ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, Oct 19th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Tarih Genel Atatürk İnkılapları


Atatürk İnkılapları

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Atatürk İnkılapları Nelerdir

 

II. MECLIS’IN AÇILMASI (11 AGUSTOS 1923)

23 Nisan 1920’de çalismalarina baslayan I. TBMM, ulusal bagimsizligi gerçeklestirmeyi amaçlayan vatansever insanlardan olusuyordu. Çok zor sartlarda çalismis ve bunu basarmisti. Mustafa Kemal mecliste degisik görüslerde olan insanlari bir araya getirmek için “Müdafaa-i hukuk” grubunu kurmustu. Meclisin 1 Nisan’da kendin feshetmesiyle seçimlerin yenilenmesine karar verildi.
Seçimleri çogunlukla Müdafaa-i hukuk grubu üyeleri kazandi. II. TBMM 11 Agustos 1923’te çalismalarina basladi.23 Agustos 1923’te Lozan Antlasmasi meclis tarafindan onaylandi.


ANKARA’NIN BASKENT OLMASI (13 Ekim 1923)
Lozan Anlasmasi uyarinca anlasmanin TBMM’de onaylanmasini takip eden alti hafta içinde Istanbul itilaf devletleri askerlerince bosaltildi. (2 Ekim 1923). Bu durum baskent sorununu gündeme getirdi. Meclisteki uzun tartismalardan sonra Ankara baskent olarak kabul edildi.

CUMHURIYET’IN ILANI (29 Ekim 1923)
TBMM’nin açilmasi, arkasindan saltanatin kaldirilmasiyla millet egemenligi büyük ölçüde gerçeklesmisti. Fakat kamuoyu hazir olmadigi için “Cumhuriyet” adi konmamisti. Üstelik “Meclis Hükümeti” sistemi hükümet bunalimina yol açmisti. Sonunda 29 Ekim 1923’de Cumhuriyet ilan edildi. Mustafa Kemal Cumhurbaskani, Feti Bey TBMM baskani, Ismet Pasa basbakan oldu.

Cumhuriyetin ilaniyla :
§ devlet rejiminin adi belirlendi
§ devlet baskani sorunu halledildi
§ Meclis hükümeti sisteminden kabine sistemine geçildi.
§ Yürütmeye islerlik kazandirildi.
§ Mustafa Kemal Cumhurbaskani, Ismet Pasa Basbakan, Fethi Bey meclis baskani seçilmistir.


halifeligin kaldirilmasi (3 Mart 1924)
saltanat kaldirilirken kamuoyu hazir olmadigi için halifelikten ayrilmisti. Fakat saltanat taraftarlarinin halifelik makami etrafinda toplanmasi, Abdülmecid Efendi’nin saltanati çagristiran davranislari, halifeligin inkilaplarin ve laiklige geçisin önündeki en büyük engel olmasi, islevini kaybettigi I. Dünya Savasi’yla ortaya çikan halifelik gibi bir kurumun çagdas Türkiye Cumhuriyet’inde yerinin olmamasi ve basinda gelisen bazi hadiseler yüzünden 3 mart 1924’te halifelik kaldirilmistir.

Ayni Gün ;
§ Ser’iye ve Evkaf Vekaleti kaldirildi (Laiklik yolunda önemli bir adim).
§ tevhid-i Tedrisat Kanunu kabul edildi (Egitim ve ögretimin birlestirilmesi saglandi).
§ Erkan-i Harbiye Vekaleti kaldirildi (genel Kurmayin politikayla ugrasmasi engellendi)
§ Osmanli hanedaninin yurt disina çikarilmasina karar verildi.
§ Harbiye Nezareti kaldirildi. (Yerine Savunma Bakanligi Kuruldu)


ÇOK PARTILI SIYASI HAYATA GEÇIS DENEMELERI

CUMHURIYET Halk PARTISI (9 Agustos 1923)
Ilk TBMM’de Mustafa Kemal’in kurdugu Müdafaa-i hukuk grubundan baska Tesanüt, Istiklal, Halk ve Islahat gruplari da bulunuyordu. Mustafa Kemal inkilaplari yapacak kadroyu bir araya getirmek için 9 Agustos 1923’te Halk Firkasi’ni kurdu. 1950’ye kadar iktidarda kalan partiye (1923 – 1938) yillarinda Mustafa Kemal, (1938-1950) yillarinda da Ismet Inönü baskanlik yapmistir. Bu tarihe kadar partinin baskani ayni zamanda cumhurbaskani idiler.

Not : Parti ekonomide “devletçilik” ilkesini savunmustur.

TERRAKIPERVER CUMHURIYET FIRKASI (17 Kasim 1924)
1924 yilinda ordunun siyasetle ugrasmasi yasaklaninca pek çok subay askerlik görevinden istifa ederek politikaya girdi. Kazim Karabekir, Ali Fuat Pasa (Cebesoy), Rauf Bey (Orbay), Refet Bey (Bele), Adnan Bey (Adivar) birleserek ayni görüsü paylasan kimseleri bir araya getirmek amaciyla bir parti kurdular. Parti kisa zamanda rejim muhaliflerinin yuvasi durumuna geldi. Partinin ilk subesinin Urfa’da açilmasi çalismalarinin iyi yolda olmadiginin göstergesidir. Partinin yaptigi çalismalarin Seyh Said Isyani’nin çikmasinda etkisi görülmüs ve Takrir-i Sükun Kanunu’na dayanilarak 5 Haziran 1925’te parti kapatilmistir.

Not : Parti ekonomide “liberalizm” i benimsemistir.

seyh said ayaklanmasi (13 Subat 1925)

Nedenleri :
§ Terrakiperver partisinin olumsuz çalismalari
§ türk Devleti’nin Musul’a müdahalesini engellemek isteyen Ingilizler’in Güneydogu’da karisiklik çikarmak amaciyla buradaki yerli ahaliyi devlet kurma yolunda kiskirtmalari
§ Laik Cumhuriyet’e ve inkilaplara karsi olanlarin bir araya gelmeleri

Diyarbakir’in Piran köyünde baslayan ayaklanma kisa sürede Dogu anadolu’ya yayildi. Fethi Bey Hükümeti ayaklanmayi bastirmakta basarisiz olunca istifa etti. Ismet Pasa Hükümeti 4 Mart 1925’te Takrir-i Sükun Kanunu’nun çikarilmasini sagladi. Istiklal Mahkemeleri yeniden kurularak ayaklananlar cezalandirildi. Musul sorununun aleyhimize çözümlenmesine sebep oldu. Ayrica çok partili hayata geçisin ilk denemesinin basarisiz olmasina yol açti.

Not : Rejime karsi yapilan ilk ayaklanma olmasi yönüyle 31 Mart Vakasi’na benzemektedir.

IZMIR SUIKASTI (16 HAZIRAN 1926)
Rejim karsitlari ve muhalifler Mustafa Kemal’e karsi basarisiz bir suikast girisiminde bulunmuslardir. Rejime yönelik bu hareket de basarisiz kalmistir.

SERBEST CUMHURIYET FIRKASI (12 Agustos 1930)

Nedenleri :
§ 1929 Dünya ekonomik buhranindan etkilenen Türkiye’de bu buhranin asilmasini saglamak amaciyla degisik görüslerin ortaya çikmasini saglamak
§ Ülkede demokratik bir ortami olusturmak
§ Hükümetin çalismalarini denetleyecek bir muhalefet partisi ortaya çikarmak

Bu sebeplerle Mustafa Kemal, Fethi Bey’den parti kurmasini istedi. 12 Agustos 1930’da kurulan Serbest Cumhuriyet Firkasi kisa zamanda rejim muhaliflerinin yuvasi durumuna geldi. Bu durumu gören Fethi Bey, 18 Aralik 1930’da partiyi kapatti. Partinin kapatilmasindaki isabet kisa zaman içinde belli oldu. 23 Aralik 1930’da rejim karsitlari Menemen’de ayaklanarak Yedeksubay Kubilay’i öldürdüler. ayaklanma kisa sürede bastirildi. Suçlular agir sekilde cezalandirildi.

Not-1: Her iki demokrasi denemesi de gösterdi ki türk toplumu henüz çok partili siyasi rejime hazir degildir.

Not-2 : II. Dünya Savasi’ndan sonra 1946 yilinda Demokrat parti’nin kurulmasiyla çok partili hayata geçilebilmis, gerçek demokratik seçimler ise ancak 1950’de yapilmistir. 1950’de Demokrat Parti iktidari baslamistir.

TÜRKIYE’DE inkilap HAREKETLERI
Atatürk’ün inkilap anlayisi radikal ve köklü degisiklikler yapilmasi seklindeydi. Özellikle türk milletini son yüzyillarda geri biraktiran kurumlari kaldirmak, yerine çagdas kurumlar getirmek istiyordu. Zaten ulusal egemenlik anlayisina uygun kurulan bir devletin de yeni kurumlara ihtiyaci vardi. Bundan dolayi birbirini takip eden degisik alanlarda çesitli inkilaplar yapilmistir.

- SIYASI ALANDA :

§ Saltanatin kaldirilmasi (1 Kasim 1922 – Laikligin ilk asamasi)
§ Ankara’nin baskent olmasi (13 Ekim 1923)
§ Cumhuriyet’in ilani ( 29 Ekim 1923 – Demokratiklesmede önemli bir adim)
§ Halifeligin ilgasi (3 Mart 1924 Laiklesmede önemli bir adim)
§ Ordunun siyasetten ayrilmasi (19 Aralik 1924)
§ anayasa’dan “Devletin dini Islam’dir” ibaresinin çikarilmasi (10 Nisan 1928)
§ Atatürk ilkelerinin anayasaya girmesi (1937)

- HUKUKI ALANDA :

Yenilik Yapilmasinin Nedenleri :

§ Osmanli Devleti’nde hukuki birligin olmamasi
§ Modern hayatin ihtiyaçlarina cevap verememesi
§ Bati medeniyetine bir an önce geçmek için bati hukukuna yönelme geregi
§ Osmanli hukuk sisteminin, laik devletin esaslarina uygun olmamasi
§ Osmanli hukuk sisteminde kadin haklari konusunda eksikliklerin olmasi
§ Mecellenin tamamlanamamis olmasi
Medeni Kanunun Kabulü (17 Subat 1926) :
Medeni kanun, evlenme, bosanma, miras vb. her türlü iliskileri düzenlemektedir. Medeni kanun bu yönüyle toplum hayatinin düzenlenmesinde önemli rol oynamistir.

Türkiye laikligi benimsedigi için ser’i hukuka göre düzenlenen mecelleyi uygulayamazdi. Yeni bir kanun hazirlanmasi da çok zaman alabilirdi. Bundan dolayi Japinlar’in yaptigi gibi Isviçre Medeni Kanunu’nun alinmasi kararlastirildi. En son hazirlanan modern bir kanundu. Akilci ve pratik çözümler getiriyordu. Laiklikte önemli bir adim atildi.

Buna göre; tek eslilik, resmi nikah zorunlulugu, kadinlara da bosanma hakki, mirasta ve sahitlikte esitlik, kadinlarin diledigi iste çalisabilmesi, Patrikhane’nin dünya ile ilgili yetkilerinin kaldirilmasi, din ve mezhep farkinin kaldirilmasi gerçeklestirilmistir.

Not : Ayrica almanya’dan Ceza Mahkemeleri Usülü, Italya’dan Ceza, Fransa’dan idari hukuk alinmistir.

- EGITIM VE KÜLTÜR ALANINDA :

Osmanli Devleti’nde egitimde birligin olmamasi ve dini nitelikli olmasi yenilik yapilmasini zorunlu kiliyordu.

§ tevhid-i Tedrisat Kanunu (3 Mart 1924) : Egitim ve ögretim birlestirilerek, devlet denetimine ve Milli Egitim Bakanligi emrine verildi. Bu kanun çerçevesinde medreseler kapatildi. (Laiklikle ilgilidir.)
§ Maarif Teskilati Hakkinda Kanun (1926) : Ilk ve orta ögretimin esaslari tespit edildi. Egitim-ögretim hizmetleri laik egitim anlayisiyla modernlestirildi. (Laiklikle ilgilidir.)
§ Harf Inkilabi (1 Kasim 1928) : Türkler Tarih boyunca Göktürk, Uygur ve Arap alfabelerini kullanmislardi. Laik Türkiye Devleti’ne en uygunu olarak görülen latin alfabesi, yeni türk alfabesi olarak kabul edildi.

§ millet Mektepleri’nin Açilmasi (1928) : Yeni türk Alfabesi’ni “halka” ögretmek amaciyla okullar açilmistir.
§ türk Tarih Kurumu’nun Kurulmasi (15 Nisan 1931) : türk tarihini “Milliyetçilik ve Laiklik” ilkeleri esaslarina uygun olarak ele almak, Türkler’in kökenini, hizmetlerini, kurduklari devlet ve medeniyetleri arastirmak amaciyla kurulmustur.
§ türk Dil Kurumu’nun Kurulmasi (12 Temmuz 1932) : türkçe’yi yabanci dillerin tesirinden kurtararak gelismesini ve zenginlesmesini saglamak, dilde millilesme ve sadelesme yoluna gitmek, türkçe’yi bir bilim ve kültür dili haline getirmek amaçlanmistir.

Not : türk Tarih Kurumu ve türk Dil Kurumu’nun kurulmasi Milliyetçilik ilkesiyle ilgilidir.

§ Üniversite Reformunun Yapilmasi (1933) :

- darülfünun kaldirilarak yerine Istanbul Üniversitesi kurulmustur. (31 Mayis 1933). Modern bilime açik olan bu üniversitede hitler Almanyasi’ndan kaçan bilim adamlari da görev aldilar.
- Ankara hukuk mektebi (1925 – Ilk yüksekokul), Yüksek Ziraat Enstitüsü (1933)
- Ankara Dil, Tarih ve Cografya Fakültesi (1936 – Ilk fakülte)
- güzel sanatlar Akademisi, devlet Konservatuari açildi.

ü TOPLUMSAL ALANDA :

§ Kilik – Kiyafet Inkilabi :
- Sapka Kanunu (25 Kasim 1925)
- Dini Kiyafetlerle dolasilmasinin yasaklanmadi (3 Aralik 1934)

Not-1 : Çagdaslasma ile ilgili bir inkilaptir.
Not-2 : Diyanet Isleri Baskani, patrik ve Hahambasi bu kanunun disinda tutulmustur.

§ tekke, zaviye ve Türbelerin Kapatilmasi (30 Kasim 1925) : Çikarilan kanunla tekke, türbe ve zaviyeler kapatildi. Yine ayni kanunla “Seyhlik, dedelik, dervislik, seyyitlik, çelebilik, türbedarlik” gibi unvanlar da kaldirildi. (Laiklikle ilgilidir)
§ Takvim, Saat ve Ölçülerde Degisiklik : Bu alanlarda birligi saglamak ve batililasmak amaciyla degisiklik yapilmistir. Hicri ve Rumi takvim yerine Miladi Takvim (1 Ocak 1926) kabul edildi.

Agirlik ve uzunluk ölçüsü olarak uluslar arasi ölçüler olan metre ve gram kullanilmaya baslandi (1 Nisan 1931)

Devletler arasi iliskilerde düzeni saglayabilmek için hafta tatili Cuma’dan pazara alindi. (1935).

§ Soyadi Kanunu’nun Kabulü (21 Haziran 1934) : Kisilerin sosyal hayatta kolaylikla taninmalari, karisikliklarin önlenmesi için herkese türkçe ve ahlaka aykiri olmayan birer soyadi verilmistir. TBMM Mustafa Kemal’e “Atatürk” soyadini vermistir.

Bu kanunla beraber eski toplum zümrelerini belirten unvanlar kaldirildi. Ayni kanunla Osmanli nisan ve rütbelerini tasimak da yasaklandi.

§ Kadinlara Siyasi Haklar Verilmesi (5 Aralik 1934) : Kadinlara 1930’da belediye meclislerine, 1933’te muhtarliklara girme hakki, 5 Aralik 1934’te de milletvekili seçme ve seçilme hakki bir çok Avrupa devletinden önce verilmistir.

ü EKONOMIK ALANDA :
Mustafa Kemal, askeri zaferlerin, siyasi ve ekonomik zaferlerle devam ettirilmesi gerektigine inaniyordu. Bu gayeyle ekonomik faaliyetleri bir bütün olarak degerlendirmis ve Lozan imzalanmadan önce ele almistir.

§ Izmir Iktisat Kongresi (18 Subat – 4 Mart 1923) : Lozan’daki baris görüsmelerinin kesildigi bir sirada, Izmir’de Türkiye Iktisat Kongresi toplandi. Degisik kesimlerden 1135 temsilcinin katildigi bu kongrenin sonucunda “Misak-i Iktisadi” kabul edildi. Buna göre ekonomik kalkinmada tam bagimsizlik öngörülüyor, kaynaklarin en iyi sekilde degerlendirilmesi ve kendi çabamizla kalkinmanin geregi ortaya konuluyordu.
§ Kapitülasyonlarin Kaldirilmasi (24 Temmuz 1923) : Lozan’da kesin olarak kaldirilmistir.

§ Is Bankasi’nin Kurulmasi (1924) : Özel sektöre destek saglamak amaciyla ilk özel türk bankasi olan Is Bankasi kuruldu.
§ Asar Vergisi’nin Kaldirilmasi (17 Subat 1925) : Köylünün rahatlatilmasi ve üretimin artirilmasi amaciyla ayni zamanda ser’i bir vergi olan asar kaldirildi.
§ Kabotaj Kanunu’nun Çikarilmasi (1 Temmuz 1926) : Türkiye karasularinda türk gemicilerin ticaret yapmasina imkan taniniyor, denizcilik gelistirilmeye çalisiyordu. (Milliyetçilikle ilgilidir.)

§ Tesvik-i sanayi Kanunu (1926) : Özel sektörü sanayi alanina çekmek ve ona kredi saglamak için çikarilmistir.
§ Tarim-Kredi Kooperatiflerinin Kurulmasi (1928) : Çiftçiye kredi, ucuz alet ve makine imkani olusturmaya çalisildi.
§ Toprak Reformu (1929) : Topraksiz köylüyü toprak sahibi yapmak hedeflenmistir. Fakat tam basarili olunamamistir.
§ Birinci 5 Yillik Kalkinma Plani (1933 – 1938) : Bu dönemde devlet, temel tüketim ve ara mallar saglamak gayesiyle üç beyaz ve üç siyah projesine agirlik vermistir. Un, seker, pamuk üç beyazi, kömür, demir ve akaryakit ise üç siyahi olusturuyordu. Bu temel mallarin üretilmesi ile döviz tasarrufu saglandigi gibi, bu maddeler ile disa bagimlilik da ortadan kalkacakti.

Hazirlanan bu plana göre özel sektörün gerçeklestiremeyecegi yatirimlar, devlet eliyle yapilmaya baslandi. Plan dogrultusunda dokuma, demir, kagit, cam ve kimya alanlarinda 1937’ye kadar onalti fabrika kuruldu. Fabrikalarin isletmeye açilmasiyla, disaridan alinan mallar yüzde elli oraninda azaldi. “Ikinci Bes Yillik Plan” ise Ikinci Dünya savasi’ndan dolayi uygulanamadi. Fakat, 1945 yilina kadar süren savas esnasinda Türkiye, disariya muhtaç olmadan kendi ihtiyaçlarini karsilayabilmistir. Sümerbank’in açilmasiyla elde edilen basari, kuruluslarin açilmasini tesvik etmis ve maden isleri ugrasacak Etibank kurulmustur. Böylece sanayide devletçilik ilkesi yerlestirilmeye çalisilmistir.

Not : Çagdaslasmanin en yogun oldugu dönem 1923-1934 yillari arasidir.


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy