif üyesi olmanız gerekmektedir.