ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Saturday, Apr 04th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Uranos,Nefret Dolu Baba
Tartışma PurpLeDream tarafından, 11 Temmuz 02:05 ÖS tarihinde başlatıldı.

Gökyüzü tanrısı Uranos, tüm Yunanlı tanrı soyunun atasıdır ve öz annesi Gaia ile evlidir.Bu tarz yakın evliliklerde gözlenen kaçınılmaz sonuç, Uranos ve Gaia'nın evliliklerindede başlarına gelmiştir.

Başta çok çok iyi anlaşan çift,daha sonra dünyaya gelmeye başlayan talihsiz çocuklar konusunda karşı karşıya düşerler.Çiftin bazı çocukları özürlü dünyaya gelmeye başlar.Örneğin, Kyklop'lar tek gözlü devler,Hekatonheir'ler ise elli kafalı ve yüz kollu canavarlar olarak dünyaya gelirler.Uranos,doğan her çocuğunu onlardan utandığı için, toprağın en derin yerlerine gizler mağralara kapatır ve onların asla gün yüzüne çıkmasını istemez.

Fakat Gaia, annelik içgüdüsü ile daima özürlüde olsa çocuklarını çok sevdi.Onlara nefretini sergilemekten hiç çekinmeyen Uranos'tan artık iyice soğuyan ve kocasına karşı sevgisi sona eren Gaia, birgün çocuklarını etrafına toplar ve elbisesinden bir tırpan yaptırıp onlara şöyle der:

''Siz benim oğullarım,korkunç babanın oğulları,emirlerime uyun! Hepinizin babası kötü günahının cezasını çeksin!Çünkü önce o, tüyler ürperten şeyler yaptı!''

Kronos hariç, annelerinin kendilerinden ne talep ettiklerini duyan tüm çocuklar suskunlaşırlar.Tüm haksızlığa uğramış kardeşlerinin intikamını kendisinin alabileceğini söyleyen Kronos,annesinin uydurduğu bahaneyi kendiside tekrarlar ve görevi kabul eder, nede olsa düşmanlığı başlatan ilk Uranos idi.

Gaia mutlu halde oğluna ne yapması gerektiği ile ilgili herşeyi anlatmış.Bir sonraki gece, Uranos Gaia'nin yatağına gelipte eşinin yanına uzandığında, Kronos karanlıklar içinden çıkıp, keskin dişlerini ve gözlerini babasının üzerine dikip hiç acımadan hayalarını kesip onları boşluğa fırlatır.

Kesilen yerden fışkıran kan, Gaia'nın rahmine dolar ve bu nedenle Gaia'nın bir sürü çocuğu olur:Sevimli Nympha'lar, yılan saçlı Erinys'ler ve devler.Erkeklik organından da Aphrodite doğar.

Cevaplar
Cevap yazabilmeniz için ilk olarak bu grubun aktif üyesi olmanız gerekmektedir.
Abdullah, Pazartesi, 12 Temmuz 2010 11:01
Abdullah
Evren oluştuktan sonra, onun üstünde yaşayacak ve ömür sürdürecekleri meydana getirmek gerekiyordu. Bunun için Gaia kendi oğlu Uranos ile birlikte Titanlar yarattı. Altısı dişi altısı erkek olmak üzere oniki tane olan Titanlar şunlardır; Okeanos, Koios, Hyperion, İapetos, Kronos, Theia, Rhea, Mnemosyne, Phebe, Tethys, Themis.

Uranos ile Gaia, bundan sonra Kylops'ları dünyaya getirdiler. Tanrılara benzeyen ancak alınlarının ortasında tek gözleri bulunan Kylops'lar şunlardır; Brontes, Steropes, Arges.

Bunlardan başka omuzlarından bükülmez yüzer kolları sallanan ve sırtlarına ellişer baş dizilmiş olan; Kottos, Briareos, Gyges adındaki devler dünyaya geldi. Bunlara Hekatonehires yada Centimanes derler.

Uranos tuhaf bir biçimde çocuklarından korkuyor, doğdukça onları yerin derinliklerine atıyor, oraya hapsediyordu. Bu harekete Gaia çok kızdı ve ondan yaptıklarının öcünü almaya karar verdi. Göğsünden parlak çeliği çıkararak onunla keskin bir tırpan yaptı, sonra çocuklarına planlarını anlattı. Kaynakwh: Kaynakwh:

Ama çocukları bu plandan korktular, yalnız en son doğan oğlu Kronos annesine yardım edeceğini söyledi. Akşam olunca Uranos, Gaia'yı görmeye geldi. Konuştular biraz vakit geçirdiler; sonra yattılar. Hiç bir şeyden şüphelenmeyen Uranos, derin bir uykuya dalınca, Kronos geldi ve tırpanla babasını hiç acımadan biçip, vücudunun kanlı parçalarını denize attı. Babasına ilk tırpanı attığı zaman açılan büyük yaralardan sızan siyah kan damlaları yere damlayınca yenilmez Erinyes "Hiddet"ler, korkunç Geants "Dev" ler ve Meliades perileri doğdular. Dalgaların üstünde çalkalanan et parçalarına gelince; onlarda beyaz köpüklere dönüştüler. Sonra kanlı et parçalarının meydana getirdiği bu beyaz köpükten genç ve güzel bir tanrıça olan Aphrodite doğdu. Onu dalgalar bir sedef kabuğu içersinde çiçeklerle süsleyerek Kıbrıs adasına götürdüler.