ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Thursday, Apr 15th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMT

Nerdesin: Tiyatro Pandomim - Dile Baş Kaldırış


Pandomim - Dile Baş Kaldırış

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Mim: Kaynaktaki anlamıyla

1-oynamak;
2-oyuncu;bugünkü anlamıyla
3-yalnızca hareketlere dayanan sözsüz oyun. Mimesis: (Yun) :Taklit,benzetme, öykünme. Platon bu terimi sözlük anlamıyla, yani 'öykünme' olarak kullanmış, Aristoteles dram sanatı konusunda bu terimi 'yeniden yaratma' ve ' yansıtma' anlamıyla yorumlamıştır.Tiyatro sanatının temel ilkelerinden biridir.

Düşünce ve duyguları müzik veya türlü eşyalar eşliğinde bazen dansla, bazen de gövde ve yüz hareketleriyle yansıtmayı amaçlayan oyun, sözsüz oyun, pantomim:

       'Konuşmayarak, bağırmayarak yapılan şeyin ismine pandomim denilir.'- F. R. Atay."

PandomimSusarak daha çok konuşmak..Bedenin ,yüzün ve eşyanın bütün olanaklarını zorlayarak daha derinde yatan bir özdili ,ortak-evrensel dili açığa çıkarma çabası..

Sahnede repliklerin insanın içinden kopan yoğun anlamlı sözsüzlüğüne boyun eğip çekilmesi.

Son yıllarda  oldukça ilgi toplayan bir sahnesel başkaldırı:Dil adına dile ;çünkü kelimelerin örttüğü benini keşfetmek istiyor..Kelimeleri katletmekle ilgisi yok..sadece susmayı da dinlemek istiyor insan.

Sessiz sanatın üstadı Marcel Marceau 1923 yılında Strasbourg’un Alsatian kasabasında doğdu. Marceau, daha sonra babasının kasaplık yaptığı Lille kentine gitti.

İkinci Dünya Savaşı sırasında babasının Fransa’yı işgal eden Naziler tarafından esir alınıp öldürülmesi üzerine Marceau, 1944 yılında direniş hareketine katıldı. 
 

 

 

MarceuaMarceau daha sonra Fransız ordusuna katıldı ve savaş sona erene kadar Almanya’daki müttefik ordusunda görev yaptı.

1946 yılında sanat çalışmalarına başlayan Marceau, büyük mim öğreticisi Etienne Decroux’dan ders aldı, “bip” adındaki ünlü karakteriyle tanındı.
 

Onlarca yıl canlandırdığı komik ve trajik karakterlerle dünyanın her yerinde sanatseverlerin beğenisini kazanan Marceau, “Mim, tıpkı müzik gibi ne sınır ne de ülke tanır. Eğer kahkaha ve gözyaşları insanlığın karakteriyse tüm kültürler bizim öğretimizle yoğrulmuştur” demişti.

 


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy