ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Thursday, Jul 02nd

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Tarih Genel 1957 Seçimleri


1957 Seçimleri

e-Posta Yazdır

Reklamlar

1957 Seçimleri ve DP'nin Demokrasiden Sapması

1957 seçimlerinin sonuçları ne olmuştur?

1957 seçimlerini yine DP kazandı, fakat DP'nin oyları azalmıştı (%48 ve 424 milletvekili). CHP oyların %41'ini almıştı (178 milletvekili). Cumhuriyetçi Millet Partisi (Osman Bölükbaşı'nın partisi), ve Hürriyet Partisi de 4'er milletvekili çıkarmışlardı.

 

Demokrat Parti dönemindeki iktisadi bunalımın boyutları ne olmuştur?

1958'de iktisadî bunalımın çözümsüzlüğü karşısında Türk hükümeti IMF ve Dünya Bankasının dayatmasınıkabul etmek zorunda kaldı(başka türlü dışborç almak olanağıyoktu). 4 Ağustos 1958'de istikrar önlemleri alındıve dolar 2.80 TL'den 9 TL'ye çıkarıldı. Millî Korunma Kanunu uygulamaları fiilen durduruldu ve enflasyonu dizginleyebilmek için kamu kuruluşlarının ürünlerine zam yapıldı. Önceleri devlet işletmelerini özel kesime devretmeyi düşün DP, özel kesimin devlet işletmelerini almak ya da kendi yatırımlarını yapmaktaki yavaşlığı karşısında daha sonra ya da kendi yatırımlarınıyapmaktaki yavaşlığıkarşısında daha sonra yaptığıyatırımlarla kamu kesimini genişletmiş bulunuyordu. Ama özel kesimin sanayi yatırımları da zamanla çoğalmıştı. Kurulan sanayiler genellikle ithal ikamesini amaçlıyordu. Örneğin, döviz darboğazı yüzünden musluk, akü, kalorifer gibi mallar ithal edilmeyince, bunlar yerli olarak yapılmaya başlanıyordu.

1958 güzünde DP iktidarı yeni ve daha şiddetli bir baskı dönemi başlattı. Neden buna gereksinim duyduğu incelenmelidir. Bu kez iktisadî bir bunalımın sonucu istikrar önlemleri ve ağır bir devalüasyon fiyatları fırlatmış, halkı perişan etmişti. Öte yandan 1957 seçimlerinde CHP yükselişe geçmiş, çoğunluk dizgesine rağmen Meclise kalabalık bir milletvekili grubu sokmayıbaşarmıştı. İktisadî durumun kötülüğü hesaba katılırsa, bundan sonraki seçimin CHP tarafından kazanılması, muhtemeldi. Oysa Menderes ve çevresi iktidardan ayrılma olasılığını nedense kabul edemiyorlardı. Bu sırada daha şiddetli bir baskı dönemi başlatmak için gerekçe ya da vesile olacak iki dış örnek de ortaya çıkmış bulunuyordu.


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy