ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, May 26th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Tarih Genel Satranç Nasıl Bulundu ?


Satranç Nasıl Bulundu ?

e-Posta Yazdır

Reklamlar

SatrançSatranç 570 – 600 yılları arasında Hindistan’da bulunmuş. Oyunu bulan Brahman rahibi Şah’a bir ders vermek istemiş. “Sen ne kadar önemli bir insan olursan ol, askerlerin, vezirlerin, adamların olmadan bir işe yaramazsın, hiçbir şey yapamazsın.” demek istemiş. Şah oyunu, mesajı beğenmiş ve “dile benden ne istersen (!)” demiş.

Rahip, Şah’ın alması gereken dersi hala almadığını düşünerek, bir ders daha vermek istemiş ve “Bir miktar buğday istiyorum” demiş ve devam etmiş: “Sana bulduğum oyunun 1. karesi için 1 tane; 2. karesi için 2 tane; 3. karesi için 4 tane; 4. karesi için 8 tane; 5. karesi için 16 tane; … ve böyle her karedeki buğday sayısının iki katı olacak şekilde buğday sayısının hesaplanmasını ve bana verilmesini istiyorum.”

Kendisi gibi birinden isteye isteye bir miktar buğday isteyen rahibe kızan Şah, hakkından bir tane bile fazla buğday verilmemesini emretmiş.

Hesap ilk başta kolay gitmiş. 10. kareye geldiklerinde toplam 1023 buğday vermeleri gerekiyor. (Yaklaşık bir avuç buğday ediyor.) 15. karede sadece 1,5 kilo buğday vermeleri gerekiyor. 25. karede ise vermeleri gerekenin 1,5 ton buğday olduğunu görüp fazla heyecanlanmamışlar. 32. karede vermeleri gerekenin 184 ton buğday olduğunu anlayınca bu işin şakası olmadığını fark etmişler. 49. karede 24 milyon ton buğday vermeleri gerekiyor. (Türkiye’nin bir yıllık buğday üretimi.) 54. karede 771 milyon ton vermeleri gerekiyor. (Dünyanın 1,5 yıllık buğday üretimi.) Ve 64. kare tamamlandığında vermeleri gereken toplam buğday dünyanın bugünkü ölçülerle 1500 yıllık buğday üretimidir.

 


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy