ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Thursday, Jan 21st

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Sosyal Ağ Gruplar Yunan Mitolojisi Tartışmalar Satirler - Yarı keçi yarı insan...
Satirler - Yarı keçi yarı insan...
Tartışma Abdullah tarafından, 21 Temmuz 12:49 ÖS tarihinde başlatıldı.

Satir Eski Yunan mitolojisinde yer alan yarı keçi yarı insan kır ve orman iyesi.Kaynakwh: Satir

Roma mitolojisindeki karşılığı faundur. Çoğunlukla gövdelerinin belden üstü insan belden aşağısı ise teke biçimindedir. Satirleri tasvir eden eserlerde ortak özellik keçi boynuzlu sivri ve uzun kulaklı atınkine benzeyen uzun kuyruklu ve göze çarpan penisidir.

Satirler çoğunlukla da ellerindeki flüt ve ardından koştukları nemfler ve mainadlar ile birlikte tasvir edilir. Şarap tanrısı Dionysos ile birlikte şarap içerlerkırlarda dans ederler. Yaşlanan satirlere silenos denir. Özel olarak Dionysos'u yetiştiren yaratığın adı da Silenos'tur.

Yunan heykel ustası Praksiteles satirleri bedenlerindeki hayvan özelliklerini en aza indirerek yakışıklı ve genç bir erkek olarak göstererek yeni bir satir tipi yaratmıştır.

Aynı zamanda çoğu filme konu olmuşlardır. Örneğin Narnia Günlükleri Aslan Cadı Ve Dolap adlı filmde Satir adlı yaratığa yer verilmiştir.

Satires

Dişi satirlere ise satires (Satyresses) denilmektedir. İnsan başı ve gövdesine sahip genellikle çıplak göğüslü belinden aşağı tarafı ise keçi şeklinde tasvir edilir. Terminolojide nadiren faunes ( fauness) olarak rastlanır Satir

Cevaplar
Cevap yazabilmeniz için ilk olarak bu grubun aktif üyesi olmanız gerekmektedir.