ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Monday, Oct 25th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Tarih Genel Sosyalizm Düşüncesinin Ortaya Çıkması


Sosyalizm Düşüncesinin Ortaya Çıkması

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Sosyalizm düşüncesinin ortaya çıkmasına yol açan koşullar nelerdir?

 

Büyük sanayi devrimi ile kitleselleşen işçi sınıfı ve bu sınıfın içinde yaşadığı koşullar, 19. yüzyılda öncekilerinden farklı yeni siyasal mücadelelere yol açtı. Sosyalizm ve sendikacılık hareketleri giderek yaygınlık kazandı. 19. yüzyılın ikinci çeyreğinde yeni bir dünya öneren ve”ütopik” diye adlandırılan sosyalizm Fransa ve İngiltere’de doğdu ve en parlak dönemini 1848 devrimlerinde yaşadı. Ancak işçi hareketine ve sosyalizme ulusal sınırları aşarak dünyayı değiştirecek bir doktrin kimliğini Karl Marx kazandırdı. Maddeci bir anlayışla tarihsel dinamiklerin ve kapitalizmin analizinden yola çıkan Marx ve arkadaşıEngels, proletaryaya dayalıbir eylem programı da geliştirdiler.

 

Marx tarafından sistematik bir biçimde geliştirilen ve başlangıçta “sosyal-demokrat” olarak adlandırılan devrimci çizgi, 1890’larda başlayan ve Dünya Savaşının patlak vermesi ile sonuçlanan bir süreç içinde ikiye ayrıldı. Marx’ın öngörüleninden ayrılarak devrim fikrini reddeden ve kapitalizmin çöküşe gitmediği gibi görüşlerle ortaya çıkan “revizyonist” akım ile Marx’ın tezleri üzerinde ısrar eden bu iki çizgi arasındaki çatışma, 1917 Sovyet Devrimi ile tam bir kopuşa dönüştü. Rusya'daki sosyal demokratlarla onları izleyenler komünist adını alarak komünist hareketi yaratırken, ötekiler devrimci yöntemi reddederek, mevcut demokratik yapının savunuculuğunu üstlendiler. Böylece sosyal-demokrasi anlam değiştirdi ve kapitalizmi devirmeyi değil "sosyalleştirmeyi" amaçlayan bir harekete dönüştü.

 

Sosyal demokratlar bu yeni kimlikleriyle özellikle İskandinav ülkelerinde etkili olurken, Sovyetler Birliğinde marksist tezleri temel alma iddiasında yepyeni bir deneme başlatıldı. Lenin’in teorik çerçevesini çizdiği bir eksende girişilen bu deneyim, onun 1924 yılında ölümünden kısa bir süre sonra, ülke yönetimini eline geçiren Stalin’in elinde tek kişinin egemenliğine dayalı bir biçim aldı ve yine Stalin’in Lenin’in yorumlamasına bağlı olarak yürütüldü


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy