ToplumDusmani.Net V2

Kültür ve Sanat Portalı

Tuesday, May 26th

Son Guncelleme09:38:41 AM GMTCarlo Bertolazzi

e-Posta Yazdır

Reklamlar

Carlo BertolazziCarlo Bertolazzi 1870 Rivolta d’Adda – Milano’da doğmuş ve 1916’da Milano’da ölmüştür. İtalyan oyun yazarı ve verismo (gerçekçilik) akımının temsilcilerindendir. Daha 17 yaşında Ave Maria’yı yazmıştır.

Bertolazzi oyunları, 19.yy’ın sonunda Verga tarafından başlatılan ve natüralizmle yakınlık gösteren verismo akımına girer; Verga ve Capuana, bu akım içinde, köylünün yaşamını çizerken, burjuvazinin toplumsal ekonomik gerçeklerini yansıtmışlardır.

Bertolazzi’nin toplumu gerçekçi ve eleştirel bir gözle veren bu oyunları yoksul emekçi insanın karamsar dünyasını geniş bir toplumsal görünüm içinde çizerken, edebi üsluptan kaçarak, alt sınıfların konuşma dilini oyun dili olarak benimser; kişilerin ve olayların canlı bir çizimini yapar.

Oyunlarından bazıları ise şunlardır; Yaşamdan Bir Sahne (1890), proletarya ile soylu sınıfları karşılaştıran Bizim Milano (1893), sanat yaşamının acılarını ele alan Maske (1896), maddi rahatı aşka yeğlemenin acı sonuçlarını çizen Yansı (1898) ve Lulu (1903), yoksulların acıklı yaşamını sergileyen Lorenzo ile Avukatı (1905)

                          

 


Cevaplar (0)Add Comment

Cevap yaz
daha küçük | daha büyük

security code
Lütfen görüntülenen karakterleri yazınız


busy